Unde Imi Pot Repara Masina Bine...?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eutony imi pare rau oentru cele intamplate dar sa fiu carcotas nas crede ca aveai duar 40 la ce daune ai poti pune niste poze? sa ne facem o ideie....Si ai pierdut fata fiind ca ai accelerat chiar si lent progresiv cum vrei sa zici,din experienta mea de copilot , reduceai complect gazu si fff fin incercai sa revi pe trasa ,sau cine le are cu frana de mana poate te opreai mai devreme tinand cont ce form de dulap are din lateral.....Bafta cu reparatia si tinete dupa cei din servis sa iasa bine...sa iti faca si unghiu de cadere etc.
    sigpic

    Comment


    • #17
      deci astia de la unita sunt dusi...
      m-am intalnit cu inspectorul mi-a facut constatare dar nu a stiut exact service-urile cu care au decontare directa..cu care au ei contract.. adica service-urile care desi nu-si primesc banii, pot da drumul la masina dat fiind contractul dintre parti.
      Am sunat la Unita nimeni nu stie... mi-au zis sa sun la doua numere de telefon la care sun in continuu de aproape 3 ore si nu raspunde nimeni. Eu maine vreau sa chem tractare si sa duc masina in service..dar nu stiu inca unde. Mai naspa ar fi ca inspectorul mi-a zis ca e destul de afectata per total..chiar daca nu se vede. Ca e lovita pe dedesubt. Ma rog. Si ca ar putea fi dauna toatala. Ceea ce pe mine nu prea ma avantajeaza.
      Ca am ales full casco dar ca sa fie mai ieftin am optat pt varianta cu franciza de 20% pt dauna totala. Iar masina e evaluata putin sub 4000 euro. Iar daca scad 20% inseamna doar 3200. La ei dauna totala e tot ce depaseste 70% din suma asigurata... ceea ce inseamna ca daca reparatia masinii costa mai mult de 2240 euro... n-o mai repara si imi dau cei 3200 euro.
      Eu sper ca se poata repara Acum nici nu stiu ce sa fac.. sa ma duc la un service cunoscut cu care au ei contract..dar care costa mai mult..sau sa ma duc la un service mai mic...cu care n-au contract dar costa mai ieftin. La urma urmei nu mai conteaza acum daca as tine masina in service ceva mai mult..pana achita unita banii. Sunt cam in ceata. E prima oara cand ma confrunt cu casco&stuff si pana acum sunt dezamagit.
      aca i ap a-ti lta
      Daca n-ai bani mergi cu ea.

      Comment


      • #18
        Daca ai pune niste poze cu masina, poae am putea sa ne dam cu parerea,in legatura cu casco nu stiu ce sa zic,dar nu cred ca are cum sa fie dauna...Du masina la un servis dacia sa iti faca un deviz si daca depaseste suma aia, te duci si in alta parte cu devizu poate iesi mai ieftin...
        sigpic

        Comment


        • #19
          poze n-am mai apucat sa fac, sorry
          Am facut rost si de lista cu service-urile cu care are unita decontare directa..iar intr-un final am ales intre dacoserv, cobalcescu si auto nesti.
          Am sunat pe la toti dar la auto nesti mi-a placut atitudinea lor la telefon. Erau mult mai comunicativi decat la alte service-uri unde vorbeau toti in scarba. D'asta am ales sa ma duc la Nesti.
          E al doilea service la care m-am dus, dar si aici mi-au zis ca e posibil sa fie dauna totala doar dupa ce s-au uitat pe constatarea casco. E asigurata la doar 3900 euro.. iar reparatia nu trebuie sa depaseasca 70% din suma asta. In caz de dauna totala am fransiza de 20% si raman doar cu 3100. Ceea ce nu-mi convine. Dar cred ca am mai scris asta intr-un post anterior.
          Ei oricum vor face devizul estimativ cel tarziu luni din cate am inteles.
          Sansele ca reparatia sa nu depaseasca 2700 euro sunt foarte foarte mici.
          Daca n-ar fi mult peste, as mai da eu de la mine. Cu toate ca nu stiu daca pot face rost de bani perioada asta.
          Eu sper sa se chinuie s-o repare, ca ma gandesc ca prefera sa primeasca vreo 3000 euro pe reparatie decat sa primeasca de la mine pretul devizului estimativ..care la ei e de 6 mil.
          (referitor la ce ai spus tu GOLAN91, sa folosesc devizul la alte serviceuri, e o idee buna merci. Voi face asta, dar nu stiu exact care sunt procedurile. Adica in momentul in care Unita refuza plata.. eu am timp sa mai caut service-uri? sau ma preseaza sa-mi dea banii pe ea. Oricum Unita ar prefera sa fie dauna totala, ca mie imi da 3100 si masina le ramane lor.. si mai scot bani si de pe ea)
          Last edited by eutony; 8 January 2009, 17:36.
          aca i ap a-ti lta
          Daca n-ai bani mergi cu ea.

