Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ gecmc94. Cu indobitocirea ai dreptate. Si nu e doar online.
    Cu ce se intampla in piata te contrazic. Tu ai fost in piata si la manifestatia PSD-ului. Si nu prea ai inteles cine a participat, de ce si pentru ce. Si acolo una s-a vrut si alta a iesit.
    Tot timpul puterea s-a folosit de instigatori pentru a avea motiv sa loveasca in contestari. Scenariul e vechi si binestiut.
    Eu m-am mai clamat. Nu cred ca va nimeni ucis. Pe Daddy il doare undeva de astia din piata. Pot sa urle cat vor. Si daca chiar doreste fluiera odata, actioneaza instigatorii (nu sunt multi comparativ cu cei care protesteaza, dar sunt eficace). Apoi incep jandarii docili sa imparta bastoane. Si se incheie balciul. Nu demult, bratul de fier al puterii a bagat cultura in duba. Hamsterul nu e asa prost ca Mickey-Mouse sa cedeze.
    Santa Klauss nu are nici o treaba cu asta. E pe langa.
    Sustii cresterea netului cu 16%. Si un alt coleg afirma ca asta e un lucru bun. Dar il contraziceti pe un prealuminat ministru care a spus ca daca cresc salariile si se fac autostrazi pleaca multinationalele. Probabil si asta e bine. Ca doar PSD-ul nu inghite diaspora (cei aprox 4 milioane au vazut cum se traieste si altfel in alte societati) si corporatistii (care au vazut si alta mentalitate). Pe astia nu ii poate pacali (ca pe pensionari, asistati, o buna parte din cei cu salariul minim) cu promisiuni, un mic si o bere, sau cu amenitari ca isi vor pierde slujba de doi bani. Practic cei din urma au fost la manifestatia PSD. Dar se pare ca si acestia au cam inceput sa tradeze partidul.
    Si asa a impartit tara in doua. Pe unii ii duce cu bombonica iar pe ceilalti pune bastonul si ii scoate afara din tara.

    Tanti Olguta a postat proiect de lege a pensiilor (bine ca nu da OUG). Nu m-a interesat prea tare (am eu grija de pusculita mea si nu bazez nici pe unii, nici pe altii). Parca era vorba de ceva efecte peste vreo trei ani, un nou coeficient (evident si o noua formula) si ceva taieri pe la celebrul pilon doi. Probabil voi citi detalii pe acest topic. Dar parca am auzit ceva ca l-ar fi retras.
    Faptul ca tanti asta nu stie despre ce vorbeste e binecunoscut. Dar cei din laboratoare ar trebui sa o mai tempereze.
    Acum ma bazez pe cifrele pe care le-ati dat pe aici. Deci vreo 4 milioane sunt pe afara, vreo 16 milioane in tara. Vreo 4 milioane au salariul minim. Acum nu stiu cati bugetari avem, cati pensionari avem. Si in cele din urma cati mai produc. Bine, hai sa mai adugam si resursele din care stoarce PSD-ul banii.
    Dar cat de curand vor incepe sa iasa la pensie "decreteii" pe banda rulanta. Cei care produc vor fi din ce in ce mai putini (plus ca multi tinerei o cam roiesc din tara). Resursele (vaca de muls) vor scadea si ele.
    Sincer, eu as dori ca in urmatorii ani sa castige PSD-ul alegerile (locale, parlamentare si prezidentiale). Sa-si duca crucea pana la capat. Sa nu mai aibe pe cine da vina.
    Last edited by Gil26; 10 August 2018, 23:38.

    Comment


    • Nu susțin eu, susține INS. Verifică și tu, eu încerc să am mare respect față de cifre dacă vreau să înțeleg ceva. Altfel ajung ca bolovanul și acuz pe Papa de la Roma pentru creșterea facturii la gaze. Când săraca urma un calendar de liberalizare cerut de UE.



      Iohannis:
      Condamn ferm intervenția brutală a Jandarmeriei, puternic disproporționată în raport cu manifestările majorității oamenilor din Piața Victoriei. Încercarea de a înfrânge voința oamenilor printr-o reacție violentă a forțelor de ordine este o soluție condamnabilă
      Ce mă așteptam eu era altceva. Un guvern se răstoarnă în Parlament sau la urne. Nu prin sprijinul lui Iohannis pentru o lovitură de stat.
      Last edited by gecmc94; 10 August 2018, 23:54. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Când săraca urma un calendar de liberalizare cerut de UE.
        Cu asta cam ai dreptate.
        Dupa ce ca suntem cum suntem, mai vin si aia si ne baga " .... in coaste". Ne impun lucruri care nu prea se potrivesc cu ce avem noi prin tarisoara asta deocamdata.

