Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca ma pun sa caut teste despre acele anvelope landsail, nici top 30 nu pupa. asta ca sa va faceti idee cum se va comporta masina cu niste gume calumea. am mai spus-o nu o data, se merita diferenta de 30-50 de lei/ bucata pentru 2m distanta de franare mai mica. e diferenta dintre o dauna majora si un "pfoa ce era s-o patesc"...bine, cand vorbim de gume de 120 de lei si gume de 220 de lei, deja n-are rost sa ne mai gandim care o fi mai buna.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • @seba,

      o sa te rog sa cauti teste despre landsail... eu vorbeam si recomandam din proprie expterienta. Cred ca testul folosirii in conditii de zi cu zi bate toate testele comandate de producatori in diferite situatii. Din pacate la noi educatia cumpararii unor produse este muuult muult in urma alor state. La noi daca scrie goodyear sau continental , gata credem ca sunt cele mai bune..... in fine fiecare cu parerea lui, din pacate uitam faptul ca Romania este o tara de mana a 3-a si produsele de marca comercializate au calitate tot de mana a 3-a. Poate ar trebui sa deschizi ochii si la teste din US sau Canada. acolo gasesti tot felul de raspunsuri la alte brand-uri de "gume".

      E o parere , sa nu fie cu suparare

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Cica vor sa schimbe legea sa mergi decit cu gume de vara vara si gume de iarna iarna,

        Lumea deja ia gume de iarna si merge cu ele tot anul ca le e lene sa le schimbe si surupurile sint strinse prea tare

        Comment


        • Mi se pare corecta decizia. Sa fie pusa in aplicare cat mai curand posibil.
          Last edited by alex1ioan; 21 September 2018, 17:10.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            ...nu tuturor le trebuie aderenta maxima pe zapada, .... in zona vrancea, probabil ca e invers. in timisoara n-ai ce face cu nokian, la brasov n-ai ce cauta cu all-season-uri.
            Originally posted by SoNyKeL View Post
            foarte adevarat si ce zice seba, trebuie sa ne adaptam si la conditiile specifice zonei.
            Daca la mine in cartier nu ninge si nu e ud dar vreau sa ma duc in vacanta la munte unde e zapada, cum fac? In cazul in care esti sigur ca nu pleci cu masina din "zona ta" e un sfat intelept.

            Comment


            • Originally posted by SoNyKeL View Post
              sunt si eu in cautare de anvelope de iarna, si ma gandesc sa le cumpar de acuma din toamna, dintre:

              Goodyear UltraGrip 9
              Michelin Alpin A4
              Nokian WR D4

              Bugetul e aprox. 250ron per pneu. Care dintre ele ar fi recomandarea voastra?
              Anul trecut am cumparat 4 wr D4 pe masina mea. Al batran are contiwinter pe fata si fulda cristal pe spate.
              Eu recomand wr D4 si in viitor la anvelope de iarna o sa raman la nokian.

              Trimis de pe al meu Pixel folosind Tapatalk
              http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

              Comment


              • Originally posted by SoNyKeL View Post
                sunt si eu in cautare de anvelope de iarna, si ma gandesc sa le cumpar de acuma din toamna, dintre:

                Goodyear UltraGrip 9
                Michelin Alpin A4
                Nokian WR D4

                Bugetul e aprox. 250ron per pneu. Care dintre ele ar fi recomandarea voastra?
                ContiWinterContact TS860, le gasesti si intre 265-280 lei.

                Sent from my Mi A1 using Tapatalk
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Daca la mine in cartier nu ninge si nu e ud dar vreau sa ma duc in vacanta la munte unde e zapada, cum fac? In cazul in care esti sigur ca nu pleci cu masina din "zona ta" e un sfat intelept.
                  foarte corecta si aceasta gandire, dar te gandesti ce vei face cu ele la modul general, nu exceptii. Ca asa daca ne luam dupa exceptii ne luam toti masini duster 4x4, o data pe an poate iesim cu ele in off-road. Si discutia se refera la niste anvelope mai "de top", care se pot departaja mai greu.

                  Cei care recomandati Conti si nu GoodYear. De ce? Intreb in necunostinta de cauza.

                  sigpic

                  Comment


                  • Zic eu UG9, ca sa fiu sigur ca le elimini de pe lista.[emoji16]

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Mr.K desi esti gica contra la subiectul Logan/Dacia. La anvelope orice parere care vine bazata pe experiente cu acele anvelope, reviewuri, date concrete, e bine venita.

                      sigpic

                      Comment


                      • UG9, atunci.
                        Ceva mai ieftine, dar bune, Falken Eurowinter.

                        Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Originally posted by SoNyKeL View Post
                          foarte corecta si aceasta gandire, dar te gandesti ce vei face cu ele la modul general, nu exceptii.
                          In ultimii ani iernile "ne-au luat pe nepregatite". Mai bine sa am anvelope bune pe zapada si sa nu ninga decat sa ma surprinda vreo ninsoare anormala pentru zona in care umblu.
                          Acum am Fulda montero kristal 3. Am fost multumit pe toate tipurile drum (zapada, ud, polei). Si-au facut treaba destul de bine.
                          Last edited by Fanez; 21 September 2018, 20:44.

                          Comment


                          • Originally posted by Seba View Post
                            daca ma pun sa caut teste despre acele anvelope landsail, nici top 30 nu pupa. asta ca sa va faceti idee cum se va comporta masina cu niste gume calumea. am mai spus-o nu o data, se merita diferenta de 30-50 de lei/ bucata pentru 2m distanta de franare mai mica. e diferenta dintre o dauna majora si un "pfoa ce era s-o patesc"...bine, cand vorbim de gume de 120 de lei si gume de 220 de lei, deja n-are rost sa ne mai gandim care o fi mai buna.
                            Am anvelope landasil all Season pe un renault
                            Sunt anvelope decente
                            Nu trebuie sa apara in nu stiu ce tip
                            Nici logan nu este in top
                            sigpic

                            Comment


                            • O gândire paguboasa.
                              O rabla ca Logan nu e de top, frâneaza prost, dar cu niste anvelope de 2 lei devine pericol pe roti. Sa amelioram ce se poate.

                              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Si eu raman la parerea ca si un metru in minus la franare conteaza. Daca nu aveam conti, de cateva ori pupam cateva masini, situatii neprevazute... Si ele exista, din pacate...

                                Din fericire si de nexen de vara pot spune numai de bine, exceptand zgomotul. Conti de iarna sunt mai silentioase...
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google