Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Va salut,
    Am inscris si eu masina anul acesta in programul rabla.
    Am o intrebare pentru cei care au mai parcurs procedura de radiere a masinii. Pot merge eu la DRPCIV sa radiez masina daca aceasta este inmatriculata pe numele altui membru al familiei (tatal meu)?

    Comment


    • Originally posted by Mihai. View Post
      Va salut,
      Am inscris si eu masina anul acesta in programul rabla.
      Am o intrebare pentru cei care au mai parcurs procedura de radiere a masinii. Pot merge eu la DRPCIV sa radiez masina daca aceasta este inmatriculata pe numele altui membru al familiei (tatal meu)?
      Din pacate doar cu procura de la notar, altfel nu poti face nimic.
      Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

      Comment


      • Trec ocazional pe langa un parc al reprezentantei Dacia plin de masini Duster.
        Masinile alea au praf gros pe ele de cand stau acolo. Care e explicatia, avand in vedere ca Dacia da termene la Duster de peste 2 luni pentru livrare? Sunt albe, majoritatea, si cateva negre. Initial am zis ca-s comanzi pentru flote, dar nu cumpara nimeni masini care sa zaca apoi cu lunile la dealer, le cumperi ca sa le folosesti.

        Am mai auzit de o smecherie pe carea facut-o Dacia, posibil si altii. Cica masinile care se aflau pe stoc la august si nu mai puteau fi inmatriculate de la 01.09.2018 din cauza normelor de poluare, au fost inmatriculate oarecum fictiv, pe alte firme, iar acum ele pot fi vandute ca masini rulate, vorba vine, cu 0 km la bord.
        Fiind considerate sh, nu mai trebuie sa respecte regula privind normele noi de poluare.
        Sa nu spunem ca romanii nu se descurca.

        Comment


        • Dar probabil vor fi si la alt pret
          Banuiesc
          Atunci romanul se bucura si la 500€ reducere si mai ales ca este cu livrare pe loc
          sigpic

          Comment


          • s-a mai practicat asa ceva in trecut, este legal si probabil este mai profitabil pentru uzina decat sa modifice masinile cu cateva luni mai devreme de termenul limita

            apropo de stocuri pentru flote - saptamana trecuta la Simpo Trans Afumati Ilfov erau multe zeci de masini: 1. Logan alb inscriptionat + girofar pentru Politie, 2. Logan alb inscriptionat dar fara girofar pentru pompieri si duster albastru inscriptionat + girofar pentru politia de frontiera
            Last edited by abc; 19 September 2018, 15:21.

            Comment


            • Asta a fost practica pentru diesel la Dacia Renault. Înmatriculare și apoi se vând că sh de 0 km. La benzină 0.9 tce ce am vrut și eu să comand, comanda a fost oprita încă de la sfârșitul lui iunie pentru aliniere la noile norme din 1 septembrie.
              Am reușit să îmi comand un Logan SL Black and white abia la sfârșitul lui august, cu livrare in 02.09, dar fiindcă îl iau prin rabla a trebuit să aștept să intre rabla.
              Ce părere aveți de noile consumuri și emisii raportate conform noilor norme Wltp pentru 0.9 tce :
              Logan urban 0.9 tce 6.6-6.8 mixt 5.2-5.4 extraurban 4.5-4.6 greutate 1011-1091 kg, garda la sol 14.5 cm
              Clio 0.9 tce urban 6.2-6.4 mixt 5-5.2 extraurban 4.2-4.4 greutate 1090 kg garda la sol 12 cm
              Captur 0.9 tce urban 6.3-6.9 mixt 5.6-5.8 extraurban 4.8 greutate 1173 kg garda la sol 17 cm
              Sunt mai realiste, decât erau normele vechi? Stiu că la Logan dădea un 5.8 urban iar 5.7 la clio urban înainte.

              Comment


              • Din punctul meu de vedere consumul spus de ei este mai mic cu 1%,un consum urban de 7,5,extraurban 5,5 si mixt de 6,5 la motoarele de 0,9 cred ca este mai aproape de adevar,nu zic ca nu e posibil ca unii soferi sa scoata un consum ca la carte.

                Comment


                • Revin cu o întrebare către posesorii de Black and White. Pe site scrie că are oglinzi Grand Briliant. Nu scrie de oglinzi electrice sau degrivate. In schimb la sl prestige plus oglinzile sunt in culoarea caroseriei și sunt electrice și degrivate.
                  Pe Black and White sunt electrice și degrivate?

                  Comment


                  • Originally posted by Doctorutm View Post
                    Pe Black and White sunt electrice și degrivate?
                    Da sunt dar nu au semnalizarea integrata in ele ca la sl prestige plus

                    Comment


                    • Părerea mea este că nu trebuie să-ți faci griji dacă oglinzile sunt sau nu sunt electrice / cu degivrare, având în vedere prețul extrem atractiv raportat la opțiunile pe care le are acest model.

                      Unii de pildă și-au luat SL Plus cam în aceiași bani precum B & W (cu / fără discount)... și au adăugat ulterior ceea ce deja se află pe mașina comandată de tine.
                      Deci repet, nu-ți face probleme. Mașina este mai mult decât ok în banii ăștia.

                      Părerea mea.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • La oferta respectiva, parerea mea e ca e best buy

                        Comment


                        • Corect!

                          Sper ca peste vreo 3 ani cei de la Dacia să facă astfel de "minuni" și cu Duster la care cred c-o să mă bag fără nicio ezitare.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Eu am regrete ca am dat comanda cu SL Plus si nu am vazut B&W, asta e... acum astept sa vina SL Plus

                            Comment


                            • Nu știu dacă apăruse B&W la acea vreme și oricum, la lansarea modelului a avut un preț măricel.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • @Doctorutum Probabil au avut mai multe motoare diesel pe stoc + sisteme de reducere a noxelor pentru Euro 6b (valabil pana la 31 august).

                                Sa stii ca in realitate masina consuma la fel. S-a schimbat doar procedura de testare si rezultatul obtinut. Cei drept noile valori sunt considerate mai aproape de adevar.

                                Eu stiu ca in prezent se utilizeaza procedura WLTC (WLTP) dar rezultatul obtinut se transforma in NEDC si asa se trece in fisa tehnica. Acest lucru este valabil pana la 31 decembrie pentru a nu se face confuzii. De la 1 ianuarie 2019 se trec in fisa tehnica numai valorile obtinute prin procedura WLTP.

                                "WLTP=World Harmonised Light Vehicle Test Procedure for new passenger cars and light commercial vehicles. This first phase of introduction of the WLTP is the implementation of the emissions test based on the Worldwide Light-duty Test Cycles (WLTC)"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google