Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by popavlm View Post
    Oare crossclimate-le de la michelin, cum se vor descurca la iarna?
    Dupa spusele Michelin, se vor descurca bine.
    Eu sunt curios daca fac fata in zapada mai mare de 5 cm care era prin teste.
    La noi sunt 5 cm de zapada DUPA ce se deszapeste de catre drumari. Daca stai dupa drumari, iei tramvaiul.


    Ce zice ziaristul fripturist de la promotor.
    Pe zăpadă mică e OK. Nu am avut unde încerca pe zăpadă mai mare, dar asta ţine mai mult de garda la sol decât de proprietăţile anvelopei
    Probabil ca desteptul stie ca un jeep cu anvelope de vara face fas in zapada cu tot cu garda lui la sol. Dar nah, Michelin i-a dat si lui de o cafea, iar revistei, ceva mai mult.
    Degeaba mai exista revistele auto, toti scriu la comanda producatorului de masin/piese, care sponsorizeaza testele. Altfel, la ce vanzari are orice revista, ar muri astia de foame.
    Last edited by mr.K; 17 October 2015, 11:44.

    Comment


    • Ma uitam si eu la crossshit pentru fiat, dar 185 55 r15 nu am gasit. Iar dimensiuni similare sunt groaznic de scumpe.
      Pana la urma cred ca iau niste Michelin Winter sau Conti.

      Comment


      • pai eu am vandut rotile de vara si ma gandeam sa iau anvelopele astea, la crossclimate ma refer, si sa nu le mai dau jos decat cand le arunc...
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          Ma uitam si eu la crossshit pentru fiat, dar 185 55 r15 nu am gasit. Iar dimensiuni similare sunt groaznic de scumpe.
          Pana la urma cred ca iau niste Michelin Winter sau Conti.
          Aceeasi dimensiune "poarta" si troaca mea, iar pe langa faptul ca au pret de cocaina mai sunt si al dracului de rare (daca vrei sh).
          Eu cred ca renunt la ele si imi iau un set pe 14, sa nu mai am bataie de cap.


          CrossClimate poti gasi 185/60 sau 195/55, nu-s dimensiunea standard, dar macar scapi de niste griji: schimbarea anvelopelor sau al doilea rand de roti.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Originally posted by popavlm View Post
            Oare crossclimate-le de la michelin, cum se vor descurca la iarna?
            tot cu ochii pe alea sunt si eu.
            dupa ce se vor coace astea (energy saver si alpin4) si le voi arunca aproape noi, fiindca uzura la astea e simbolica, voi trece la crossclimate.
            n-are rost sa tin aiurea doua seturi de anvelope si de jante. chiar in primavara le voi scoate la vanzare, sa vad ce mai acopar din achizitie.

            Originally posted by Niki View Post
            CrossClimate poti gasi 185/60 sau 195/55, nu-s dimensiunea standard, dar macar scapi de niste griji: schimbarea anvelopelor sau al doilea rand de roti.
            uite si standard.
            Last edited by B997NDL; 17 October 2015, 15:33. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Standard pentru Logan, maestre. Eu si Cezar vorbeam despre alte dimensiuni.

              Pe alea de vara incearca sa le vinzi de acum, sunt mai noi acum decat la anul!
              Last edited by Niki; 17 October 2015, 15:44.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • acum am vazut ca vreti pentru Fiat. my bad.

                razi tu, dar sa stii ca stau foarte bine, desi au dot 2011. dar mi se pare ca spre sfarsit.
                Last edited by B997NDL; 17 October 2015, 16:19. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • le-am comandat eu... revin cu impresii dupa ce fac ceva km.
                  Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                  Comment


                  • Originally posted by Niki View Post
                    Aceeasi dimensiune "poarta" si troaca mea, iar pe langa faptul ca au pret de cocaina mai sunt si al dracului de rare (daca vrei sh).
                    Eu cred ca renunt la ele si imi iau un set pe 14, sa nu mai am bataie de cap.


