Proiect îndrăzneț... Poate Prea îndrăzneț

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Bun, foarte la obiect răspunsul, dar totuși... ce se poate face?
    Cum pot avea 120 CP și 240Nm dintr-un diesel, pe Logan 1 și omologat?
    Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

    Comment


    • #17
      120cp ii poti face din chiptuning stage 2 sau race, cu turbo mai mare, injectoare marite si intercooler un pic mai mare decat ala de fabrica. vezi ca a existat un logan dci65 dus la 135cp, bff, al lui felixb. gasesti masina la "my ride". apoi inca unul aproape la fel, de la cluj, daca nu ma insel.
      de omologare nici nu se pune problema decat la r.a.r. la bucuresti. test de drum, frane si emisii. daca le treci pe toate, te costa pe vremuri uundeva in jur de 1000 de euro omologarea. dar la inceput faci programare, etc. ca sa afli exact cum se poate omologa trocaricul, mai bine intrebi la r.a.r.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Seba View Post
        120cp ii poti face din chiptuning stage 2
        Altă necunoscută și aici... cum e cu stage-urile astea? În mintea mea sună ceva gen... Stage 1 = o mărire a puterii/cuplului prim metode simple (soft); Stage 2 = o mărire a puterii/cuplului suplimentară, dar prin metode mai complexe...
        Zic bine?
        Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

        Comment


        • #19
          stage2 sau stage race e tot marire din soft, dar mai agresiva (timpi de injectie, avans injectie, presiune turbo), mult mai aproape sau uneori chiar putin peste limitele de rezistenta mecanica ale pieselor. Ca sa obtii 200Nm la arborele motor, pistonul apasa cu 5000N pe manetonul arborelui cotit (rotund, cu 500Kg). ca sa scoti cu aceleasi piese 250Nm, apsarea pistonului trebie sa fie 6300N (vreo 650kg). procentual, nu e mult, dar una e sa tarni 600kg de un fier, alta e sa lasa sa cada (chiar si de la 4cm inatime) in mod repetat (de 80de ori/secunda la 2400rpm) alea 635kg pe arborele cotit, biele, cuzineti de biele, cuzineti palier, cap piston, etc. chiar daca fierul ar tine, pelicula de ulei din lagari, mai rezista? daca nu rezista, motorul ala e condamnat definitiv, cu executare
          ca idee, motoarele de clio s1600 (benzinar aspirat 1.6_16v 240cp) au arbore cotit de 1.5dci, in schimb bielele, pistoanele, cuzinetii, pompa de ulei, radiatorul de ulei, astea sunt mai bune decat alea de diesel, desi cuplul respectivului motor nu trece de 220Nm; dar avand acel cuplu la 6000rpm, eforturile in piese sunt mult mai mari decat la tractorasul care scoate 200Nm la 1800rpm.
          Last edited by Seba; 9 February 2017, 17:51.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #20
            Bun, am înțeles.
            Următoarea întrebare: pentru motorul meu, care-l am acum pe mașină, există posibilitatea să-i schimb internele? Gen... să iau echivalentele de pe Megane (nu de pe epavă, vorbim de piese noi)? Adică, aș avea atunci o ''bază solidă'' pe care să lucrez, nu? Presupunând evident că n-o să-mi crape blocul motor...
            Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

            Comment


            • #21
              motorul e tot k9k. adica acelasi bloc, foarte probabail aceeasi chiulasa. ma gandesc ca pistoanele, bielele, cuzinetii, arbore cotit, difera. in functie de codul de pe bloc, daca e acelasi sitem de codare ca la benzinare, motoare k7 si k4 (in doua locuri ai 3 inceputuri de gaura care codeaza cota de rectificare a cilindrilor si a lagarelor palier) de pe motorul tau si de pe ala de pe megane poti avea bafta chioara sa nimeresti interne 100% compatibile. ce difera la dci85/110 fata de dci70 stiu ca sunt injectoarele, ecu injectie, pompa de injectie, turbina si egr-ul. daca "pusca" chestiile alea de pe unul pe altul, ai un start mult mai bun sa ajungi doar la schimbare de soft si interne ok, insa omologarea tot iese din discutie.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Pe Logan am K9K/792 și mă gândeam să-mi bag bag internele de pe un K9K/732. Biele, pistoane, cuzineți, segmenți le-aș lua noi, iar arborele cotit și chiulasa le-aș lua sh și le-aș recondiționa. Atunci voi putea folosi 100% sigur injectoarele Continental/Siemens, voi putea folosi pompa de injecție + ECU și în plus voi putea pune o turbină și mai mare + un intercooler sănătos.
                În cazul ăsta omologarea n-o mai fac, blocul motor rămâne același.
                Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

