Zgomot In Masina.....need Help

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot In Masina.....need Help

    va salut,
    am o mica problema am facut revizia de 50.000 (revizie pe care am facut o la 51.200 km....) la care am schimbat ulei, filtrele (ulei, aer, motorina) si placutele de frana. Dupa ce am plecat din service am constatat ca se aude un sunt infundat in masina ..... dar fiind aproape de terminarea programului nu m am intors in service. am mers cu masina 1 saptamana in care am incercat sa mi explic de unde se aude sunetul .... si nimic (asta poate si din cauza faptului ca nu ma pricep la multe chestii in materie de mecanica) si m am intors la service sa reclam sunetul pe care l aud. S au uitat baietii de acolo sa vada daca ar avea vreo treaba cu ce au facut ei si.... nimic mi au zis ca ei nu aud niciun sunet in plus fata de ce ar trebui sa se auda. in schimb unul dintre baietii de la service mi a zis ca rola (de sub electromotor) ar avea un "joc" si ca poate de acolo aud eu sunetul respectiv... m am uitat si eu si nu am vazut jocul de care zice el....
    Problema mea este de unde ar putea fi sunetul respectiv???
    Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
    www.upgradefaruri.blogspot.com

  • #2
    e greu tare de explicat zgomotul prin cuvinte si de dat cu presupusu de unde si cum. Ar putea fii rola de acesorii , rulmentii alternatorului , pompa de apa, poate fii un suierat de aer pe la tubulatura intercoolerului sau turbinei , un disc de frana care freaca in etrier sau placuta etc . Mai simplu si mai sanatos ar fii sa schimbi service-ul sa mai auzi si alta parere , e posibil intr-adevar sa nu aiba legatura cu ce au lucrat ei si sa fie doar o coincidenta.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #3
      salut, sa stii ca se aude ca un suierat (infundat) .... cum pot sa verific daca este pe la tubulatura sau la turbina ? ca nu stiu unde sunt pozitionate (spre rusinea mea) ..... adica daca este vre`un colier slabit sau.... adica imi este cam greu sa ma duc acum in service... am ramas fara bani :| si e chiar stresant si imi este frica sa nu patesc ceva mai nasol ...
      Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
      www.upgradefaruri.blogspot.com

      Comment


      • #4
        salutare,
        ieri dupa ce eugen mi a raspuns la topic m am dus tinta la masina am ridicat capota am scos plasticul sub care i filtru de aer, am scos cutia de la filtru de aer si m am uitat pe acolo sa vad daca vad vre`un colier slabit sau ceva dubios dupa care am pus filtru la loc plasticu.... si surpriza a disparut sunetul
        sper sa numai apara.
        Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
        www.upgradefaruri.blogspot.com

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google