Programul Prima Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Programul Prima Masina

    Dacia este multumita de programul Prima Masina anuntat luni si considera ca ii va ajuta vanzarile, mai ales in randurile tinerilor. Ford spune ca programul este binevenit, dar sugereaza ca ar trebui sa poata fi cumparate prin program si masini ceva mai scumpe. Si APIA e de parere ca garantarea ar trebui sa fie pana la o anumita suma, dar cu posibilitatea de a lua o masina la un pret ceva mai mare decat cei 50.000 lei din prezent. O idee ce se desprinde e si ca producatorii locali sunt de parere ca Prima Masina ar trebui sa inlocuiasca Rabla, fiindca e net superior.


    Sunt curios de costuri...in rest suna binisor.
    Saab 9-5 Aero

  • #2
    Le Meow [utilizator], Luni, 6 octombrie 2014, 20:51 +7/7
    Nu e deloc mai bun. 'Rabla' avea ca scop curatarea strazilor de masini prea vechi si poluante; a fost/este un program bun, cu succes nu doar la noi in tara. Nu a incurajat oamenii sa se imprumute pentru a-si lua masina. Mai important: nu a oferit nici un fel de garantie DIN PARTEA STATULUI (adica din banii nostri, ai tuturor) bancilor, pentru cei care doreau masina. Iti permiti, iti cumperi; nu-ti permiti, nu-ti cumperi - sau te imprumuti, dar pe barba ta.

    'Prima casa' a fost/este un program de ajutorare a bancilor, nu a cetatenilor. Fara garantiile guvernamentale, preturile la apartamente ar fi scazut si toata lumea ar fi beneficiat (mai putin proprietarii de apartamente supraevaluate). Preturile apartamentelor sunt in continuare impinse artificial in sus, spre 60.000 de euro - pentru ca asta e plafonul pentru care statul (pe banii nostri) garanteaza imprumutul, eliminand orice risc pentru banca. Iar banca da credit, ca doar e pomana curata. Iar 'fericitul' cumpara un apartament supraevaluat pe care il plateste muncind 30 de ani.

    Daca sistemul se va extinde si la masina, se va intampla la fel: preturile masinilor vor creste, pentru ca statul (pe banii nostri) garanteaza imprumuturile pe care cei care vor neaparat masina le vor face - iar bancile vor da astfel de imprumuturi, cat mai mari, ca riscul e zero pentru ele. Producatorii vor putea vinde si ei mai scump. Omul de rand va putea cumpara si el mai scump - ce fericire!

    Pastrati Rabla si lasati deoparte garantiile guvernamentale pentru banci! Sau, daca vreti sa le faceti asfel de pomeni (preluandu-le riscul, pe banii nostri), macar fortati-le sa anuleze toate comisioanele alea abuzive cu care belesc populatia de atatia ani!

    Sau, daca vreti sa incurajati neaparat cumpararea de masini (ca si-asa avem putine in marile orase! e nevoie de si mai multe, ce naiba!), macar dati subventii si garantii direct cumparatorilor (cetatenilor) - nu bancilor!
    Cred cu tarie ca are perfecta dreptate, acum fiecare cum crede de cuvinta.

    Comment


    • #3
      #foose bine punctat referitor la ce ai scris mai sus

      Comment


      • #4
        Urmeaza programul Prima Nevasta, la care pot aplica toti "tinerii" in varsta de pana la 80 de ani.

        Ca o sa fie un credit cu dobanda preferentiala, e clar. Doar ca trebuie si RCA preferential, benzina la pret preferential, cauciucuri la pret preferential, altfel acei tineri care nu isi permiteau acea masina, oricum nu o sa-si permita sa circule cu ea, chiar de vor plati rate mai mici cu 20 de euro fata de un credit auto normal.
        Asta e program de relansat vanzarile Dacia, in special. Jalnic la ce se preteaza producatorul national.
        Last edited by mr.K; 8 October 2014, 13:23.

