Problema Planetara?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Planetara?

    De ceva timp cand dau intr-o groapa sau intr-o denivelare imi bate ceva la roata din dreapta fata... Ieri am mers cam 200 de km si nu mai auzeam acel zgomot, chiar parea ca a disparut, bine a si plouat pe tot parcursul drumului si poate de la zgomotul ploii nu am mai auzit. Dar azi... am facut in mare acelasi traseu si am constatat ca s-a agravat. Cand merg cu viteza mica si fac viraje mai ales spre partea stanga troncane ceva, se aude ca si cum s-ar freca ceva acolo. Cand dau cu spatele cu viteza mica se aude cel mai pronuntat. Se aude tare si clar cum se freaca ceva pe acolo. Am mers la o vulcanizare (singurul loc pe care l-am gasit deschis) l-am pus pe cel de acolo sa verifice, a pus-o pe cric, a scos roata si mi-a zis ca nu observa nimic gresit. Apoi l-am urcat in masina si am dat inainte, inapoi si a auzit zgomotul. Mi-a zis ca poate e de la planetara, de la altceva nu stie de la ce poate fi.

    La scurt timp dupa ce am inceput sa merg cu Loganul(acum cateva luni) am lovit o bordura, si mi-am spart cauciucul, am intors si am lovit bordura cu roata din dreapta bracata la maxim spre stanga... Oare de atunci sa fi patit ceva? Daca nu am prea mers pana atunci cu masina nu stiu daca si pana atunci se auzea acel zgomot.

    Sunt convins ca sunt posesori de Logan care au patit acest lucru sau macar o idee de la cineva care se pricepe...

  • #2
    Daca troncane cand dai in gropi verifica pivotu si bieleta antiruliu, iar daca in curbe mai stranse se aud batai la roata cu probleme e de la planetara . Astepta si alte sfaturi de la ceilalti colegi, salut !
    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

    Comment


    • #3
      vezi sa nu fie de la bascula , chiar daca nu se vede cu ochiul liber bascula se deformeaza , se strica pivotul , bucsele ...

      Comment


      • #4
        Eu prima data as verifica daca suruburile de la scut sunt stranse. Posibil(ar fi ideal) sa ai o mare surpriza asa cum am avut si eu. Aceleasi simptome.
        Planetara cand se uzeaza face intr-un anume fel, nu ai cum sa confunzi cu altceva, mai ales mecanicii. Pana acum nu am auzit pe strazi logan cu planetara stricata. In schimb am sesizat zgomotul specific la o multime de vw sau opel mai vechi de 10ani.

        Comment


        • #5
          Am verificat suruburile de ls scut, dar doar de la roata respectiva, o sa ma uit maine pe lumina si la celalalte.
          Nu ma pricep sa imi dau seama dupa cum se aude, iar baietii de la vulcanizarea la care am fost atunci au verificat pe toate partile, dar nu stiu nici ei daca erau foarte priceputi. M-am dus mai mult sa vad daca e ceva foarte urgent.

          Deci pana acum 2 zile se auzea ca bate ceva cand dau in gropi sau denivelari, pe partea dreapta doar. Dar de 2 zile cand merg cu spatele, cand iau curbe stranse cu viteza mica, cand fac manevre(mai ales spre stanga) cu rotile cat mai bracate se freaca ceva se aude din partea dreapta si cu cat merg mai incet parca se aude mai tare.
          Ieri am luat o curba cu viteza un pic mai mare, aveam aproape 60 si s-a auzit si atunci.
          Last edited by 77sky; 26 January 2014, 01:19. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Exact ce descrii tu am patit si eu, si un coleg de forum m-a sfatuit sa ma uit la suruburile scutului(asta dupa ce am demontat roti, etrieri etc). Unul din ele(atat) era putin desfacut pt. ca se stricase filetul si alunecase putin. Sper sa fie si la tine tot asa sa ai noroc.

            Comment


            • #7
              deci am scutul din partea dreapta fata desfacut. Nu cred ca mai e bun filetul, adica am incercat sa il strang, m-am chinuit mult cu el si deabea l-am prins, dar daca trageam un pic de el se desfacea. La un moment dat dupa ce il strangeam mai mult face un poc si se desfacea aproape de tot. Cu siguranta are o problema filetul. Ce as putea sa fac? E foarte probabil ca din cauza scutului sa imi faca acel zgomot, dar pe langa asta cu siguranta e o problema si la altceva pentru ca atunci cand dau in gropi troncane...

              Comment


              • #8
                incearca sa fortezi un surub mai gros...

                Comment


                • #9
                  nu forta cu surub mai gros pt ca o sa faci fix un "kkt". du-te la cineva sa iti dea un filet mai mare si apoi bagi surubul. M8 sau M7. el e M6 acum
                  Last edited by tavinush; 8 February 2014, 19:43.

                  Comment


                  • #10
                    Deci cum e sistemul de prindere? In ce intrea surubul mai exact acolo, ca nu am avut curaj sa desfac tot scutul...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by vlad2495 View Post
                      deci am scutul din partea dreapta fata desfacut. Nu cred ca mai e bun filetul..
                      cele 2 suruburi din fara se insurubeaza direct in scut. in cazul celorlalte 4 suruburi, scutul are gauri iar suruburile vin prinse pe lonjeron. posibil sa fie nevoie sa majorezi gaura din caroserie prin care intra surubul.

                      aceeasi operatiune tb sa o fac si eu. mi le-a stricat vreun cioban de mecanic in perioada cand era in garantie si faceam reviziile in service. am tot ce imi trebuie numai ca lelelenea e mare... la urmatoarea revizie nu mai scapa
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Deci am fost in service, mi.a schimbat bieletele, un capat de bară, un pivot...mi.a verificat amortizoarele, sistemul de frânare, aderenţa... In urma reparaţiilor nu se mai aude acel zgomot cand merg usor sau in curbe, in schimb cand dau in gropi, nu ca înainte dar tot face zgomot destul de mare...

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google