        Pai si pe Ceasca il putem rasturna la urne, nu?
        Last edited by Gil26; 11 August 2018, 00:01.

        Comment


        • Gil, când ai spus asta: "Si daca chiar doreste fluiera odata, actioneaza instigatorii (nu sunt multi comparativ cu cei care protesteaza, dar sunt eficace). Apoi incep jandarii docili sa imparta bastoane. Si se incheie balciul."
          nu știu dacă ai spus-o teoretic sau este convingerea ta că asta s-a întâmplat azi. Dacă asta crezi, sunt 100% convins că nu ai dreptate. Asta ar presupune că Dragnea are puterea în sensul în care ceașcă o avea. Dar nu, Dragnea nu are puterea serviciilor. Dacă o avea, își rezolva dosarele de mult timp. Dar nu, Dragnea nu are decât legitimitatea votului popular. Atât. Doar atât. De partea cealaltă, există un SRI care este mai mare decât serviciul Germaniei care are de vreo 4 ori mai mulți cetățeni, plus câteva milioane de imigranți din Orient.
          Mai mare decât al serviciului intern (BVF), dar deocamdată mai mic decât al celui extern (BND), că la nemți prioritatea e să-i spioneze pe alții, nu pe ai lor… Pentru prima dată de când se știu ele, serviciile de informații suferă o rectificare bugetară negativă pe fond de creștere a alocărilor pentru majoritatea celorlalte instituții …

          Ei bine, acest SRI ar putea intercepta în 2 secunde un eventual plan al lui Dragnea de a organiza niște bătăuși pentru a-i infiltra într-o adunare a opoziției. Iar asta l-ar duce direct în pușcărie pentru zeci de ani. Nu, nu, nu asta s-a întâmplat azi. Ci îndobitocirea pe care propaganda opoziției o face. Inclusiv o televiziune Realitatea TV care trebuia închisă fiind de prea mult timp în faliment.

          Am văzut câteva interviuri cu "diaspora" azi pe la diferite TV-uri, chiar și Digi. Mi s-a părut că mulți nu aveau nimic în cap dar erau puși pe făcut revoluție. Da, și la mitingul PSD erau mulți care nu aveau nimic în cap dar erau pașnici și fără ambiții megalomanice violente. Să vedem tipul de gunoi social pe care propaganda violentă a opoziției îl atrage. Atenție mare la personajul Ovidiu Grosu.

          Bărbatul care a lansat incitări la violenţă în legătură cu protestul de pe data de 10 august din Piaţa Victoriei a fost pus sub control judiciar de procurorii DIICOT. Ovidiu Grosu a mers zilele trecute şi la Videle în față casei premierului Viorica Dancilă. Ulterior.


          "Eu am organizat mișcarea cu diaspora, însă nu am vrut să ies în evidență pentru că mi-am dat seama că voi fi atacat și am conceput această acțiune pe plan orizontal. Nimeni nu va veni să ne facă bine, binele ni-l facem noi. Flăcări, fum și sânge pe străzi - nu există altă varianta", a spus bărbatul.

          Potrivit acestuia, protestul pașnic nu este o varianta.
          "Eu vorbesc de o revoluție, nu de un protest. (...) Trag acum un semnal de alarmă, un avertisment către forțele de ordine: oricine va încerca să reprime aceste manifestări, va fi judecat de Tribunalul Penal Internațional, pentru că avem drept inclusiv să ucidem în aceste condiții (...) Dacă jandarmul îmi pune bastonul în gât sau pistolul în cap eu am dreptul să-i iau viață", afirmă individul.

          La data de 07.08.2018, procurorii DIICOT - Structura Centrală s-au sesizat din oficiu.
          Verificările întreprinse în cauză au relevat faptul că, înscriindu-se pe aceeași linie a demersurilor de instigare publică la săvârșirea de acte de violență împotriva reprezentanților autorităților chemate să asigure desfășurarea în condiții de siguranță a manifestației organizate a avea loc în data de 10.08.2018 în municipiul București, numitul Ovidiu Grosu a îndemnat publicul verbal şi scris să săvârșească în condițiile Legii nr.535/2004 infracțiuni contra vieții și integrității corporale a persoanelor, respectiv distrugere.

