Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai e si Cipru.

    Comment


    • Circulația e una deținerea e alta. E exact problema cu înmatricularea mașinii în altă țară decât cea de domiciliu ex: român cu mașină de RO stabilit în FRanța 30 zile să o înmatriculeze sau out(amendă) sau mai precis european cu mașină cu volan pe stânga stabilit în UK trece MOT din părți
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Apropos de volan pe dreapta și asigurări auto...

        Am cunoscut un zugrav / zidar / faianțar în Napoli (în realitate desfundător de WC-uri) pe care l-am întâlnit anul trecut în concediu și care-mi vorbea de sus, neînțelegând că mai există și români care vin în Italia să-și petreacă vacanța. Individul era posesor de Fiat Punto ceva model străvechi, dar cu numere de România și lucra acolo de mai bine de 8 ani conducând aceeași mașină... Mi-a spus că dacă și-ar cumpăra alta, dar din Italia ori ar înmatricula-o pe a lui acolo (de Fiat era vorba și nu știu dacă ar fi fost posibilă a doua variantă), ar plăti asigurarea pe an de s-ar kk pe el.

        Mai mult de atât, la finalul discuției, după ce a ținut să-mi spună că are un câștig fabulos, s-a lăudat că-și face concediile în România, nu ca noi care plecăm în alte țări, și.... ca să vezi, a doua zi urma să plece în țară la Bacău și să conducă non stop ca să nu arunce banii pe hoteluri. Sunt curios dacă el era șoferul dubei din Ungaria.

        *da' vai, ce răutăcios am fost...

        Deci faza cu Franța vs 30 de zile este ușor discutabilă dacă nu ești luat în evidență cumva, deoarece, la fel ca românașul nostru din Italia, oricine poate declara echipajului de poliție rutieră din acea țără că este turist.
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Asta da Stire auto, n-am ce sa zic. Chiar ma gandeam sa schimbam titlul si sa redenumim topicul:varza de ...orice fel.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Păi se leagă de "știrile" de mai sus, dar dacă te-ai pus pe urmărit postările mele, este și logică dar și regulamentară observația ta...
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Si ale tale; e in fisa postului, daca imi dai voie.

              Bun, hadeti totusi sa incetam cu povestile nemuritoare pe acest topic (este destul loc pe forum pentru astfel de indeletniciri) si sa revenim la Stiri auto.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Diesel la Dacia

                Motor 1.5 dCi devine din acest an 1.5 Blue dCi și primește modificări care-i îmbunătățesc performanțele și emisiile de NOx. Versiunile de 90 și 110 CP vor avea de acum 95, respectiv 115 CP.


                urmeaza Logan

                Comment


                • Șeful Audi Rupert Stadler, arestat în scandalul Dieselgate.
                  Procurorii de la München au anunțat că CEO-ul Audi, Rupert Stadler, a fost arestat deoarece anchetatorii au luat în calcul riscul ca el să încerce...
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Cica sa nu ascunda dovezi. Pai de vreo 2 ani incoace nu a avut timp sa ascunda?
                    Si ca sa-l aresteze, nu au avut nevoie de dovezi?

                    Fraieri nemtalaii, isi ancheteaza propriile firme, iar francezii au pus batista pe tambal si la Renault si la PSA.

                    Comment


                    • Asa e, doar ca nemtii au inceput sa foloseasca motoare diesel Renault ( vezi Mercedes
                      clasa A ) de bune ce sunt alea ala lor, ei care le-a inventat !

                      Comment


                      • Folosesc motoarele economice de la Renault, gen 1.5, 1.6 dci.
                        Problema motoarelor diesel nu era ca n-ar fi bune, ci ca ar polua ceva mai mult decat prevede legea.
                        Restul, hoti neprinsi.

                        In locul nemtilor, luam dieselul 1.6 PSA, mult mai capabil si fiabil, stiu masini cu 250.000 km la bord fara nicio problema de motor.
                        Last edited by catalonia; 19 June 2018, 11:53.

                        Comment


                        • Unii spun ca ar fi fost prea bune si au vrut sa le dea in cap !

                          Comment


                          • Originally posted by george.sce View Post
                            Asa e, doar ca nemtii au inceput sa foloseasca motoare diesel Renault ( vezi Mercedes
                            clasa A ) de bune ce sunt alea ala lor, ei care le-a inventat !
                            Sunt convins ca cei de la Mercedes vor inlocui in curand toate motoarele lor diesel cu motoarele rombului suprem! Bine ca au venit Renault sa ii invete pe cei de la Mercedes cum se fac motoarele. Mor de ras. Esti actor de comedie cumva?

                            Comment


                            • Veste bună pentru "amatori"!

                              Proiect de lege adoptat de Parlament – radarele instalate pe mașini neinscripționate sunt interzise.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • aH ce bine! De acum inainte pot sa-i dau gaz! Vorba lui Fizz, o sa apas pedala la maximum!!! Multumesc pentru informatia pretioasa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google