                    CrossClimate poti gasi 185/60 sau 195/55, nu-s dimensiunea standard, dar macar scapi de niste griji: schimbarea anvelopelor sau al doilea rand de roti.
                    Ce a fost in capul lor de au facut asa dimensiuni, nu stiu. Idioti.
                    Eu n-am idee daca pot pune 14 sau alta dimensiune...

                    Comment


                    • Multumesc pentru sfaturi domnilor IancuMIC, B997NDL si Ampt.
                      Respectul meu, Domnilor!
                      Ca sa fiu sincer tot la jantele de tabla eram ma gandeam si eu…
                      Numai ca e un pic cam aiurea…
                      Anvelopele de vara sunt inca bune… o mai duc 2-3 ani ca popa! Ca daca erau tocite nu era niciun bai…
                      Nu mai bine imi luam tot jante de tabla?
                      Logan 1.2 16v 2012

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        Ce a fost in capul lor de au facut asa dimensiuni, nu stiu. Idioti.
                        Eu n-am idee daca pot pune 14 sau alta dimensiune...
                        Look, ce altceva!? Ca in Romania nu prea se vand masini ieftine cu roti scumpe, asta nu e vina lor.
                        Eu pot monta oficial 13", 14" si 15", iar neoficial 16" (de pe GSi). Cred ca raman pe 14", chiar daca arata mai bine acum, dar daca mai belesc inca o anvelopa, iar umblu o saptamana sa gasesc doua in stare buna la pret decent.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Originally posted by unicu View Post
                          ...........
                          Numai ca e un pic cam aiurea…
                          Anvelopele de vara sunt inca bune… o mai duc 2-3 ani ca popa! Ca daca erau tocite nu era niciun bai…
                          Nu mai bine imi luam tot jante de tabla?
                          Si nu inteleg, nu poti sa montezi anvelopele de vara pe jantele de aliaj?
                          Doar nu vrei sa le arunci....

                          Comment


                          • Originally posted by unicu View Post
                            Numai ca e un pic cam aiurea…
                            Anvelopele de vara sunt inca bune… o mai duc 2-3 ani ca popa! Ca daca erau tocite nu era niciun bai…
                            Nu mai bine imi luam tot jante de tabla?
                            Am sa-ti spun si de ce tabla iarna si aliaj in restul perioadei.
                            -pericolul de a deteriora o janta iarna este mai mare, iar pretul pentru a indrepta una din aliaj este mult mai mare; am in vedere aici tot felul de antiderapante care se arunca pe drumuri.
                            -iarna circuli oricum mai putin si n-are logica sa mergi o perioada scurta cu jante din aliaj, iar cea mai mare parte cu...tabla
                            -orice s-ar spune jantele din aliaj dau alta nota masinii, de aia zic sa mergi la munte la mare , cu aliaj.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Eu nu cred ca michelin crossclimate se vor descurca la fel de bine ca niste anvelope de iarna bune, nu au cum, sunt tot un compromis ca si cele allseason, or fi doar un pic mai bune. Or fi mai bune vara decat cele all season, iarna nu au cum sa fie cot la cot cu niste anvelope cu profil agresiv, adanc si cauciuc moale, la fel cum anvelopele de iarna nu merg bine vara, ca nu sunt de vara, crossclimate sigur trebuie sa aiba ceva care sa le ajute sa mearga vara, acel ceva care le va trage in jos iarna. Mai ales cand se vor mai si toci un pic... Vara pe caldura mare anvelopele all season sunt cam depasite de situatie mai ales daca rulezi mai tare, probabil clossclimate se vor descurca mai bine. Mai ales ca trebuie sa se comporte decent la capitolul consum si zgomot, vara, capitol la care cauciucurile de iarna nu exceleaza.
                              Last edited by ionescu liviu; 17 October 2015, 21:48.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment


                              • In situatia colegului B997NDL, este cea mai convenabila solutie, daca folosesti masina 90% in oras. Stai in parcare pana cand se curata un pic zapada, doar esti in oras, colegii de pe forum sunt aproape, la o adica, un mesaj si vin toti la impins masina sau cu lopetile pt dezapezire.

                                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google