          Prin ordonanţa din data de 08.08.2018 procurorii DIICOT - Structura Centrală au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpatul Grosu Ovidiu, pentru săvârșirea infracțiunii de instigare publică, prev.de art. 332 alin.1 din Legea nr.535/2004, cu referire la art.32 alin.1 lit.a) și c) din Legea nr.535/2004.
          Ce a mai făcut acest personaj, Grosu? Un fost deputat PRM, Dragoș Dumitriu, îl cunoaște.
          În toamna lui 2015, la câteva luni după decesul lui Corneliu Vadim Tudor, a fost organizată o Conferință națională, faza premergătoare Congresului în care urma să fie ales noul președinte.

          Au venit delegați din multe județe, invitați mai mult sau mai puțin speciali, au fost aduse omagii memoriei lui Vadim, discuții aprinse, discursuri patriotice sincere, propuneri, câteva personaje bizare, mă rog, momente specifice PRM.

          Dar, la un moment dat, din primul rând s-a ridicat un necunoscut care a anunțat că este reprezentantul diasporei și că ar vrea să spună ceva onoratei adunări. Cum a ajuns acolo, nimeni nu știa. Omul vorbea calm, liniștit, și, pe scurt, transmitea celor prezenți că diaspora a decis să mergă cu PRM!

          Ulterior, într-o discuție cu conducerea interimară, acest personaj a reiterat tot felul de promisiuni absurde, cu sute de mii sau chiar milionul de voturi pentru PRM din diaspora. Ce pretenții avea nu era foarte clar, oricum dorea să fie în conducerea partidului.

          În calitate de fost deputat PRM am participat la cele două momente descrise. Evident, omul nu prezenta niciun fel de credibilitate, abera pur și simplu… Nu spunea clar nici ce pregătire are, datele despre el erau neclare, spunea că ar locui în Danemarca, la un moment dat a vorbit însă de Suedia.

          Oricum, în ciuda tonului molcom și a unei aparente coerențe, insul denota probleme grave — de la mitomanie, până la o afecțiune mai gravă…

          Mi-am reamintit de individ acum, când l-am văzut dând interviuri aberante, cu aceeași temă principală: el e reprezentantul diasporei. Cred că, mai curând, al unei diaspore cu probleme la mansardă!
          Ei bine, pe la un post TV am auzit astăzi că omul, aflat în cercetare penală, ar fi fost trimis la consult la Spitalul de Psihiatrie Obregia. Probabil pentru a se determina dacă are discernământ. Dacă este adevărat, procurorii DIICOT or fi fost șocați de comportamentul bestiei.

          Asta atrage propaganda violentă a rezist și a opoziției. Nu încearcă să propună o alternativă, un program.
          Last edited by gecmc94; 11 August 2018, 00:57. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by gecmc94 View Post
            Înc o minciun marca Iohannis care incit la ur. El acuz Jandarmeria c a acionat disproporionat..
            Are dreptate. Au fost 30 de derbedei pe doi jandarmi (un barvat si o femeie). Din pacate femeia este in stare extrem de grava la spital, posibil sa ramana paralizata daca scapa cu viata. Niciun huligan, derbedeu, "protestatar" nu e in spital.

            Comment


            • Mihail Neamtu are dreptate: a iesit la iveala in Bucuresti, de-a lungul ultimelor zile si nopti, acel fond primar si agresiv care fierbe dedesubtul aparentei de calma si senina civilitate. Ceea ce consideram de la sine inteles devine subit indoielnic. Nu e in fond ceva nou. O stim de la Sigmund Freud, exista un instinct […]

              Editorial de Vladimir Tismăneanu
              Mihail Neamtu are dreptate: a iesit la iveala in Bucuresti, de-a lungul ultimelor zile si nopti, acel fond primar si agresiv care fierbe dedesubtul aparentei de calma si senina civilitate. Ceea ce consideram de la sine inteles devine subit indoielnic. Nu e in fond ceva nou. O stim de la Sigmund Freud, exista un instinct distructiv, agresiv, bestial daca vreti, pe care civilizatia il domesticeste, il reprima, dar nu il poate anihila. Exista frustrari colective, o stare difuza de neliniste, de teama, de malaise care, in anumite clipe istorice, duce la defulari de masa. In vremuri de criza, aceste sentimente si emotii se radicalizeaza. Dar aceste explozii nu se intampla ex nihilo, exista antreprenorii urii si resentimentului social, demagogii de serviciu si negustorii de slogane. Pegra nu se mobilizeaza de la sine. Niciun pogrom in istorie nu a avut loc in chip cu desavarsire spontan. Cativa politicieni se joaca cu focul, incurajeaza radicalismul populist si iata urmarile.
              Surpriză, bătăușul anarhist Sandi Matei a scăpat fără nicio problemă. Așa a decis procurorul.