          Comment


          • #20
            salut tuturor!am si eu o intrebare.am auzit ca reviziile sunt mai ieftine in orasele de linga bucuresti decat in capitala.stie cineva ceva sigur despre asta?

            Comment


            • #21
              Revizi mai ieftine ca la logan e la coltu blocului.....
              Incearca si in alte servisuri cu care nu au decontare directa(eu am reparat masina la daewoo parca, cunoasteam pe cineva si sa decontat totul ok a durat mai mult dar asta a fost) sau daca ai o suma frumosica de bani o repari tu la un servis mai mic(poate cunosti si pe cineva) si platesti tu reparatia si cu facturile te duci la asigurator sa iti dea bani si sigur iesi mai ieftin decat la Dacia...
              sigpic

              Comment


              • #22
                Ieri am luat masina din service.Nu am decat cuvinte de lauda la adresa celor care au lucrat la masina...au lucrat repede si bine....nici nu se mai cunosc urmele accidentului.Ceea ce a fost iarasi bine a fost ca nu a mai trebuit sa astept sa plateasca asigurarile devizul de reparatii...de aceea va recomand sa apelati la service-uri agreate de asigurator.Mi-au schimbat radiatorul,condensatorul de aer conditionat,barele,armatura fata,stopuri,capota spate...a iesit foarte bine....serios.L-am intrebat pe seful de acolo estimativ sa-mi spuna valoarea reparatiei....mi-a raspuns ca e undeva spre 10000ron....O sa revin cu poze sa vedeti ce bine a lucrat....

                Cine spune ca Loganul e o masina ieftina....?
                Last edited by B36LUK; 14 January 2009, 09:52. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #23
                  Un service care are contract cu Alianz Tiriac ?

