Se Mai Schimba Catalizatorul??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se Mai Schimba Catalizatorul??

    La modelel mai vechi dacia 1300 sau alte masini cu catalizator se recomanda ca dupa 80-90 k km sa se schimbe catalizatorul.. Daca nu e schimbat risti sa se infunde. Stiti daca la logan trebui schimbat asa ceva in timp? daca da cam la cati km??
    1.5 dc

  • #2
    RE

    Nu cred ca ar trebui sa iti faci griji in aceasta privinta.Utilizind masina in conditii optimesi cu un carburant de calitate sunt foarte mici sansele sa trebuiasca sa-l schimbi(gindeste-te la taxi-urile care au aprox 200-300000 km si au inca catalizatorul original si trec proba de noxe)

    Comment


    • #3
      Toata treba e din carburant.Scrie si in manual ca in cazul utilizarii normale nu se intampla nimic si nu am vazut sa se precizeze ceva legat de inlocuirea lui la logan .
      Welcome to the Club, We Have Jackets !

      Comment


      • #4
        Asta e bine multumesc.

        daca nu mai are cineva o alta parere poate fi inchis topicul
        1.5 dc

        Comment


        • #5
          Nu se schimba, decat cand se strica.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Cand se strica cum se manifesta masina?

            Am auzit ca se poate infunda sau se poate sparge ceramica din el, cazuri frecvente pe la solenza sub 100mii km. La logan cum sta treaba? Chiar e singurul subiect dedicat de la diesel si nu sunt raspunsuri prea multe

            Pe la alte marci auto am auzit ca multi au renuntat la catalizator cand s-a infundat pt ca unu nou costa......

            De ce intreb, mi-e sa nu fie al meu infundat deci cumva caut preventiv raspunsuri si rezolvari.

            Comment


            • #7
              Catalizatorul este un element fragil care poate fi distrus cu usurunta, fie datorita efectelor mecanice, termice sau prin colmatare,datorita gazelor nearse ce contin cantitati mari de ulei fosfor si sulf.
              Trebuie stiut ca suprafata alveolara a catalizatorului este echivalenta cu o suprafata de cca. 2.8mp, iar din punct de vedere al suprafetei tratate aceasta este de 2.000-5.000mp.pe bloc ceramic.
              Ti-am dat aceste date ca sa intelegi ca, in conditii normale de exploatare si functionare a motorului, catalizatorul are o durata destul de mare de viata.
              Cand catalizatorul imbatraneste, capacitatea acestuia de stocare a oxigenului scade, ca si capacitatea de a depolua; in acest caz tensiunea furnizata de sonda de oxigen aval va indica un defect al catalizatorului. In aceste conditii, cu siguranta se impune inlocuirea catalizatorului, daca nu este detectata alta anomalie.
              Last edited by IancuMIC; 21 June 2012, 23:37.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Deci catalizatorul stocheaza oxigen, zici dumneata.... sonda lambda la diesel.... educativ.
                INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                Comment


                • #9
                  Mea culpa; eu citisem ceva mai inainte despre problemele privind poluarea la benzinare; nu m-am uitat atent la motorizarea colegului; inca odata scuze. Si da, catalizatorul oxideaza particolele nearse la functionarea cu amestec sarac si stocheaza excesul de oxigen; la functionarea cu amestec bogat utilizeaza oxigenul stocat pentru a oxida impuritatile; e vorba de catalizatorul catalitic.
                  Last edited by IancuMIC; 21 June 2012, 23:46.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    catalizatorul nu stocheaza nimic nici la diesel nici la benzina. transforma ceva in altceva

                    de obicei intra HC+CO+NOX si iese H20+CO2+ N2 adica apa dioxid de carbon si azot

                    Comment


                    • #11
                      Te rog mai documenteaza-te, despre functionarea catalizatorului.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #12
                        Catalizatorul (convertorul catalitic )are forma unui amortizor clasic, eliptic sau rotund, in interiorul caruia sa afla un monolit ceramic sau metalic pe care sunt depuse metale nobile: Pt, Rh, Pd care favorizeaza conversia gazelor poluante in gaze nepoluante. In convertorul catalitic au loc procese de transformare a hidrocarburilor in dioxid de carbon (CO 2 ) si vapori de apa, a monoxidului de carbon (CO) in dioxid de carbon (CO2) si a oxidului de azot (NO0 in nitrogen (N2) si oxigen (O2). O functionare normala a unui convertor catalitic corect dimensionat conduce la o transformare a gazelor rezultate ca urmare a arderii combustibilului in gaze cvasiinofensive.
                        Daca tot e de facut copy/paste macar sa il facem ca la carte.
                        @IancuMic- sunt convins ca ati vazut un catalizator demontat, nu doar in poze pe net, ne explicati si noua unde stocheaza oxigenul ala?
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by IancuMIC View Post
                          Te rog mai documenteaza-te, despre functionarea catalizatorului.
                          catalizatorul transforma, nu colecteaza nimic. http://en.wikipedia.org/wiki/Catalytic_converter
                          Last edited by alessandro; 22 June 2012, 05:38.

                          Comment


                          • #14
                            Minciuni sunt, minciuni spun si eu;
                            Attached Files
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              dreptatea este undeva 80 % pentru IancuMIC. totusi nu aceasta este principala indeletnicire a catalizatorului.

                              asa numitele catalizatoare cu 3 cai ( de la cele 3 substante intrate in reactie ) pot avea in ele oxidul de Ceriu. un metal rar care face parte din grupa lantanidelor

                              oxidul de ceriu poate acumula oxigen cand acesta este in exces.

                              cand amestecul ( AFR ) ul este foarte bogat oxigenul stocat se foloseste la oxidarea monoxidului de carbon => CO2

                              cand amestecul este foarte sarac CeO2 ajuta la extragerea oxigenului din NOX ( oxizii de azot ). ajuta la reducerea acestora

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google