              În preajma marelui miting anunțat de românii întorși în țară de la muncă din străinătate și susținut de militanții Rezist, Sandi Matei, bătăușul de bătrâni, a primit o veste bună.

              Dosarul său penal, deschis din oficiu de procurorii de la Parchetul de pe lângă Jedecătoria sectorului 1, a fost clasat.

              În replică Sandi i-a aplicat un pumn în plină figură bătrânului, cauzându-i o plagă deschisă lângă ochi.

              Dosarul a fost in cercetarea polițiștilor de la Secția 1 Poliție sub coordonarea procurorului Gheorghe Șpaiuc de la PJ 1. Conform surselor care ne-au dat informația, procurorul ar fi clasat dosarul penal pe motiv că victima nu și-a susținut plângerea, iar lovitura nu i-a pus viața în pericol.
              Sursa: EVZ
              Last edited by gecmc94; 11 August 2018, 08:35. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                Înc o minciun marca Iohannis care incit la ur. El acuz Jandarmeria c a acionat disproporionat. Ce gunoi uman.
                Am vazut altceva.
                Gunoaie sunt sefii jandarmeriei care se fac pres la pesede.

                Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Am vazut altceva.
                  Gunoaie sunt sefii jandarmeriei care se fac pres la pesede...
                  Asa e. Pe vremea pedeleului i-ar fi rupt pe protestatari. Un om a fost nenorocit pe viata doar ca a strigat "jos basescu". Ce ar fi patit aia care aruncau cu bordurile lu' videanu in jandarmi?

                  Comment


                  • Scuzi pesede prin faptul ca si altii actionau la fel. Exemplu clasic de trepanatie realizata la partid.

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Au dat cu gaze în mulțime, fără sa fie prezenți huligani, din moment ce lumea era pașnică pe la Antipa. Îmi pare rău de acea femeie, este o victima colaterala, dar și responsabila în același timp de comportamentul colegilor ei. Rușine MAI pentru ca v-ați comportat ca niște brute. Din partea PSD sa guverneze și sa dispară ca partid prin erodare.

                      Pretul la gaze trebuia liberalizarea de anul trecut când prețul din producția interna era mai mare decât cel din export, dar PSD a spus nu, ca să mai aibă motiv sa crească accizele la gaz. Fiecare vede doar ce îl interesează.

                      Comment


                      • Daca era dupa Dragnea, dadeau cu gaze lacrimogene de la inceput. Au vazut ca lumea nu pleaca acasa pe seara, cum au plecat pesedistii veniti la mitingul lor, in timpul imnului si inainte de discursul marelui infractor, de aia s-au panicat si au vrut sa disperseze multimea.
                        In definitiv, diaspora e in concediu, puteau sta acolo multe zile, timp berechet sa pice guvernul.

                        Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Aris, repetă ce vrei să spui cu prețul la gaze. "pretul din productia interna era mai mare decat cel din export". Vrei să spui import, adică cel de la ruși.Eu cred că tu nu știi nimic despre gaze și vorbești fix ca bolovanul. Mai ales când spui că vezi doar ce te interesează.

                          Scrie aici negru pe alb:
                          Consumatorii casnici ( persoane fizice si Asociatii de Locatari/Proprietari ) sunt scutiti de acciza pentru gaze.

