Fluctuatii Turatii 1.4 Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fluctuatii Turatii 1.4 Benzina

    buna ziua,am niste nedumeriri intr'o problema sper ca aici sa gasesc solutia.

    am un logan 1.4 mpi din 2006 133000 km si de o saptamana imi face probleme adica cand e motorul rece se tureaza pana la 1600-1700 rpm dupa scade la 800-900 si iar urca pana se incalzeste putin..aceata figura o face doar cand e motorul rece.

    am intrebat 3 mecanici unu zice ca e de vina cablu de acceleratie sau ambreiaj
    altu zice sa verific supapa reglare aer
    altu sa verific debimetru aer, valva egr,sonda lamnda

  • #2
    Prima si prima data cureti motorasu pas cu pas si clapeta de acceleratie, operatiune relativ simpla, cauta la tutoriale ca este explicat cu video ca la prost.
    Dupa asta daca mai face asa intram la discutii

    Daca nu te descurci, poti apela la un mester si spui clar ce vrei sa faci la masina.

    PS: vezi, d-asta e bine sa ai apartenenta la un forum dedicat, chiar daca ani de zile nu ai probleme...nu numai cand te doare ))

    Comment


    • #3
      mai mult ca sigur e ce a spus Octavian: motorasul pas cu pas, dupa niste km necesita curatare in prima faza iar apoi schimbare

      n-are nici o treaba cu debimetru de aer (nici nu ai asa ceva)/egr

      schimbatul des al filtrelor de aer ar putea sa amane acest deznodamant? eu le schimb le 5-6 mii de km tocmai din acest considerent, pe langa cantitatea de praf apreciabila
      Last edited by cristi....; 19 May 2015, 20:05.

      Comment


      • #4
        Da, e treaba si de mediul in care circuli si de forja care o dai (motorasu ala nu lucreaza numai la rece), la aproape 140000 km nu am avut vreodata probleme cu motorasu pas cu pas, dar e o problema des intalnita la majoritatea poserorilor de logan, adica vreau sa spun ca majoritatea nu prea le forjeaza...

        Comment


        • #5
          ok va multumesc

          se poate inchide

          Comment


          • #6
            Poate inteleg eu mai greu,dar de regula pe forum,se pune o intrebare,se raspunde si apoi se prezinta solutionarea reala a cazului,in ideea de a invata si altii... Cred ca al nostru coleg a procedat atipic...! Scuze de off-post,dar nu m-am putut abtine!

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google