                Comment


                • #23
                  n-ai ce reconditiona la arbore si culasa daca nu sunt defecte. internele alea de care vorbesti iti ziceam eu ca trebuie verificate la cotele de alezare codate pe bloc. in principiu culasa de 732 merge pe 792 si viceversa. pompa poti s-o pastrezi pe aia care o ai (a fost nlocuita delphi cu bosch din cauza problemei cu spanul), injectoarele posibil sa nu trebuiasca schimbate pt stage2, turbina la fel (cred ca dci110 are oricum cu geometrie variabila si ecu tau nu stie s-o gestioneze) cred ca e mai bine s-o pastrezi pe a ta dar sa cresti limita de presiune din soft si mai strangi waste-gate-ul, sa mearga mai greu (recte decuplare la presiune mai mare). blocul ramane acelasi doar daca diametrele de alezare la arbore si cilindrii se potrivesc cu motorul "donator de organe", altfel tre' sa cauti cuzineti colorati ca un curcubeu (culorile marcheaza clasa de alezj la cuzineti) pt biele si pistoane din clase diferite, atat de alezaj cat si de greutate (la asta ultima, majoritatea uita sa mai verifice daca e in ordine si altcineva inaintea ta n-a facut vreo magarie).
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    Eu vreau să ajung la 106CP prin hardware și de acolo să încep tuningul. Target-ul este 125-130CP minim. Nu-mi bat capul cu schimbat de interne și combinații de ECU, injectoare și turbine, ca să obțin un K9K732 corcit... mai bine cumpăr unul și-l omologhez.
                    În principiu, internele și chiulasa, plus turbina, pompa și ce mai e pe acolo, dirijate de ECU Renault ''by default'' îmi dă 106CP. Și n-am nevoie de omologare, blocul motor e același. Ei... abia după ce ajung aici începe the fun part.
                    Am cumpărat o mașină cu 250 de lire și-n prima săptămână am băgat 2110 lire în ea. Totul nou. Nu stau la discuții... ăsta sunt eu. Nu pun pe motorul meu piese sh doar pentru că pe motorul celălalt au mers. Că le pun, și-n următorii 3000km... ''Știți domnu' scoate fum din cauză că POATE simeringurile sau ghidajele de supapă sunt uzate.''
                    Logan-ul va muri la mine și va muri folosit, nu în fața blocului. Am un Citroen Xsara Picasso, mai am un Jaguar XJ (3.2L V8) și un Seat Leon Cupra (1.8T 20V) dar niciuna din astea nu-mi dă aceeași stare de liniște pe drum ca Logan-ul. Jaguarul îmi dă ''Restricted Performance'' în bot și dacă trec printr-o baltă după ploaie, deci... E mare, e frumos, are tot ce vrei, dar e mai sensibil ca un bibelou de porțelan. Mare brânză că e V8 dar nu pot pleca de lângă casă că se supără una-două.
                    Seat-ul la fel. L-am luat gata modificat, dar scuză-mă, să fii nevoit să chemi service-ul ca să intri în propria mașină... e de râsul lumii. O găsesc dimineața descuiată, sau o descui din centralizata de pe cheie și când deschid ușa începe să-mi urle alarma și o sumă de ''glume'' de genul ăsta. Schimbat kit de ambreiaj, toată timoneria refăcută (cabluri, tije și bucși noi), pompa de ambreiaj nouă... și mie tot îmi agață în fiecare treaptă CU 2 CUTII DE VITEZE DIFERITE!!!
                    Păi și atunci? Pentru ce să-mi bat capul și să bag bani în tomberoanele astea, când Logan-ul mi-a fost cel mai fidel în ultimii 9 ani. Eu am fost cel care l-am ignorat până acum, dar gata... acum mă revanșez. Vreau să-l fac unicat.
                    Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

                    Comment


                    • #25
                      daca stii de pe ce pui piesele, n-o sa ai probleme. bine, degeaba stii exact de pe ce masina iei piese, cand masina in cauza are 400mii de km la bord la un rulaj apropiat insa de masina ta, mai ales cum ziceai tu ca stii pe cel cu megane-ul, adica ai oarece incredere in el, megane-ul poate fi un donor de piese al dracu de compatibile si foarte bune calitativ.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #26
                        Așa-mi zice și prietenul ăsta al meu, ce urmează să facă lucrarea efectivă. Dar totuși, pentru 1500€ să mă aleg cu un motor practic nou, mie îmi surâde varianta.
                        În plus, un ECU de Renault m-ar ajuta și la etapa ulterioară, cu integratul celorlalte opțiuni.
                        Eu am hotărât ca până la 1 aprilie să studiez, să descopăr și să pun la cale un plan de acțiune, în așa fel încât când băieții se apucă de treabă, toată lumea să știe ce are de făcut și CUM. Și ca să fac un rezumat până acum, o posibilă soluție viabilă ar fi așa:
                        1. schimbatul de interne cu unele dintr-un K9K732, plus chiulasa, pompa de injecție, turbina, intercoolerul și ECU de pe același motor; practic voi avea un K9K732, dar cu bloc motor de K9K792 și elimin în felul ăsta procesul de omologare (operațiunea este oricum ilegală, dar nici ADAC-ul nu mai are cum să-și mai dea seama chiar așa cu una cu două);
                        - pentru această variantă ar rămâne de aflat compatibilitățile dintre interne, pe baza cotelor de alezare codate pe ambele motoare;
                        2. tunatul motorului astfel obținut, dar într-un mod profesionist.
                        Hai că începe să prindă formă...
                        Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

                        Comment


                        • #27
                          Nu te mai lua dupa povesti , si fa doar ce vrei tu! ori si ce se poate realiza .
                          Eu am de 3 ani motor de 1,9 dci pe logan cu cutie de 6 trepte
                          Degeaba gandesti daca esti prost!

