Senzor Abs... E Cu Tot Cu Rulment?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor Abs... E Cu Tot Cu Rulment?

    senzorul de abs in fata vine cu tot cu rulment sau separat? masina e logan van 1.5 dci 2007

  • #2
    nu. sunt doua piese diferite care pot fi achizitionate separat.
    sigpic

    Comment


    • #3
      da, asa este, senzorul e separat, iar daca iei rulment trebuie sa specific vanzatorului ca ai abs, ca sunt diferiti ! ! !
      sigpic
      The MVP

      Comment


      • #4
        De asemenea trebuie de avut grija ca rulmentii pentru ABS sunt de doua tipuri, in functie de data de fabricatie, inainte sau dupa luna martie 2007. Cele doua tipuri de rulmenti nu sunt interschimbabile, rezultand o eroare in functionarea ABS-ului, semnalizata ca atare in bord.

        Comment


        • #5
          domnilor, daca-s piese separate, de ce conteaza ce rulment comandati? ia mai ganditi-va o data si-o sa va dea cu virgula...ori poti lua rulment standard la care atasezi tu pista, ori exista 3 tipuri de rulmenti, fara abs, cu abs pana in 2007 si cu abs dupa 2007. lamuriti-ma si pe mine, ca acu's in ceata.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Originally posted by dflorin69 View Post
            De asemenea trebuie de avut grija ca rulmentii pentru ABS sunt de doua tipuri, in functie de data de fabricatie, inainte sau dupa luna martie 2007. Cele doua tipuri de rulmenti nu sunt interschimbabile, rezultand o eroare in functionarea ABS-ului, semnalizata ca atare in bord.

            cred ca problema de care spui tu o am eu, dupa schimbarea rulmentului a aparut eroarea la abs la bord, o sa verific daca masina e facuta inainte sau dupa martie, in 2007 e sigur. nu e masina mea si e in alt oras, in week-end ajung. o sa schimb lichidul de frana si atunci ma uit si la senzori si daca nu e rupt vreun fir inseamna ca e de la rulment problema. senzor am gasit la 100 lei dar nu vreau sa-l iau degeaba pana nu stiu sigur de unde e eroarea

            Comment


            • #7
              Originally posted by Seba View Post
              domnilor, daca-s piese separate, de ce conteaza ce rulment comandati? ia mai ganditi-va o data si-o sa va dea cu virgula...ori poti lua rulment standard la care atasezi tu pista, ori exista 3 tipuri de rulmenti, fara abs, cu abs pana in 2007 si cu abs dupa 2007. lamuriti-ma si pe mine, ca acu's in ceata.
              Eu m-am referit doar la faptul ca daca cineva doreste sa schimbe rulmentii la un logan cu abs, trebuie sa specifice data de fabricatie a masinii pentru ca furnizorul sa stie ce reper sa comande, pentru a nu aparea probleme dupa montaj. Si intr-adevar, sunt 3 coduri originale de rulmenti fata:
              1. 6001547696 - rulment fara ABS
              2. 6001547686 - rulment cu ABS data fabricatie auto pana la 22.03.2007
              3. 7701207677 - rulment cu ABS data de fabricatie auto dupa 22.03.2007

              Comment


              • #8
                bogdan zicea ca rulmentul si pista magnetica sunt piese separate. eu inclin sa-ti dau dreptate, ca sunt 3 rulmenti, cu pista magnetica in carcasa rulmentului. exact aia ziceam si eu. altfel, s-ar putea comanda pista magnetica separat (doua coduri) si un singur tip de rulment (ala pt logan fara abs). corect?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google