Programul Prima Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca programul se va derula doar in lei, dobanda nu va fi chiar asa mica in comparatie cu ce se cere acum de catre o banca la un credit auto.
    Daca va fi si in valuta, intr-adevar va fi un avantaj cat de cat, probabil Euribor-ul+ 4-5 %.

    Asa e, fiecare trebuie sa incerce sa-si indeplineasca visele.
    Last edited by mr.K; 9 October 2014, 10:12.

    Comment


    • #17
      Originally posted by eugenmanea View Post
      La noi aduci in VW Golf 3 din 2000 care scoate fum mai ceva ca tractorul iar franele tin doar pe o singura roata...dai 200 lei spaga la ITP si mergi linistit ...asta pana cand faci accident si omori pe cineva.
      Nu este chiar aşa, eu cred că vezi doar jumătatea goală a paharului.
      Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Ar fi o propunere, ca programul Prima masina sa se desfasoare in conditii similare cu Programul Prima casa, unde nu conta daca acea casa era noua sau construita acum multi ani. Te duci la banca si aplici pentru un Golf 4 din 2002.

        Comment


        • #19
          Originally posted by mr.K View Post
          Daca programul se va derula doar in lei, dobanda nu va fi chiar asa mica in comparatie cu ce se cere acum de catre o banca la un credit auto.
          Daca va fi si in valuta, intr-adevar va fi un avantaj cat de cat, probabil Euribor-ul+ 4-5 %.

          Asa e, fiecare trebuie sa incerce sa-si indeplineasca visele.
          Dobanzile au scazut destul de mult si la lei. Un credit NP la lei e undeva pe la 8% acum.

          Daca dobanda la Prima masina va fi undeva pe la 5.5%-6 % all in...eu zic ca e OK

          Originally posted by Gozmin View Post
          Nu este chiar aşa, eu cred că vezi doar jumătatea goală a paharului.
          Uita te pe statistici- 80% din masinile SH aduse au mai mult de 10 ani.
          Last edited by eugenmanea; 9 October 2014, 11:16. Reason: Automerged Doublepost
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • #20
            Originally posted by eugenmanea View Post
            Uita te pe statistici- 80% din masinile SH aduse au mai mult de 10 ani.
            Eu mă refeream la asta - "care scoate fum mai ceva ca tractorul iar franele tin doar pe o singura roata"
            Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Poate e o parere subiectiva...dar eu raman la parerea mea: o masina in apropierea varstei de 15 ani cu peste 350-400K kilometri la bord ca se numeste ea Golf sau Mercedes- nu mai e in deplinatatea 'facultatilor mentale'
              Acum ca o gluma...la ce au dovedit ca sunt in stare guvernantii nostri s-ar putea sa faca programul si pentru Golf 2 daca le iese si lor ceva la afacerea asta...pe plan personal fireste
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • #22
                Dobanzile au scazut destul de mult si la lei. Un credit NP la lei e undeva pe la 8% acum.
                Acum da. Problema e ca ROBOR-ul pe perioada creditului poate evolua fix cum viseaza Isarescu noaptea.
                Creditele in lei nu sunt mai ieftine ca alea in EUR.

                Comment


                • #23
                  Aici nu te contrazic....m a mancat undeva sa ma bag la un credit Prima casa in lei...imi joaca rata mai ceva ca masina prin gropile patriei!
                  Acum pe 30 Sept am prins ROBOR ul super sus- 3.11%- mi-a sarit rata cu 100 lei.
                  A doua zi a scazut la 2.98%.. Ce folos ca ROBOR ul la creditul meu se actualizeaza abia in Dec...
                  Mr Isa vrea sa ne determine sa luam credite in lei... dar joaca cu ROBOR ul fara nici cea mai mica predictibilitate.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #24
                    Eu aş zice că înainte de a da drumul la astfel de programe ar mai trebui lucrat înainte la o modalitate de creştere a veniturilor şi a puterii de cumpărare. Fără ele vom avea doar programe care ne vor crea doar plăceri false, iar după ce viaţa a trecut va fi prea târziu să spunem că regretăm opţiunile luate.
                    Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      In conditiile in care la ultima rectificare guvernul a taiat 4 mld RON de la investitii ca sa le dea la primari pentru a 'pregati alegerile'...ce poti sa mai zici?
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • #26
                        Hahahaha, sa votam Puie Monta!

                        Comment


                        • #27
                          Programul prima teapa e o bazaconie fara pereche marca PSD!

                          (Daca votam Ponta ne-am dus dreaq definitiv! Ne mai salveaza Stalin!)
                          Last edited by jonnie007; 9 October 2014, 13:00.
                          Keep walking...

                          Comment


                          • #28
                            Capitalism, auzi la ei)))
                            Pai cum ***** ma-sii sa faci un program prin care guvernul sustine achizitia de masini noi, pastrand partea de castig a constructorului?
                            Sa scada constructorul pretul pana cand se vinde, nu sa ofere guvernul o portita prin care bancile sunt asigurate. De unde sunt asigurate? Din banii prostilor!

                            La fel ca si mizeria cu prima casa. Sa se scada fratilor pretul pana cand locuintele se vand. Iar daca oamenii n-au putere de cumparare, atunci sa le inchirieze.
                            Nu sa fie pastrat pretul ridicat prin artificii de genul asta!

                            Ba mai mult, unii constructori au si intelegeri cu statul, sa nu plateasca impozit pe profit.
                            Eu daca cer asta, ma scuipa intre ochi si imi mai si trag 2 amezi))
                            Last edited by Cezar; 9 October 2014, 13:03. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • #29
                              Deci fii atent- am o cunostinta care e unul din cei mai mari dealeri de Dacia. Imi spunea ca francezii sunt f suparati ptr ca nimic din ce li s-a promis nu se face... ba chiar lucruri marunte de rezolvat cu 2 parale nu se intampla...in conditiile in care Dacia face cat din total exporturi ale ROmaniei? (nu mai caut acum ca nu am timp).
                              Imi dadea exemplu de podul de la Domnesti- acolo e blocaj total pentru tirurile cu Dacia care trebuie transportate... de atatia ani nu sunt in stare sa termine un banal pasaj, in schimb in iunie au lansat studii de fezabilitate pentru autostrazi de 50 Mio EUR!! Nu mai vorbim de autostrada Pitesti Sibiu care am inteles ca a fost amanata dupa 2020.
                              In conditiile astea cum sa mai vrei sa cresti in ROmania un business?

                              Asta e un os aruncat catre Renault ca sa taca din gura si sa nu mai ameninte ca pleaca din Ro...macar pana pe 2 noiembrie.
                              In acelasi timp Mercedes isi creste investitiile in Ungaria (stiti ca si noi eram pe lista scurta cand s- a facut investitia initiala..)
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • #30
                                Incepi si tu ca nea k ca e os aruncat lu Dacia? Aia pierd bani la fiecare din cele 320 000 de masini exportate anual si crezi ca niste vanzari potentiale de 15 000 de masini IN plus ii ajuta cu ceva? Pe bune, cand ei sunt deja cu cele mai mari vanzari in Ro?
                                Si daca cumpara oamenii peugeot, citroen, chevrolet, fiat sau alte masini sub 14000 de euro? Atunci se cara Dacia de aici?
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google