Probleme Unghi Cadere Roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Fa-ma sa inteleg si eu; asa ai masina de noua?
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #17
      Da, foarte interesant !
      Si eu cand am fost la revizie in toamna le-am atras atentia asupra faptului ca pe spate cauciucurile sunt cam roase pe exterior, mai ales cel pe dreapta. Au inceput sa o dea de garduri, ca am lovit masina, ca am schimbat cauciucurile, ca nu este presiunea egala si tot asa, dar le-am spus ca nici o varianta nu este reala.
      Pana la urma seful de tura mi-a promis ca imi face o verificare gratiuta, dar nu am mai trecut pe la ei.
      Dupa sarbatori am sa merg si sunt curios daca garantia acopera eventualele reparatii, pentru ca intre timp pe spate a aparut un zgomot ca de rulment uzat, care cred ca este cauza reala a uzurii cauciucurilor.

      Comment


      • #18
        Fa-ma sa inteleg si eu; asa ai masina de noua?
        Scuze; desi am citit primul post, parca nu-mi vine sa cred ca o masina poate sa iasa asa din fabrica.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #19
          Un coleg de-al meu a patit asa ceva la un Symbol din 2010,ii tocea un cauciuc pe spate,au testat-o ,au incercat s-o abureasca aia de la Renault ca-i vina lui,dar tipu-i cu tupeu,pus la punct cu legile si n-au avut incotro si i-au schimbat puntea pe garantie si inlocuit anvelopa cu pricina, mai ales ca masina nu prezenta nicio lovitura,era impecabila.
          Asa ca nu-i lasa ,s-o faca pe garantie ca doar n-ai luat masina s-o tii in casa sa nu se strambe fiarele pe ea.


          PS. cred ca si aia de la APAN au standul ala "verificat" de nu se mai poate,de toata masina-i stramba.Unde-ai fost frate cu masina ,in AFGANISTAN,la Paris -Dakar,asta trebuie sa te puna putin pe ganduri?
          Last edited by burtosu; 12 April 2012, 21:31.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • #20
            E stramba, am fost la 2 sedii Apan si la un service destul de mare din Galati

            Nustiu, cert este ca ma comport f frumos cu masina, am grija la gropi, nu imi aduc aminte sa fi luat vre-un santz frate sa stramb si puntea spate si amortizoarele pe fatza...
            Nu stiu daca am luat masina asa de noua dar inca dupa 12.000 de km am observat ca se rodeau putin cauciucurile pe interior, dar nefiind mecanic ci doar conducator auto nu am bagat de seama, bai masina noua e noua... in fine. La noi in tara daca iti iei masina trebuie sa fii mecanic, daca iti iei casa trebuie sa fii zidar..

            Le-am zis celor de la Apan sa faca o sesizare, mi-au zis ca o sa faca si imi vor da raspuns verbal si nu in scris in leg cu ce au zis cei la la uzina(ca asa e procedura)... S-au apucat sa faca poze sa trimita la uzina... Intradevar masina are decat o singura lovitura la prag in dreapta, putin spre interior... mecanicul sef a zis ca de acolo s-a strambat toata masina. L-a chemat pe tinichigiul sef care a zis ca nu are nici o legatura acea mica indoitura cu amortizoarele, cu atat mai putin cu puntea spate. A ramas ca dupa Pasti sa imi dea raspuspunsul cei de la uzina... bla bla bla

            as vrea sa injur putin Dacia... si calitatea lor. Am avut un Renault Megane 1 din 1999 cu aproape 200.000 de km luat din germania si nu rodea cauciucuri ca si o carutza
            Last edited by 77sky; 26 April 2012, 20:37.

            Comment


            • #21
              Originally posted by stefanel View Post
              Da, foarte interesant !
              Si eu cand am fost la revizie in toamna le-am atras atentia asupra faptului ca pe spate cauciucurile sunt cam roase pe exterior, mai ales cel pe dreapta. Au inceput sa o dea de garduri, ca am lovit masina, ca am schimbat cauciucurile, ca nu este presiunea egala si tot asa, dar le-am spus ca nici o varianta nu este reala.
              Pana la urma seful de tura mi-a promis ca imi face o verificare gratiuta, dar nu am mai trecut pe la ei.
              Dupa sarbatori am sa merg si sunt curios daca garantia acopera eventualele reparatii, pentru ca intre timp pe spate a aparut un zgomot ca de rulment uzat, care cred ca este cauza reala a uzurii cauciucurilor.
              Revin cu noi precizari. Am fost la service si am descoperit cauza zgomotului. Nu este rulmentul, ci pur si simplu anvelopa stanga spate, care este cam ”patrata”, respectiv are niste deformari chiar pe calea de rulare.
              In privinta uzurii pe exterior a cauciucurilor de pe spate, m-au programat la o verificare a unghiurilor, care daca masina este in garantie, este gratiuta.

              Comment


              • #22
                salutare tuturor, mie mi au spus cei de la dacia ca de la arcuri sport sta puntea un pic stramba pe partea dreapta, va dati seama ce profesionisti sunt. Daca puntea i fixa cum sa se strambe de la arcuri care o coboara un pic dar nu o stramba, adica daca nu ai arcuri sport si pui 3 pers in spate se stramba puntea )))). mentionez ca am schimbat o si tot asa sta un pic pe partea dreapta,

                Comment


                • #23
                  Salut,

                  Am următoarea problemă pe față:
                  când salt mașina pe cric, indiferent pe ce parte, partea de jos a roții se duce un pic spre interior. Se și aude frecându-se de asfalt, se și vede cu ochiul liber cum se mișcă vreo 5mm.

                  Știe cineva din ce cauză e?

                  Ce mă deranjează e că-mi roade cauciucurile pe interior.
                  Până acum am schimbat basculele cu totul, rulmentul de pe stânga și capătul de bară tot de pe stânga. Am făcut bracajul la un atelier unde era totul computerizat și problema persistă.

                  Mersi

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google