        Comment


        • #5
          Da, ei cer autostrazi si primesc credite. Sa stii ca fix in alea 30 000 de masini sta dacia ca profituri, fix ei au cerut asta.
          asta vrea statul, ca ia 25% din bani inapoi ca TVA, 80% din banii de benzina inapoi ca acciza si tva , 16% din profitul lu dacia etc. la vanzarid e SHuri nu castiga prea mult.
          Last edited by einstein1984; 8 October 2014, 15:04.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Acel comentariu e cam facut pe genunchi de un 'atotstiutor' ca doar romanu' se pricepe la toate'
            Hai sa deomntam pe rand..
            'Nu e deloc mai bun. 'Rabla' avea ca scop curatarea strazilor de masini prea vechi si poluante; a fost/este un program bun, cu succes nu doar la noi in tara. Nu a incurajat oamenii sa se imprumute pentru a-si lua masina. Mai important: nu a oferit nici un fel de garantie DIN PARTEA STATULUI (adica din banii nostri, ai tuturor) bancilor, pentru cei care doreau masina. Iti permiti, iti cumperi; nu-ti permiti, nu-ti cumperi - sau te imprumuti, dar pe barba ta.'
            La fel ca si in alte tari- Rabla a fost un program f bun in primii ani cand s-au casat f multe masini si s au cumparat altele noi. Pe masura trecerii anului impactul acestui program a devenit marginal si a fost scos cam in toate tarile mai putin Romania. In momentul de fata acest program creaza asteptari nerealiste (toata lumea asteapta acest program...nu se cumpara nicio masina deci piata e inghetata ...si cand apare sunt prea putine tichete- deci impactul e f limitat).
            Repet- cred ca Ro e singura tara in care mai exista acest program.
            'Iti permiti/ nu ti permiti'. Cam ce procent din posesorii de auto noi si-au luat masina cu banii jos si cam ce procent cu credit/leasing? Eu 1 sunt cu credit...de ce sa fiu egoist si sa le spun celor cu 6 ani mai tineri ca mine care au facut o facultate calumea, au un job bun...'Nu nene tu ori iti iei masina cu banii jos, ori nu iei ca nu ti-o permiti!'

            ''Prima casa' a fost/este un program de ajutorare a bancilor, nu a cetatenilor. Fara garantiile guvernamentale, preturile la apartamente ar fi scazut si toata lumea ar fi beneficiat (mai putin proprietarii de apartamente supraevaluate). Preturile apartamentelor sunt in continuare impinse artificial in sus, spre 60.000 de euro - pentru ca asta e plafonul pentru care statul (pe banii nostri) garanteaza imprumutul, eliminand orice risc pentru banca. Iar banca da credit, ca doar e pomana curata. Iar 'fericitul' cumpara un apartament supraevaluat pe care il plateste muncind 30 de ani.

            Daca sistemul se va extinde si la masina, se va intampla la fel: preturile masinilor vor creste, pentru ca statul (pe banii nostri) garanteaza imprumuturile pe care cei care vor neaparat masina le vor face - iar bancile vor da astfel de imprumuturi, cat mai mari, ca riscul e zero pentru ele. Producatorii vor putea vinde si ei mai scump. Omul de rand va putea cumpara si el mai scump - ce fericire!'

            Dorele tu esti? Cum sa creasca preturile masinilor pentru ca exista oferta de creditare? Si pardon se elimina 50% din riscul pentru Banca nu 100%. Pai daca nu exista oferte de creditare prin care tu tanar sa iti permiti o masina in rate iar rata lunara sa nu te faca sa mori de foame (sa fie o rata pe care ti-o permiti i.e. maxim 30% din venit)- atunci toata lumea face ce se intampla in prezent: masini SH din Germania cu 500,000 km la bord si din 1900 toamna. Si atunci ce avem? Evaziune fiscala, 0 bani la buget, poluare, nesiguranta in trafic.

            Pastrati Rabla si lasati deoparte garantiile guvernamentale pentru banci! Sau, daca vreti sa le faceti asfel de pomeni (preluandu-le riscul, pe banii nostri), macar fortati-le sa anuleze toate comisioanele alea abuzive cu care belesc populatia de atatia ani!

