Zgomot Spate Logan 1.4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot Spate Logan 1.4

    Salutare!

    De vreo saptamana am urmatoarea problema cu al meu Logan 1.4/2008 cu 72.000 KM facuti pe drumurile patriei:
    - cand plec de pe loc mai smucit, foarte rar se aude din spate un zgomot usor metalic, dar ca o bufnitura (am scos tot din portbagaj si tot se aude)
    - cand opresc la semafor, chiar inainte de a se opri complet masina (normal era doar o usoar smucitura, mai ales ca nu am grija sa opresc chiar lin, dar acum se aude acea bufnitura din spate central, ca si cum ar fi ceva in portbagaj care se plimba pe acolo sau pe sub el)
    - se mai aude cand sunt in treapta 5, franez de la 100 la 60, si apoi bag in a 4-a (normal, daca nu nimeresti exact corelatia viteza/turatii este sa se smuceasca putin masina, dar de curand se aude acea bufnitura/zgomot din spate).

    NU se aude atunci cand am viteza si pun frane bruste si repetate si, de asemenea, NU se aude cand fac frana de motor, chiar daca e mai agresiva, NU se aude cand trec peste denivelari.
    De la ce ar putea fi? Repartitorul de frana? Telescop, ferodouri, arcuri, bucse spate?
    Ochiometric am verificat toba, cablul franei de mana si scutul termic si toate par la locul lor.

    Multumesc,
    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

  • #2
    La service ai fost?

    Comment


    • #3
      Daca as fi fost, nu mai intrebam aici. Cel mai probabil am sa ma duc saptamana viitoare, dar pana atunci voiam o parere, ca sa nu inghit orice galusca aruncata de mecanici.

      Sent from my P5Life using Tapatalk
      MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

      Comment


      • #4
        Incearca intai sa ungi tija de la repartitor, apoi mai vezi. Ceva asemanator am avut si eu pana mi-a zis un amic si am pus vaselina pe tija.

        Comment


        • #5
          Masina mea este un Logan 1.4 Laureate Plus (cel imediat sub Prestige) si am inteles ca nu are repartitor frana mecanic, avand ABS.
          Ce as putea verifica?

          Sent from my P5Life using Tapatalk
          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

          Comment


          • #6
            amortizoare,arcuri,bucsi punte.......uitete sa nu fie rupta o spirala de la arcuri

            Sent from my Lenovo A2010-a using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Originally posted by MARIVS View Post
              ,,,Ochiometric am verificat toba, cablul franei de mana si scutul termic si toate par la locul lor.

              Multumesc,
              In primul rand, pleaca de la ce e mai simplu.
              Pune mana pe cablul franei de mana, pipaie-l pe toata lungimea, undeva in zona finala a lui.
              Daca are uzura...pune-i o bucata de furtun adecvata ca si diametru, sectionata pe lungime, prinsa in coliere de plastic.
              Uite patania mea, un zgomot care m-a terorizat ani de zile. Cautasem imposibilul desi era un fleac...

              Dupa aceea poti sa te gandesti la alte elemente problema.
              Last edited by 77sky; 21 February 2016, 18:41.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google