Sfat Achizitie Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut colegi. Sunt in cautarea unei masina sh binenteles.
    Ma incanta pentru moment 2 variante:
    1 Laguna 3 2.0dci indiferent de nivelul de putere 130 150 180cp dar manuala
    2 Mazda 6 dupa 2009 2.0diesel 140cai.
    Cu mazda am mers varianta sport care e o placere la condus super super stabila, super silentioasa si asta ma facut sa ma indragostesc imediat de ea plus consumul destul de decent undeva la 6.5%. Iar laguna din ce citesc pe forumuri la fel super fiabila mai ales acest 2.0dci si la fel foarte confortabila, sigur minus ar fi consum cam mare spre 8%, in oras chiar 11%.
    Buget 7000euro.
    Voi ce ma sfatuiti??

    Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

    Comment


    • #17
      Mazda e pe platforma de Ford Mondeo.
      Mie imi inspira mai multa incredere
      Logan GPL 1.4

      Comment


      • #18
        Dupa ce am condus-o clar dpdv al condusului este geniala, dar parca interiorul este putin asa mai trist decat al lagunei.

        Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

        Comment


        • #19
          e chestie de gusturi. amandoua au piese la fel de scumpe de la consumabile la elemente de caroserie sau de injectie. motoare as spune la fel de fiabile , desi parca mazda imi inspira mai multa incredere. deci totul se rezuma la intretinerea de care a avut parte masina.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #20
            Motoarele de renault citesc situatii reale de peste 400000km fara probleme la motor, si sunt garantate la peste 1mil de km, iar mazda este cunoscuta ca si fiabilitate, bine mai mult pentru motoarele pe benzina, dar nici dieselul nu e de lepadat. Dpdv al pieselor nu mi se pare cu mult peste logan.
            Laguna distributia pe lant fara intretinere, iar consumabile si filtre si articulatie sunt la fel ca la logan, doar catitatea de ulei este mult mai mare undeva la 8litri.
            Mazda distributia undeva la 600lei fata de 400logan, iar la restul reviziilor la fel, piesele uzuale, pentru franele de bun simt sa zic asa , articulatia la fel, dar totusi tind sa cred ca vor cadea putin mai greu. Eu in momentul asta inclin spre mazda, de aceea cer si pareri.
            Las aici un link cu doua masini care ma incanta pe mine la momentul de fata. Masina probabil o voi luat din germania sau austria avand cateva cunostinte pe acolo si voi merge personal sa vad autotutismul.
            Pret=calitate
            Mazda 6
            Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.


            Renault Laguna 4CONTROL 2012
            Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.



            Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk
            Last edited by mariusstf; 2 March 2018, 23:36.

            Comment


            • #21
              atentie la rugina

              Mazda6 este fiabilă, practică și are un design reușit, dar și o problemă. Iată despre ce este vorba. Fiecare modă este ciclică. Pantalonii evazați,


              Generatia aia de Mazda are probleme cu rugina.

              Mai bine mergi pe Laguna.

              Dar ia totusi o masina mai ok. Cand are deja 200 000 de km sigur vei avea de investit in reparatii.
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • #22
                Bine de stiu treaba cu rugiana, multumesc de informatie.

                Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google