            Sau, daca vreti sa incurajati neaparat cumpararea de masini (ca si-asa avem putine in marile orase! e nevoie de si mai multe, ce naiba!), macar dati subventii si garantii direct cumparatorilor (cetatenilor) - nu bancilor!
            Cred cu tarie ca are perfecta dreptate, acum fiecare cum crede de cuvinta.


            Da are dreptate- toate orasele mari s au umplut de rable ce polueaza de rup, au xenon AM si eventual ceva frane...


            Si Da! Prefer de 100 ori sa se vanda 30,000 de Dacii in plus asta insemnand ca dai de lucru la 1,000 romani incluzand aici toti furnizorii, decat sa se importe 200,000 rable pe an care imi pun in pericol viata.
            Cat despre cei care nu isi permit RCA ul- ...don t worry ca aia tot din BMW 1990 cu numere de Bulgaria iti zambesc indiferent de inlesniri.
            Saab 9-5 Aero

            Comment


            • #7
              "Cum sa creasca preturile masinilor pentru ca exista oferta de creditare?"
              Inflatia se face cand cererea incepe sa creasca! Se numeste inflatie prin cresterea cererrii.
              Guvernul stimuleaza asta, in loc sa o combata!

              Eu sper sa fie doar o manevra populista, si un o rezolvare a unei probleme mai vechi, ca am supt-o

              Comment


              • #8
                Cu toate astea, guvernul nu a specificat nimica de asigurarea RCA pe care va trebui sa o plateasca tinerii cu varsta pana in 30 de ani. Si care se tot scumpeste radical de la an la an. Am 26 de ani si un logan 1.5 fara evenimente rutiere si platesc 850 ron pe 6 luni, cel mai ieftin pret de pe piata, nu vorbesc de restul ofertelor care ajung pana la 3000 ron pe un an. Inadmisibil, guvernul ne da cu un deget si o sa ne ia cu pumnii! Mai bine faceam programul PRIMUL LOC DE MUNCA PENTRU TINERI!
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Cezar View Post
                  "Cum sa creasca preturile masinilor pentru ca exista oferta de creditare?"
                  Inflatia se face cand cererea incepe sa creasca! Se numeste inflatie prin cresterea cererrii.
                  Guvernul stimuleaza asta, in loc sa o combata!

                  Eu sper sa fie doar o manevra populista, si un o rezolvare a unei probleme mai vechi, ca am supt-o
                  In condtiile in care toata Europa inclusiv Romania este amenintata de deflatie- fenomen care afecteaza economia Japoniei de cateva zeci de ani- sunt sigur ca cele 2,000 de masini pana la sfarsitul anului si app. 20,000 masini la anu' vor arunca in aer indicatorul!

                  Masura overall mie mi se pare benefica pentru piata auto noi din RO in general si cel mai mare exportator al Romaniei in particular- de fapt cred ca masura a fost luata la presiunea Dacia: nu vedeti autostrada Sibiu Pitesti nici dupa 15 ani de cand ati venit in RO (o facem spre Alexandria Sic!), dar na- luati un os!
                  Despre celelalte masuri guvernamentale... cu f greu ma abtin sa nu comentez mai multe- in 2 ani de cand sunt la guvernare au reusit sa puna economia pe chituci- vezi recesiunea in care a reintrat economia de - 1%.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #10
                    Tinerii din USA numa' in masini noi se dau.
                    Aia mai intai muncesc sa-si permita o masina noua (daca nu-s copiii vreunui milionar), in rest baga pedale la vreo rabla de maximum 2000 USD. Doar ca rablele provin din parcul lor national, nu le importa din Mexic si Canada.
                    Ca tanar la inceputul vietii, decat sa te impovarezi sa faci un credit pentru vreo masina noua, mai bine folosesti banii aia sa iti dezvolti cariera, sa ai o locuinta decenta.
                    Un Opel de 3000 de euro e suficient, relativ ieftin de intretinut. Sau vreun Logan in stare buna, tot in bugetul ala.
                    Peste 30 de ani, sa zicem ca merge sa aplici la Prima masina, dar la ceva in buget de ~15.000 de euro, daca dobanda e buna.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mr.K View Post
                      Ca tanar la inceputul vietii, decat sa te impovarezi sa faci un credit pentru vreo masina noua, mai bine folosesti banii aia sa iti dezvolti cariera.....
                      Asta suna a spaga pt un job


