Martor Bujii Aprins

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da, mersi! va tin..

    as dori sa retrag si acuzatiile la adresa Auto Zone Service pe Theodor Pallady.. am sunat acum la ei, ca sa ma lamuresc, si cel cu care am vorbit nu a sustinut nici ca e autorizat Dacia, ci autorizat RAR pt Dacia ceea ce e cu totul altceva.. si am intrebat si daca poate verifica km sa fie corecti si a zis ca nu.. ca nu stie sa se poata cumva

    sfat pt oricine vrea sa cumpere o masina: sa o duca la verificare la service autorizat, sa ceara raport de verificare, sa insiste pe partea de kilometri, sa se verifice daca sunt reali sau nu, si sa se asigure ca pe actul de v/c se mentioneaza km.. daca aveam si eu intelepciunea asta acum 2 luni, situatia era alta

    revin cu update-uri, o sa vreau sa se mai uite la ea un mecanic, si o sa verific daca scrie pe actul v/c km.. daca da, I-o pun vanzatorului in brate

    momentan o tigara ca ticai de nervi.. multumesc pentru inputuri

    Comment


    • mda.. nu stiu ce sa mai spun.. fiecare service cu alta diagnoza.
      mi s-a spus azi ca turbosuflanta nu are nimic, dar am 2 bujii arse.

      o sa ii schimb toate bujiile si distributia, si Dzeu cu mila.

      Comment


      • Originally posted by anitallica View Post
        da, mersi! va tin..

        si am intrebat si daca poate verifica km sa fie corecti si a zis ca nu.. ca nu stie sa se poata cumva
        Inseamna ca acei asa zisi "mecanici" habar nu au cum sa umble cu un tester. Bineinteles ca se poate vedea km real al masinii. Asta desigur cu conditia ca ecu(calculatorul de injectie unde este memorat km si altele) sa nu fi fost schimbat inainte.

        Comment


        • in apararea lor, e posibil cred ca doar cei de la service autorizat Dacia sa aiba acces la softul "miraculous" care arata km reali.. aici chiar nu ma pricep, dar oricum, omul cu care am vorbit nu stia sa fie cumva posibil
          Last edited by 77sky; 16 May 2013, 10:00.

          Comment


          • Sistemele de injectie si depanarea lor sunt subiecte delicate - putini sunt cei care aplica intocmai procedurile de remediere a defectelor. Ca si depanator trebuie sa fii extrem de consecvent daca vrei sa rezolvi problema margand in mod obligatoriu pana la spalarea foarte bine a rezervorului de combustibil altfel este inutila toata oboseala !

            Stima

            Comment


            • Bineinteles ca se poate vedea km real al masinii. Asta desigur cu conditia ca ecu(calculatorul de injectie unde este memorat km si altele) sa nu fi fost schimbat inainte.
              cu un calculator si un eprom de 1leu buc, poti sa faci 0km si nici mama testerelor de la mama reprezentantelor nu mai vede decit 0km. cu parere de rau... dar e o realitate.
              in primul rind la un diesel sh, eu as verifica sa nu bage pompa pilitura, apoi returul la injectoare si apoi compresia la pistoane. restul e can-can.

              Comment


              • Originally posted by anitallica View Post
                in apararea lor, e posibil cred ca doar cei de la service autorizat Dacia sa aiba acces la softul "miraculous" care arata km reali.. aici chiar nu ma pricep, dar oricum, omul cu care am vorbit nu stia sa fie cumva posibil
                Nu exista mecanici priceputi la aflarea rulajului masinii.Sunt pure fantezii ! Rulajul daciei este stocat intr-un singur loc.Daca memoria se rescrie sau se inlocuieste,singurul loc unde se poate afla rulajul este reprezentanta,dar numai daca s-au executat revizii periodice.

                Comment


                • am schimbat bujiile, distributia, care cica era pusa invers , cureaua de accesorii.. am pus freon la AC ca nu avea deloc, a verificat mecanicul ce a mai verificat, si a spus ca nu are niciun fel de probleme la motor sau altceva. a spus ca ar trebui schimbate si placutele de frana dar mai tin vreo 2000km, nu e urgent acum.
                  am facut si o tura cu el cu masina (condusa de el), mergea ok, desi fum tot mai scotea din cand in cand.. pt asta mi-a spus neaparat sa o scot la drum mai lung si sa o turez bine sa se curete..

