Discutii Despre Scule Si Unelte Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discutii Despre Scule Si Unelte Auto

    Cred ca este foarte util acest topic, deoarece multi vor sa isi repare masinile singuri, fara a mai da banii la service-uri pe lucruri de nimic:
    ex: schimbarea placutelor si discurilor de frana, amortizoarelor, arcurilor, etc.
    De exemplu, eu mi-am facut singur, acasa, o presa de scos rulmenti, care functioneaza la fel ca un cumparata.

    Asadar, am venit cu ideea de a discuta despre sculele pe care le avem acasa, daca au meritat banii, si ce nu trebuie sa lipseasca dintr-un garaj de mecanic amator.
    P.S: Nu am gasit un topic asemanator, dar daca este unul, imi cer mii de scuze adminilor.
    Last edited by Logan05-FYO; 3 April 2016, 11:57.

  • #2
    Una dintre sculele care nu trebuie sa ne lipseasca e presa de scos tamburii Stiu prietenii de ce.

    Comment


    • #3
      Ai dreptate. Cand am scos tamburii pentru prima dată, am împrumutat presa de la un prieten. Acum iese la ciocan

      Comment


      • #4
        Face tamburul cumva vreo nervura pe exterior de la saboti?

        Comment


        • #5
          cand am spus ca tamburul iese la ciocan, nu m-am referit ca bat in vreo ''nervura''. Bag o dalta intre tambur si suport(sau cum se numeste...), si bat cu ciocanul in dalta
          Attached Files
          Last edited by Logan05-FYO; 3 April 2016, 14:35.

          Comment


          • #6
            Am vrut sa zic ca tamburul iese greu din cauza ca sabotul freaca pe interiorul tamburului? Sau rulmentii intra presat pe fuzeta? La sistemele cu autoreglaj pentru compensarea uzurii sabotilor e greu sa scoti tamburul din cauza formarii unui umar .

            Comment


            • #7
              Tamburul face grad de uzura si nu mai iese din cauza sabotilor
              Cel mai simplu se scot punand roata la loc prinsa cu 2 prezoane si iese prin invartire, presa nu e un must have, daca la fiecare desprafuire s-ar face si operatiunea de indepartare a nervurii, tamburul ar iesi cu mana, fara vreo problema
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                Originally posted by madi View Post
                Am vrut sa zic ca tamburul iese greu din cauza ca sabotul freaca pe interiorul tamburului? Sau rulmentii intra presat pe fuzeta? La sistemele cu autoreglaj pentru compensarea uzurii sabotilor e greu sa scoti tamburul din cauza formarii unui umar .
                Am inteles eu gresit, imi cer scuze.

                Comment


                • #9
                  Nu e nevoie sa-ti ceri scuze si exprimarea mea a fost ciudata. 827sam mi-a confirmat ce banuiam .

                  Comment


                  • #10
                    M-ar interesa cam ce imi trebuie sa-mi fac o scula de desfacut capacul pompei de benzina , in caz ca am probleme sa-mi pot schimba singur pompa/sorbul fara sa mai apelez la vreun service.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • #11
                      Era un tutorial de demontare si folosea o scula home-made
                      Atasez o poza cu cheia
                      Attached Files
                      Last edited by 77sky; 3 April 2016, 23:05.

                      Comment


                      • #12
                        Are cineva scule de la Chrome Vanadium? Daca da, sunt bune de ceva?

                        Pentru Prometheus: am atasat o poza cu o versiune mai simpla a cheii de desfacere pompa benzina.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Crom vanadiu e aliajul din care sunt facute cheile si daca nu sunt facaturi chinezesti sunt din cele mai bune.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am lucrat pentru 4ani cu o trusa IUS-MOB de la Dedeman luata si
                            nu am avut treaba cu ea si lucram la motoarele de Raba Saviem si aro. Eu unul recomand așa ceva. Acum lucrez cu o trusa SNAP ON. Nu se compara.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Logan05-FYO View Post
                              Ai dreptate. Cand am scos tamburii pentru prima dată, am împrumutat presa de la un prieten. Acum iese la ciocan
                              Da, metoda cu roata am folosit-o si eu din proprie initativa(fara sa fi citit undeva) si a mers perfect.
                              Am scos in 3 minute tamburul pe stanga.
                              Pe dreapta se chinuise inainte DOrelul in service minim 30 minute cu ciocane, presa chiar. Chiar mi-a venit sa rad cand am vazut ce usor iese cu roata.

                              LA fel e o metoda simpla ptr scoaterea discurilor vechi care nu ies: se baga la loc un surub de la portetrier si se strange pana da in disc, zboara discul imediat. Cu ciocanul te chinui toata ziua si mai strici si altele.
                              Eu daca vad un mecanic ca se apuca sa bata cu ciocanul tare, il pun sa monteze totul la loc si am plecat imediat de acolo.

                              P.Saca nu aveti cheie suficient de puternica ca sa deblocati piulita de la tambur(in caz ca nu iese), nu e nevoie sa dati banii pe una, la orice vulcanizare de TIR se rezolva cu 2 RON.
                              Last edited by anto84; 9 April 2016, 19:43. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google