                      Originally posted by mr.K View Post
                      ..sa ai o locuinta decenta.
                      Aici depinde, daca ai unde sa stai sau nu. Sau daca te constringe chiria. Eu de ex am preferat sa iau intai masina cu banu jos (strans de mine in 2 ani, leu pe leu) intai, si apoi sa ma bag la casa, deoarece aveam unde sa stau. Pt casa iti cam trebe credit, iar dupa ce te bagi in credit pt casa, pe o caruta de ani, cu greu iti mai poti permite sa te bagi la rata si pt masina.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Fiecare cu prioritatile sale, eu sunt de principiul ca nu locuiesc in masina, iar usa la casa mi-a placut sa o inchid si sa o deschid doar eu si inca o persoana..

                        Comment


                        • #13
                          Interesante toate părerile până acum. Toţi aveţi dreptate în ceea ce spuneţi.
                          Din păcate, pentru un român care îşi doreşte o maşină, programul prima maşină s-ar putea să ajungă să se numească prima maşină şi ultima şi de acea consider că nu merită cumprate maşini noi pentru care să tragi o perioadă în care doar mirosurile de alimente şi revistele cu haine o să ni le permitem, că hai să fim serioşi, cine are ceva parai strânşi îşi ia de dincolo şi le schimbă la 3-4 ani şi chiar nu se compară cu Dulapul de la Mioveni chiar dacă au "500,000 km la bord si din sunt din 1900 toamna".
                          Eu unul nu m-aş băga la programul prima şi ultima maşină, ba mai mult şi pentru o Dacia...
                          Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Gozmine, noi nu ne mai incadram oricum. Am sarit de 35 de ani, am mai avut masini...

                            Succes statului roman in procesul de ajutorare a bancilor si producatorilor/importatorilor auto, ca nu cred ca le-ar pasa de tineri.

                            Comment


                            • #15
                              Ca o paranteza 70% din nemti stau cu chirie toata viata- nu e chiar asa o mare tragedie sa nu ai proprii tai 14 pereti pentru care sa platesti 30 de ani. Dar fiecare tara are specificul ei- nu poate fi aplicat peste tot.
                              In SUA normele de poluare sunt draconice la fel si norleme privind siguranta rutiera. La noi aduci in VW Golf 3 din 2000 care scoate fum mai ceva ca tractorul iar franele tin doar pe o singura roata...dai 200 lei spaga la ITP si mergi linistit ...asta pana cand faci accident si omori pe cineva.

                              Fiecare om are prioritatile lui dar repet..eu care mi am luat tot pe credit inclusiv masina nu pot sa le spun tinerilor acum 'bai voi daca nu aveti banii jos luati va Golf 3 va rog ca nu trebuie sa va luati masina noua!'.
                              Eu sunt de principiu ca atata timp cat rata la credit nu atarna ca o piatra de moara si te poti lipsi de banii aia - nu e nicio problema in a accesa un imprumut pentru un vis pe care il ai de mic (cel putin asa a fost la mine- visul de a mi cumpara masina noua).
                              ROmanii dau pe abonamentul de telefon 200 lei pe luna... nu ar putea trece pe cartela si sa plateasca 300 lei pentru o masina? Da stiu cheltuielile cu un auto sunt mult mai mari decat rata lunara...dar fiecare are prioritatile lui si pn la urma muncesti si ca sa te bucuri de bani.
                              In privinta RCA ului si mie mi se pare o prostie... Da- fa i RCA ul 2,000 lei dupa primul accident- inseamna ca are probleme...dar nu asa la toti .
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google