Tot la directie!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot la directie!

    Un mecanic auto mi-a zis ca la scurgerea care o prezinta directia Loganului mea are la baza acel captor care are niste fire legate in "capatul" lui!
    Am inteles ca sunt multe cazuri de acest gen!
    Stie cineva cat costa acel captor ?
    S-a intamplat sa mai aibe cineva aceasta defectiune?

  • #2
    nu era nevoie sa faci 2topicuri separate si sati expui problema in3...
    iti urez succes in rezolvarea problemei si sa ne spui in primul topic ce era defect si cat tea costat...

    sigpic

    Comment


    • #3
      Pai zi-mi exact ce piesa e stricata. Nu stiu nimic de nici un captor, deci se cheama altfel.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        In atentie!

        Originally posted by andrei
        Pai zi-mi exact ce piesa e stricata. Nu stiu nimic de nici un captor, deci se cheama altfel.
        Dupa desenul trimis, in locul unde este indicat pozitia 1, deasupra conductei este montat un senzor cu 2 fire (captor ia zis mecanicul de la un atelier, nu de la service).
        Am sa incerc sa copiez desenul si sa inserez exact locul unde este piesa.
        Multumesc!

        Comment


        • #5
          Daca nu se vede piesa in poza aia cu tevile, pusa de mine, sorry n-am cum sa-ti dau pretul.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Desenul completat cu observatia mea!

            Am marcat cu sageata locul unde se afla piesa defecta!

            piesa_defecta.JPG

            Cred ca se vede bine piesa !

            Comment


            • #7
              Fara sa fac multe comentarii...e o problema des inatlnita la Logan.
              De ce spun asta: am vazut la propriu trei Loganuri (fiu, tata,unchi) care aveau aceeasi problema. Eram in concediu si nu aveam loc de un Logan , cand a coborat soferu' (fiul) am intrat (normal!) in discutii despre Logan si mi-a aratat ce are le servodirectie. Partea DREAPTA, scapa...nu am ntrat in detalii si acum regret, dar sunt convins ca e aceeasi problema.
              Noi ar trebui sa semnalizam aceste probleme la Dacia! Sa faca naiba ceva...
              Pt. ca ce mi-a spus baiatu' ala in service a primit raspuns clasic: ''ie ceva general la Logan''. Eu nu pot accepta asemenea raspuns.

              Comment


              • #8
                @Octavian_28: gresit spus '"ie ceva general la Logan''! corect e : "asa e toate"
                la mine nu curge nimic, ce bine
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #9
                  Era bine daca spunea si cati km are masina,sa stim cam cand sa ne asteptam.Al meu are 16000,deocamdata e-n regula.
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #10
                    nu ai specificat ce se intampla cand ai un asemenea defect....am 25.000 deocamdata totul este OK
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Si eu am aceeasi problema.Completez cu ulei.

                      Comment


                      • #12
                        Am schimbat piesa defecta in sept. 2007 !
                        M-a costat 50 RON. Acum cica depaseste 220 RON. Posibil ca sa mai aibe multi probleme cu acea mica piesa...
                        Si eu am completat cu lichid hidraulic (atentie ca se termina repede in mers, facand un drum DEVA-BUCURESTI si retur, adica 900 km, mi-a luat aproape 600 ml de lichid), dar e o solutie de moment.
                        Sugerez la toata lumea sa-so rezolve problema de scurgere la directie pentru ca e riscul sa ramaneti fara lichid.
                        Succes si circulatie fara probleme.

                        Originally posted by carnaru florin View Post
                        Si eu am aceeasi problema.Completez cu ulei.
                        Daca nu ai drumuri lungi, hai sa zicem ca ar fi o solutie...
                        Eu zic sa nu risti si sa repari urgent scurgerea de la directie.
                        Nu riscati cu probleme de genul acesta cel putin la directie si frana!
                        Repet, pe distanta de 900 km (DEVA-BUCURESTI si retur) mi-a luat 600 ml de lichid hidraulic.
                        Succes!
                        Last edited by andrei; 16 June 2008, 14:49.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by 90dtm View Post
                          nu ai specificat ce se intampla cand ai un asemenea defect....Am 25.000 deocamdata totul este OK
                          La asemenea defect odata ramas fara ulei gata si cu servodirectia. Si gandestete putin, sa zicem ca la o viteza de 100 km/h ce se poate intampla. Eu la un solenza am ramas fara directie intro curba, noroc ca numai cu aprox 20km/h ca am fost in oras si abia am putut evita un accident. Atunci la 100??? Iti dai seama.
                          Last edited by X@by; 16 June 2008, 15:31.
                          I HAVE A !sigpic
                          fara linkuri externe in semnatura

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google