                          Comment


                          • Cand am spus instigatori nu m-am referit la servicii. Au fost folosite pe la inceputul anilor 90. Dar Dragnea mai are ceva relatii prin servicii.
                            Hai sa explic altfel. Orice padure are uscaturi. La o manifestatie (indiferent impotriva cui) se pot folosi aceste uscaturi pentru a aprinde focul. La fel de adevarat este ca a cam disparut spiritul de turma. Nu se mai manipuleaza atat de usor.
                            Si se pare ca am avut dreptate. Am vazut cum unii dadeau foc, cum bateau aia pe cei doi jandarmi (lasati de izbeliste de catre camarazii lor). Dar am vazut si pe unii care incercau sa ii apere pe cei doi. Si i-au dus spre colegii lor.
                            Si am vazut cum jandarmii au aruncat zeci de fumigene aupra unor oameni pasnici (adevarat ca strigau "Jandarmeria apara hotia"). Incercau sa arate cine e seful. De asta mi-a fost frica. Se putea degenera rau. Au vrut chiar sa sparga manifestatia. Amuzant a fost cand 5 jandari le-au aruncat contra vantului, tot fumul venea spre ei, iar protestatarii stateau bine merci la vreo cativa metrii.
                            M-am linistit. Bratul de fier a scos tot arsenalul din dotare sa arate cat de tare e. Si au facut si greseli.
                            Dar pana la urma asta e rolul lor. Sa apere statul al carui haine le poarta. Indiferent ca acest stat e bun sau rau. Dar si unii din jandarmi sunt indobitociti iar sefii lor stau drepti la comenzi politice.
                            Si despre protestari (Grosu asta e un neica nimeni ce s-a bagat si el in seama). Cred ca actiunea asta a lor nu va avea finalitate.
                            Pana la urma actuala coalitie a castigat majoritatea voturilor. Daca doreau altceva, sau doresc sa schimbe ceva ar fi bine in primul rand sa voteze (pe cine vor). Si probabil peste ceva timp vor iesi ceilalti in strada sa ii dea jos.
                            Despre manipulare. Daca e asa cred ca si Antena3 ar trebui inchisa. Tin minte cum la alegerile trecute filma in Germania dupa un colt si concluzionau: Ce cozi vedeti domnilor. Eram in delegatie si m-am intalnit cu romani care au stat 6 ore la coada si nu au reusit sa voteze.
                            Si asa a reusit PSD-ul sa castige ultimele alegeri. Invoca votul romanilor. Pe multi care erau impotriva lor i-au impiedicat sa voteze. Pe unii de ai lor i-au fortat sa voteze. Au mai manipulat, trucat cate ceva. Si asa au castigat.

                            Dar sa nu se umfle prea tare in pene. Nu reprezinta prea multi romani. Iar cei care cred cu adevarat in ideologia lor (care o mai fi aia chiar nu stiu) sunt din ce in ce mai putini.
                            Last edited by Gil26; 11 August 2018, 09:54.

                            Comment


                            • Stai, că există forme și forme de manipulare. Digi sau A3 sunt la același nivel și n-am zis despre ele să fie închise. Problema este la individul de la Realitatea TV care este pur și simplu isteric. Iar firma aia are o situație legală deloc clară patronul ei fiind în inchisoare pentru un furt de la Poșta Română (Maricel Păcuraru).

                              Referitor la relații în SRI și că acestea i-ar permite lui Dragnea să facă niște ilegalități enorme, să dea sau nu lovituri de stat, să saboteze mitinguri punând în pericol siguranța publică. Pare ușor să dăm în scenarită. Dragnea își folosește relații din servicii dar doar pentru un mic spionaj nevinovat: cine pe cine mai lucrează. Asta nu poate fi negată. A spus-o chiar el, de fapt.

                              De aici însă și până la a submina siguranța publică este un pas enorm care nu poate fi făcut fără pericole enorme de desconspirare. Din nou, din cauza ascultărilor.
                              Comunicatul SRI:
                              Numărul de persoane a căror drepturi şi libertăţi au fost restrânse, în condiţiile legii, în baza autorizaţiei eliberate de judecătorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a fost de 20.907.
                              Știi cât înseamnă 21000 de persoane ascultate de SRI? Toată elita politică și economică a țării. Pe lângă vreo câteva sute de arabi. Iată câte persoane ar fi putut fi ascultate:
                              - parlamentari, membri ai guvernului, inalti functionari de stat, inalti magistrati
                              1000 (ca sunt vreo 500 parlamentari, cateva sute de consilieri si secretari de stat, si vreo 100 de magistrati).
                              - elita politică locală din județe: 41 de judete x vreo 20 din jurul fiecărui CJ = 1000
                              - elita politică locală din orașe: vreo 300 de orașe x vreo 10 din jurul primăriilor = 3000
                              - elita economică din România: sunt câteva sute de firme sub 1000 care au contracte cu statul, acțiuni la purtător, etc. Dacă spionezi 5 oameni din fiecare firma (pe șefi) ai sub 10000 de oameni ascultați.