                          Comment


                          • #28
                            Nu făcutul a ce vreau eu e problema, căci practic asta intenționez, să-mi fac Logan-ul unicat și după gustul meu.
                            Dar trebuie să cer și niște sfaturi, mai ales că nu mă știu cu multe aspecte...
                            P.S. Epava a plecat spre RO, undeva pe marți va ajunge la atelier și se va putea începe studiul direct ''pe pacient''
                            Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

                            Comment


                            • #29
                              Da da , am auzit asta de zeci de ori , mai convins Daca vrei sa fie unicat si cum iti place tie ... de ce intrebi pe alti ce si cum sa faci ? De ce nu faci exact cum vrei tu ?? Daca vrei sa fie unicat de ce nu studiezi forumul asta si il citesti din cap in coada sa vezi ce sa mai facut si ce nu ?? Nu vreau sa fiu ironic deloc dar "visatori" ca tine am vazut o tona si cand vine vorba de masini modificate sunt doar cateva persoane care au realizat ceva.
                              Am vazut subiectul asta deschis si pe alte forumuri unde sa discutat vreo 10-16 pagini si nu sa facut nimic pana la urma .
                              Degeaba gandesti daca esti prost!

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by need4speed View Post
                                Da da , am auzit asta de zeci de ori , mai convins
                                Nu te contrazic cu privire la numărul afirmațiilor auzite și dacă te-am convins... ce să zic, e de bine. Cu toate că tonul e ironic și poate, voalat, insinuezi că ar trebui să-ți cer ție voie să fac asemenea afirmații, sau mai mult, să mă apuc efectiv de treabă... țin să te anunț că NU!
                                N-o să-ți cer ție voie să afirm sus și tare că vreau să-mi fac Logan-ul unicat;
                                N-o să-ți cer ție voie să-l fac efectiv.
                                Și până la coadă... nici n-am ce să-ți cer eu ție în mod special. Am postat pe un forum, prin natura lui public, cerând informații tuturor, nu ție și nimănui în mod special. Nu te crede așa important.
                                Habar nu ai cine sunt, ce fac/ am făcut și ce sunt/ nu sunt în stare. Vorbești aiurea, băgându-mă și pe mine în aceeași oală în care mulți au dat din gură că fac (și n-au făcut) dar și mulți au făcut. Nu că mi-ar păsa prea mult de părerea ta pe tema asta... dar faza este: ''Care-i problema ta?!''
                                Originally posted by need4speed View Post
                                Daca vrei sa fie unicat si cum iti place tie ... de ce intrebi pe alti ce si cum sa faci ?
                                În loc să dai repede din gură mai bine ai da o pagină înapoi, moralistule. Știu foarte bine CE vreau să fac, întrebările sunt despre CUM. Eu nu sunt în RO și deși îmi sunt prieteni foarte buni, nu le pot cere băieților să-și umple atelierul cu un Logan și-o jumate de Megane, dezmembrate amândouă și după aia să ne scărpinăm în vârful capului căutând soluții.
                                Și crede-mă, oricât de mult ți-ai dori tu, n-o să-mi impun un termen limită doar pentru că nu dau bine în statisticile tale. Proiectul este ambițios și tocmai de aceea caut informații peste tot și cât mai multe, să nu mă trezesc la jumătatea muncii că de fapt este imposibil. Subiectul va fi lung și va avea multe aspecte asupra cărora voi cere sfaturi și informații, așa că dacă poți contribui cu ceva concret, de bine, dacă nu... și-așa e bine.
                                În plus, mai filtrează și tu din laudele astea care crezi tu că le auzi... în cazul de față vorbim de niște sume de bani destul de mari și totuși, îi dau înainte. Câștig peste 1000 de lire pe săptămână, asta ca să stai tu liniștit, iar dacă vrei să-mi ții discursul despre rentabilitate... mai bine nu. Sau adaugă 2000€ la suma pe care crezi tu c-o voi investi în proiectul ăsta și împarte la 110 și dacă îți iese sub 150€ e perfect. 150€ sunt costurile medii lunare ale unui proprietar de autovehicul (fără carburant) pentru un număr însemnat de țări din UE, deci... (că tot îți plac statisticile).
                                Nu te mai agita așa la fiecare lăudăros, în fond și la urma urmei ți-am spus deja: ''Ce treabă ai tu?!''
                                Toată treaba-i din proțap și din roțile din față!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google