                  am plecat cu masina, primii 3 km a mers ok, dupa care iar a inceput sa nu traga.. am avut probleme pana si cu plecarea de pe loc la semafor, in viteza 1-a o accelerez si simt ca nu trace, ca un aspirator infundat.. apoi candva isi da drumul un pic si zboara vreo 1000 de turatii in sus, apoi iar se "infunda"..

                  am gasit un post identic ca problema pe alt forum, si indica sa fi fost EGR-ul.. eu l-am schimbat acum vreo 2 luni dar nu cu unul nou (sau nu cred ca era nou cel putin)..

                  intrebare: exista si alta metoda de curatare a EGRului/traseului de evacuare, in afara de drum lung turata pe la 3500?

                  oricum.. sincer incep sa cred ca problema e undeva intre volan si scaunul soferului :|

                  Comment


                  • in viteza 1-a o accelerez si simt ca nu trace, ca un aspirator infundat.. apoi candva isi da drumul un pic si zboara vreo 1000 de turatii in sus, apoi iar se "infunda"..
                    daca era de vina doar EGR-ul, nu se manifesta asa. ai probleme pe partea de injectie. daca injectia era ok, si aveai EGR-ul infundat sau ancrasat, aveai aceeasi tractiune puturoasa in orice moment.
                    am schimbat bujiile, distributia, care cica era pusa invers
                    si schimba mecanicul care a spus asta. asta e exprimare de mecanic prea smecher...

                    Comment


                    • mergi la un mecanic ,nu la frizer.si eu am trecut prin multe cu mecanicii nostrii.mergi la un test in care sa se verifice masina pe tester.daca nu apare nimic concludent, atunci sa se faca un test de verificare al injectoarelor si a pompei.un service care se respecta poate face asa ceva fara mari batai de cap.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • Dupa cum am spus si mai devreme, cel mai indicat e sa mergi sa faci o diagnoza la cineva care stie sa interpreteze toate datele si erorile care apar acolo. De asemena este bine de citit si datele live de la motor in timp ce mergi cu masina. Atunci iti dai seama exact ce presiune ai in turbina, in pompa de injectie plus multe altele. Si eu iti recomand sa mergi sa verifici si injectoarele, ma gandesc sa nu ai cel putin un injector mai suparat. Cat priveste turatia la care sa schimbi vitezele, e bine de stiut ca acestea sa fie schimbate in principiu dupa 2200 rpm(cu cat mai tarziu cu atat mai bine, pentru egr si evacuare )
                        Last edited by ady24; 18 May 2013, 23:17.

                        Comment


                        • Am avut aceasta problema cu martorul bujii sprins si motor accelerat la 1100 rpm, de curand. Pentru ca pe tester nu aparea nici o eroare am banuit apa in motorina si am purjat filtrul, dar degeaba.
                          Astazi in sfarsit a aparut eroarea pe tester, P0225 "Throttle/Pedal Position Sensor/Switch "C" Circuit".

                          Stie cineva ce inseamna aceasta eroare, si ce ar trebui sa fac?
                          Multumesc.

                          Comment


                          • curata potentiometrul de le pedela de acceleratie, cu alcool tehnic.

                            Comment


                            • Originally posted by ady24 View Post
                              cel mai indicat e sa mergi sa faci o diagnoza la cineva care stie sa interpreteze toate datele si erorile care apar acolo
                              perfect de acord. dar unde? am fost la service-uri autorizate Dacia, nu la mecanicul de pe colt.. si am 2 diagnose diferite, niciuna nu ma ajuta..
                              prima ca ar fi turbosuflanta defecta, dar atunci nu ar trebui sa intre deloc, nu asa, din cand in cand..
                              a doua ca masina nu are nimic )) adevarat, nu are putere, stabilitate.. nimic.

                              stiti careva un mecanic bun in bucuresti, preferabil la un service dacia? unul care sa aiba rabdare sa stea cu mine si sa imi arate ce testeaza, sa vorbeasca cu mine cat sa inteleg macar ce s-a facut, si sa fie dispus sa ma si asculte? daca da, sunt foarte deschisa la orice sugestie, incep sa imi pierd rabdarea cu masina asta..

                              intre timp o sa incerc sa o duc la drumul ala mai lung si sa o turez, sa se curate evacuarea.. sau masina de tot.

                              Comment


                              • Originally posted by meggeo82 View Post
                                curata potentiometrul de le pedela de acceleratie, cu alcool tehnic.
                                Nu ma bag la asa ceva. Daca era de curatat mufa si pinii, faceam operatiunea.
                                Dar sa scot piesa de acolo si sa o desfac, nu. Masina merge si raspunde la acceleratie. Poate cand s-o strica de tot, o sa incerc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google