                              Vezi tu ce înseamnă 21 000 de oameni ascultați de SRI? Nu rezultă din comunicatul SRI câte dintre mandate au fost pe zona de infracțiune organizată din competența DIICOT ca să adăugăm și clanurile mafiote. Dar eu sunt sigur că elita politică mai sus mentionată a fost ascultată.

                              Originally posted by Gil26 View Post
                              S-a spus pe aici ca in numele alegatorilor. Mai numarati voturile. Nu cred ca aveti mai mult de 3-4 milioane (si alea fortate, impuse, trase de par, ademenite). Dovada e ca atunci cand a fost o prezenta mare la vot ati pierdut. Cu restul tarii (plus romanilor plecati din tara din cauza voastra) ce faceti?
                              Am ratat opinia asta a ta. Ar fi bine să nu mai personalizezi dând vina pe mine sau chiar pe PSD pentru plecarea românilor din țară. Tăriceanu a fost prim-ministru în 2007 și apoi Boc a fost prim-ministru din 2008-2012 când România a intrat în UE. Îți dau scris că românii au plecat în UE din cauza salariilor mici în România. Atunci când cineva din Moldova preferă să plece în Europa în loc să muncească în orașele mari din România (București sau unul mai mic din Ardeal) o face pentru că salariile generale sunt mici, nu pentru că n-ar găsi loc de muncă în România. Preferă să plece afară în loc să facă naveta mai scurtă în România și să nu se despartă de familie.

                              Ce te face să crezi că opoziția poate captura această parte a populației care nu participă? Încearcă de peste 6 ani (de la căderea PDL în 2012) și nu poate. Acesta este un mit cu care speranțele simpatizanților opoziției sunt alimentate. Să ne uităm la cifrele de prezență:

                              Alegeri prezidenţiale în România, 2009
                              Tur 2:
                              10.620.116
                              (58,02%)
                              Scor 50,34% pentru Băsescu deși Geoană a câștigat în țară.

                              Alegeri legislative în România, 2012
                              7.694.180
                              (41,76%)

                              Alegeri prezidenţiale în România, 2014
                              Tur 2:
                              11.719.344
                              (64,10%)
                              Scor 54,43% pentru Iohannis, un milion mai mult decât contracandidatul. Din care o treime din diaspora. Dacă tăiem diaspora care nu are ce vota în alegeri parlamentare pentru că parlamentul este despre reprezentarea dintr-o zonă anume a României, opoziția a reușit să captureze doar 600 000 în plus. Din care 3-400 000 sunt ale UDMR. Iar mulți votanți ai lui Tăriceanu vreo 600 000 nu au votat Ponta.

                              Alegeri legislative, 2016
                              7.323.368 (39,79 %)

                              Am detaliat doar marile alegeri din 2014 unde diferența dintre candidați a fost de 10%. Că în 2009, Băsescu a pierdut alegerile. Și există destul suspiciuni de fraudă. Ei bine, cele 10% au stat în 3% din diaspora și 3% din UDMR. Înțelegi tu? Chiar în condițiile unei mobilizări masive la urne, scorul dintre stânga și dreapta este cam egal. Pricepi cum stă treaba de fapt?

                              Dacă ți s-a vândut faza că atunci când au ieșit 1 mil în plus la vot în 2014 față de 2009, opoziția a câștigat cu 9% în plus, ei bine nu este chiar așa. Maghiarii au votat cu un minoritar și erau 340 000 din contul lui Hunor. 370 000 erau din diaspora unde Iohannis a câștigat 88%. Și au mai fost misterioșii votanți ai lui Tăriceanu, vreo 600 000 despre care nu știm mare lucru. Eu sunt convins că nu au votat cu Ponta.

                              Iar în alegeri parlamentare, UDMR nu are doctrină politică stânga sau dreapta. Așa că din milionul acela rămân mult mai puține voturi reale fără UDMR și diaspora.
                              Last edited by gecmc94; 11 August 2018, 12:47. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Gogeală fă-ți carnet de PSD-ist, ești bun pe vrăjeală.
                                Gecmc94 și Fanez, haideți azi iar în Piața Victoriei sa vă luați niste bastoane in dinți, sa va vad pe urmă ce părere aveți.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google