Simulare -> Capacitate -> Liceu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Simulare -> Capacitate -> Liceu

    Aveți copii în clasa a VIII-a?

    Dacă da, cum s-au "prezentat" la simulare?
    Cum "vă pregătiți" de capacitate?
    Pentru ce liceu (licee) optați?
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

  • #2
    Haideți, fraților! Chiar nimeni prin zonă?
    Mai sunt doar 12 zile până la prima probă, cea de Limba și Literatura Română.

    Niciun tătic / bunic pe aici cu copil / nepot în clasa a 8-a să tremurăm împreună și să împărtășim impresii? :rolleys:
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • #3
      cam dificil sa posteze cineva pe un forum auto, astfel de situatii
      sigpic
      Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

      Comment


      • #4
        Dificil? De ce ?

        Dacă aș fi puțin subiectiv, aș spune că sunt zeci, poate sute de topicuri (mult mai) "inutile" sau ușor aberante decât acesta. Dar nu este nicio problemă din partea mea pentru că nu m-am "nimerit" cu nimeni pe aici în aceeași situație. Important e ca noi să fim sănătoși și copiii noștri.
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • #5
          Postez eu : fiul meu, Andrei, a luat 9.50 Lb.romana si 10 Matematica. Media din Scoala generala este 10, asa ca, teoretic (99 %), va merge la liceul la care ne-am propus : Mihai Viteazul (Ploiesti).
          BAFTA TUTUROR COPIILOR !!!
          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

          Comment


          • #6
            Felicitări!

            La noi a fost așa... 9,20 matematică (deși pe vremuri era olimpic) și 9,60 română.

            Sperăm să ajungă la un liceu undeva cât mai "sus", deoarece o să punem mai multe opțiuni.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • #7
              Felicitari in primul rand copiilor; ca parinti, va doresc sa va bucurati de cat mai multe succese.
              Last edited by IancuMIC; 26 June 2018, 14:51.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Mulțumim, Iancu!
                Last edited by IancuMIC; 26 June 2018, 14:53.
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Catalin S. View Post
                  9,20 matematică (deși pe vremuri era olimpic)
                  De ce ? E foarte buna nota. Notele trebuie lasate pe planul secund, sau mai jos. Conteaza ce stiu.

                  Ma lovesc eu de problema asta cand ajung elevi buni (aparent) cu medii doar de 10 la facultate si le demonstrez (indirect) ca au avut cam degeaba nota 10 in liceu pentru ca nu au ramas cu foarte multe informatii utile din acel "10". Poate nu neaparat bagajul e important cat deprinderea de a face singur, fara ajutor.

                  E important sa gandeasca singur, fara repere (tot timpul) si sa fie motivat sa caute tot timpul chiar daca uneori esueaza.

                  Deci eu as spune, felicitari pentru acel 9.20 si succes pentru mai departe.
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • #10
                    Sperăm să ajungă la un liceu undeva cât mai "sus", deoarece o să punem mai multe opțiuni.
                    Cea mai mica medie de anul trecut la Sf. Sava, de exemplu, a fost 9.35, deci sunt sanse.
                    La Vianu a fost si mai mica.
                    Nu stiu cat conteaza comparatia cu anul trecut, dar anul acesta mediile de 10 la matematica au fost mai greu de obtinut fata de anul trecut.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Silviu View Post
                      De ce ? E foarte buna nota. Notele trebuie lasate pe planul secund, sau mai jos. Conteaza ce stiu.

                      Mulțumesc frumos!

                      Și ca să intru un pic în detalii... De ce ? Deoarece până acum 2-3 ani era olimpic la matematică iar la ultima teză din semestrul II din clasa a VIII-a, a fost singurul din clasă care a luat nota 10. Mai mult de atât, subiecte mai grele ca anul ăsta la Evaluare le făcea de regulă în 20-30 minute (pe cele de anul trecut când a fost easy, le-a făcut aproape instant), dar asta este... Se pare că nu s-a concentrat și a sfeclit-o. Sper acum să nu afecteze prea mult la repartizare la liceu.

                      La română în schimb, ne-a mirat pe toți nota... deoarece el mai mutulică, nu prea comunică. El e mai IT-ist așa... Mai undercover.

                      În sfârșit...

                      Mulțumesc once again!

                      Dar ca fapt divers, se pare că drintre copiii celor 8-9 colegi ai mei de la muncă aflați în situații similare cu evaluare, liceu, emoții etc (8-9 din aproape 300 la nivel de instituție), este primul... Asta așa ca să fac haz de necaz.

                      Originally posted by catalonia View Post
                      Cea mai mica medie de anul trecut la Sf. Sava, de exemplu, a fost 9.35, deci sunt sanse.
                      La Vianu a fost si mai mica.
                      Nu stiu cat conteaza comparatia cu anul trecut, dar anul acesta mediile de 10 la matematica au fost mai greu de obtinut fata de anul trecut.
                      Comparații? Da contează, doar că nu ne luăm după 2017 când a fost mai ușor ci după 2015-2016, deși spun unii că gradul de dificultate a fost unul destul de ridicat, de nivelul lui 2009, doar că 2009 nu este indexat de evaluare.edu.ro ca să vedem ce-și-cum...

                      Cât despre mediile de mai sus, am impresia că au fost la Științtele Naturii, nu la mate-fizică, dar posibil să mă înșel.
                      Last edited by Catalin S.; 26 June 2018, 16:01. Reason: Automerged Doublepost
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • #12
                        Felicitari copiilor ! Orice rezultate ar avea, trebuie sustinuti, incurajati si, mai ales, iubiti !
                        Va spun cu mana pe inima ca, uneori, as fi preferat ca fiul meu sa aiba note mai mici si, in schimb, dioptrii mai putine ...
                        Ma consolez insa cu gandul ca Dumnezeu are un plan pentru fiecare !
                        SUCCES LA REPARTITIE !!!
                        Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                        Comment


                        • #13
                          Am revenit...

                          Juniorul a fost repartizat la Liceul Bilingv George Coșbuc, situat în primele 10 din București (locul 6) la capitolul promovabilitate bacalaureat, la egalitate cu Liceul Gheorghe Șincai (locul 5)... pe profil "matematică-informatică".

                          Noi am fi vrut Șincai din motive de... "mai aproape" de casă unde i-au lipsit 15 sutimi, dar este ok și Coșbuc.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • #14
                            Felicitari !!!
                            Si bafta multa in continuare ! Sa ajunga unde isi doreste !
                            ..................
                            Andrei, fiul meu, a intrat la mate-info la Liceul Mihai Viteazul - Ploiesti. Adica acolo unde si-a (si ne-am) dorit. Urmeaza o perioada de relache, pentru toti ....
                            Vacanta placuta, tuturor !
                            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                            Comment


                            • #15
                              Super!

                              Felicitări juniorului și familiei!

                              Și la noi e perioada aia de relax...
                              Tocmai duc bagajele la mașină. Plecăm la Herculane!
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google