                  Comment


                  • #24
                    In aceasta dimineata s-a facut o saptamana de cand am dus masina la Auto Nesti. In acest timp am tot sunat sa-i intreb daca au mai avansat lucrurile si m-au tot dus cu vorba.
                    Azi dim. ma suna de la service. Imi zice ca s-a facut devizul estimativ. M-a intrebat la cat e asigurata, i-am zis, a facut calcul si a zis ca depaseste cu vreo 30 de milioane. Deci ca e dauna totala.
                    Eu i-am zis ca vreau s-o repar, si ca sunt dispus sa platesc eu diferenta. Apoi imi zice ca nu stie exact cu cat depaseste. Ca mai poate aparea ceva stricat la demontare.
                    Si l-am intrebat...pai am adus-o de o saptamana si imi spuneti ca nu stiti nici pana acum cat costa. A zis ca o sa-mi zica astazi exact.
                    Suparat m-am dus la service si surpriza. Masina era in afara curtii, exact in locul unde am lasat-o. Sunt aproape sigur ca nici nu au ridicat capota!!! pentru ca era prinsa cu o sarma exact cum o lasasem.
                    Intru la ei si-i intreb. Cum ati facut voi deviz? Nici nu v-ati uitat la ea. Ati calculat pretul pieselor scrise pe constatarea de la Unita, ati adaugat o manopera si pentru asta platesc 6 milioane?
                    Si ei cica da. Si o fufa de pe acolo s-a bagat in seama..."e dauna totala, ce mai vreti". Le-am zis ca eu vreau s-o repar. Ca la dauna totala iau doar 3100 euro si n-am ce face cu ei. Si le-am zis ca sunt dispus sa platesc diferenta. Dar pentru a-i asigura ca pot s-o platesc, trebuie sa stiu exact cat costa. Ca sa stiu daca reusesc sa fac rost, sa ma imprumut etc.
                    Apoi au zis ca o baga azi, dar ca e posibil sa se depaseasca cei 30 milioane in plus, daca mai gasesc ceva. Si au zis ca daca o demonteaza nu o mai monteaza la loc, ca piesele strambe nu se mai pot monta. what??!???
                    Adica daca ei imi toarna o suma fabuloasa, cum duc eu masina la alt service mai ieftin?? Vin cu roaba si car piese? Adica inteleg sa nu se poata monta un spoiler rupt, o aripa indoita. Dar macar sa aiba restul inclusiv roata ok, ca sa o pot urca pe o platforma.
                    E incredibil cum o masina care practic e ok, sa fie considerata dauna totala. Motor ok, transmisie ok, interior ok, punte fata, spate intregi...sunt doar chestii cat de cat minore de reparat. Altii au masinile rupte pe jumatate si le sudeaza cealalta jumatate si a mea care e putin atinsa cica e dauna totala.
                    Sunt hotarat ca daca e mai mult de 30 milioane diferenta sa ma duc la un service pe care mi l-a recomandat cineva, prin comuna catelu, pe langa autostrada spre constanta. Macar acolo sigur ma incadrez in suma asigurata de Unita, mai dau la baieti o atentie si e ok. Ramane doar sa vorbesc cu Unita si serviceul respectiv sa ma asigur ca e ok intre ei.
                    Problema e cum scap de nenorocitii aia de la Auto Nesti. Ca parca vad ca imi dau masina bucatele bucatele si n-am cum s-o duc altundeva. Nu trebuia sa ma duc la un service cu "nume". M-am gandit doar ca au decontare directa si in felul asta ar dura mai putin. Bullshit. Un tip care face asigurari la Unita mi-a zis ca pot sa merg si la alt service, dar dureaza o saptamana-doua pana se face plata.
                    Ziceti si voi, ce sa fac? Daca e s-o iau acum de la Auto Nesti le dau 6 mil lor pe deviz, care deviz nici macar nu e foaie, nu imi dau nimic la mana. Doar o adunare de-a lor facuta pe calculatorul de birou in 3 minute. Apoi m-ar mai costa o tractare. Si m-ar duce la 10 milioane doar faptul ca am fost neinspirat sa ma intersectez cu Auto Nesti.
                    Cei mai mari tzepari si mincinosi cei de la Auto Nesti. Din prima clipa cand am vb la telefon cu ei s-au prefacut..doar doar sa duc masina la ei. Odata dusa la ei, si-au aratat adevarata fata.
                    Sunt cam suparat. Nici nu stiu ce sa mai fac. Vreau sa-mi repar si eu masina, atat.
                    aca i ap a-ti lta
                    Daca n-ai bani mergi cu ea.

                    Comment


                    • #25
                      In cazul in care nu se rezolva incerc sa duc masina la alt service.

                      Vreau sa-mi spuneti pls ce trebuie sa primesc eu de la ei in schimbul tarfiului de deviz estimativ de 6 mil.

                      Am gasit pe internet un deviz cred!
                      Spuneti-mi va rog daca asta devizul din poza e unul final sau unul estimativ.
                      Nu accept sa dau 6 milioane pentru care sa primesc DOAR O FACTURA! si sa-mi arunce in scarba printre buze o suma. La draq nici n-au ridicat masina pe rampa sa se uite sub ea sau ceva. Nici n-au deschis capota!

                      Am atasat pozele pe care le-am gasit pe net.
                      Attached Files
                      aca i ap a-ti lta
                      Daca n-ai bani mergi cu ea.

