Zgomot Stresant La Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salut...


    observ pe zi ce trece ca ne place sa ne trezim de dimineatza sa ne uitam in oglinda si sa spunem : " baiiii .... azi sunt mecanic " ...
    Am citit " rahatu asta de thread ... pana a venit un mecanic d'asta de weekend si a inceput sa bage in cap mai "novice" ca sa gresezi parghia ...
    Gresati voi acolo bine ... si in momentu in care o sa folosit ambreajul mai mult timp si se va scurge acea gresare direct pe langa rulment si zdrag pe placa de ambreaj , sa vedeti voi atunci ce o sa schimbati tot kitu de ambreaj ... fiecare face ce-l duce capu ,dar intai intrebati un mecanic din service , inainte sa aplici toate bazaconiile de la x , y, z ... :| .. nu-mi place sa ma bag in dicutii inutile sau sa jignesc pe careva , dar deja vorbim de nishte lucruri astronomice ...
    Are ideie careva ca acea furca ( parte din cutie si ambreaj ) lucreaza la uscat ??? fara nici un fel de ungere ?? puneti mana acolo , inainte de ungere si mai vb ...
    dar cu dej am spus ...fiecare face fixxxx ce vrea...
    imi ce scuze pentru acet post rautacios , dar macar stau cu inima impacata ca am spus ce am avut de spus cu riscul de a-mi lua Warn ...


    o seara placuta
    :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

    Comment


    • #32
      Rasfoieste un pic inainte manualul de reparatii al loganului si ai sa vezi ca se greseaza furca aceea si unde se "agata" de rulmentul de presiune, asa ca nu iti fa probleme ca ajunge vaselina pe discul de ambreiaj sau pe placa de presiune. Ai mai multe sanse sa iti ajunga pe disc ulei din motor pe la semeringul de la palier decit vaselina de la furca ambreiajului.
      Tu crezi ca mecanici din service s-au nascut invatati?

      Comment


      • #33
        mywrc,cate ambreiaje ai schimbat tu?cate problem de genu asta ai remediat?mai mult ca sigur nici una ,asa ca lasa-i pe altii mai cu experienta in domeniu,sa dea sfaturi pe acest "rahat de thread"

        Comment


        • #34
          Enervanta problema! Maine mai dau o data cu un alt fel de vaselina. De-aia la spray.
          Daca tot apare scartaitul, o sa ma dau batut.

          Comment


          • #35
            Cu aia la spray nu rezolvi nimic. Iti trebe vaselina rezistenta la temperaturi inalte.

            Comment


            • #36
              Constat ca acum nu mai face asa urat ...
              Decat cand o apuca dracii )

              OK, mi-a mai zis cineva ca s-ar putea sa fie vreun arc rupt pe discul de ambreiaj.
              Intrebare : pot sa imi schimb discul / kitul de ambreiaj in fata blocului, sau imi trebuie musai elevator ?
              nu e vorba de 2-3 mil manopera, dar am oroare de "meseriasi".

              Multumesc celor care s-au deranjat sa vina cu idei.
              Last edited by severika; 9 June 2010, 02:14.
              Sa luptam impreuna pentru disparitia ciubucarilor care fac meseria de mecanic auto de ras !

              Comment


              • #37
                din pacate nu ai cum sa dai jos cutia fara sa ai masina pe un elevator

                Comment


                • #38
                  Am reusit sa dau si eu cu vaselina in acel loc dar tot face acel zgomot, cand se raceste motorul si totodata si cutia nu mai face acel zgomot dar cand ajung la temperatura optima de functionare face iar. M-am cam chinuit putin din lipsa de spatiu, cei fericiti sunt cei care au Ambiance si Preferance pentru ca au mai mult spatiu. Numai bine!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google