Zgomot In Cocpit Peste 60 Km/h

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot In Cocpit Peste 60 Km/h

    salut tuturor. am un logan laureat cu detoate mai putin abs , din 2005 la 39000 km . a aparut de ceva vreme un zgomot ca o intrare in rezonanta a unei tobe fara amortizor de zgomot ,peste 60 la ora ,la mers inainte ,la mers spre stinga,pe liber sau in viteza,in schimb cind virez spre dreapta nu se mai aude nimic .poate stie cineva ceva pentru ca nu ma pot intelege cu nimeni in masina de la zgomotul asta . multumesc.

  • #2
    vezi pe sub masina, sa nu se fi desprins scutul si sa atinga in esapament...apoi pe la pasajele rotilor s anu atinga ceva de bieletele de directie.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Dacă se amplifică pe măsură ce creşte viteza, ridică maşina şi învârte roţile, ascultă-le, e posibil să fie (şi) rulmenţii de vină.

      Comment


      • #4
        Verifica si scutul motor, sa nu fie desprins si sa intre in rezonanta. Sau planetarele.
        Se aude si cand nu se accelereaza? In orice treapta de viteza, la orice turatie?
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          rulment roata stanga fata sau dreapta spate!
          la mine asa au facut toti rulmentii, logic ca tragi dreapta de volan, si greutatea masinii se duce pe partea stanga, atunci rulmentul nu mai face zgomot, la fel si pe spate dreapta, faci dreapta si greutatea masinii se duce pe roata spate stanga mai mult, ceea ce inseamna ca rulmentul dreapta spate nu mai e asa greutate pe el si nu mai huruie
          sper sa fi inteles ce am zis, si cel mai simplu, ridica pe cric masina, si invarte de roata fata stanga, o sa huruie usor, apoi fa la fel la dreapta fata, sa vezi ca nu se aude la fel, apoi logic ca si pe spate daca nu vine zgomotu din fata.
          Mai ales daca face la fel si pe liber de la 60 in sus...pe liber nu mai are ce sa intre in rezonanta
          mie imi facea de la 40 in sus
          bafta.
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • #6
            cei ala cocpit??? vine de la verbu a coace? si ce coci?

            sigpic

            Comment


            • #7
              e jumi juma, in engleza si romana = coc in pit, adica coace ceva intr-o groapa....
              da si tu acuma sonykel, numa asta ai vazut in tot thread-ul?
              Life is short...play more!
              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

              Comment


              • #8
                scutul este ok, de bielete se atige nimic,o sa incerc si cu rotile . merci

                iar nu coc nimic in pit
                Last edited by ruiu andi; 2 April 2009, 23:17. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  o fost neste glume, sper ca te-ai prins...oricum bafta cu incercatul cu rotile
                  Life is short...play more!
                  http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

                  Comment


                  • #10
                    Poti sa mergi in service daca tot nu gasesti cauza.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      vezi sa nu ti-o coaca aia de la servis si sa zica ca eşti ``raşer`` si ai stricat tu ``cocpitu``

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        eu am pati-to asta iarna cind am trecut peste niscte bulgari de zapada, m-am bagat sub ea si am constatat ca aparatoarea de la toba intermediara atigeae de teava de esapament, am indreptat aparatoarea si totul a fost ok

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google