                      Comment


                      • #26
                        Din ce stiam eu nu trebuie sa platesti pentru un deviz.Ai ma imulte variate,o lasi la iei si o demonteaza si ii pui sa iti dea in scris suma totala, si daca depaseste 30mil care esti dispus sa le dai, iti iei frumusel masinuta si pleci(orcum piesele care le dau jos, mare majoritate vor fi inlocuite si nu ai ce face cu ele, si o poti plimba pe platforma fara piese) si te duci la un servis mai de cartier si o repara baieti mult mai ieftin.....incearca sa pui niste poze sa vedem cum arata,sa facem un deviz estimativ.....
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Am fost pe la mai multe service-uri si am intrebat mai multi sefi de pe acolo despre masina. S-au uitat doar pe constatarea Casco si au zis ca depaseste. Mi-au zis ca masina s-ar putea repara, dar nu cu toate piesele noi. Mi-au zis ca se gasesc piese mai ieftine bune si ca s-ar putea face chiar pana in 2800 euro, poate chiar 2.500.
                          Ultimul la care am fost, nu avea niciun interes sa ma vrajeasca, pentru ca m-am dus doar sa discut, el oricum a zis ca nu poate face contracte momentan deci nu poate sa lucreze cu unita.
                          S-a uitat totusi pe constatare si mi=a zis cam acelasi lucru. Dar el mi-a recomandat ca mai bine sa o las dauna totala. Ca iau cei 3.100 si asta e. Chiar daca pierd bani intr-un fel e mai bine pt mine ca scap de ea fara batai de cap.
                          Mi-a zis ca se poate repara, dar la un service mai mic. Dar mi-a zis ca n-o sa iasa bine si unghiurile nu vor fi bune si risc sa mearga si prost masina.
                          Mi-a zis ca daca o repar el nu crede ca as putea lua 3.100 pe ea, atat cat imi da casco acum. Mi-a argumentat faptul ca e din 2004, ca are rulaj destul de mare, aproape 77.000 km, si ca e motorul cel mai ieftin, benzina 1.4.
                          El mi-a zis ca a vandut de curand cu doar 4.400 un logan din 2006-2007 diesel, cu dotari mai bune decat ale mele.
                          Dupa ce am vb cu toata lumea, am decis sa o las dauna totala si asta e.
                          Ghinionul meu. In timp vad eu cum fac si strang pentru alta. Poate o sa iau tot un Logan, cine stie. Oricum asa cum faceam rost de aia 30 mil, pot sa-i pun la 'pusculita' pentru viitoarea masina. Si as avea vreo 4.000. Mai strang cat sa trec de 5.000 si o sa iau second hand un Logan sau Clio.
                          Eu cred ca am facut alegerea buna pentru aceasta situatie.
                          Am atasat poze cu masina si cu constatarea casco.
                          Attached Files
                          aca i ap a-ti lta
                          Daca n-ai bani mergi cu ea.

                          Comment


                          • #28
                            M-am cam pripit cu concluziile mele la adresa service-ului unde am fost...Am observat,uitandu-ma mai bine ca capota spate nu a fost schimbata cum era trecut in fisa de la asigurari,ci a fost reparata.M-am hotarat sa ma duc cu masina inapoi la service ca sa le arat,desi stiau ce au facut si au incercat sa ascunda ca nu au schimbat-o,ei sustinand in continuare ca ei au schimbat-o ,i-am pus in fata faptului si n-au mai comentat nimic,ba chiar mi-au spus ca au dat comanda de o capota noua,iar luni sa duc masina inapoi in service pentru a-mi schimba cu una noua....Concluzie:beliti ochii cand va ridicati masina din service...

                            Comment


                            • #29
                              Auto Nesti mi-a dat un deviz mega mega mega umflat!!!
                              atat ca pret de piese cat si ca manopera si alte chestii...
                              o sa le scanez sau fotografiez si le postez...
                              cateva exemple..la ei o anvelopa montana costa 4,43 mil!!!
                              un condesator care in magazin e 4-5 milioane la ei e 12 milioane!!
                              bara fata 6,4 mil!! (din cate stiu eu nu costa asa mult o bara fata)
                              consola cu butoane? 2,25 mil... pai ce treaba are consola centrala? interiorul n-are nimic..doar airbaguri sarite.
                              si lista continua..o sa vedeti si voi dupa ce fac poze la deviz..
                              aca i ap a-ti lta
                              Daca n-ai bani mergi cu ea.

                              Comment


                              • #30
                                cauta un service si cauta sa duci tu piesele cred ca daca te duci in vitan si vb cu cineva care vinde piese de logan la ce lista ai iti face si o reducere frumusica

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google