Logan Mcv 0.9tce Si Rulota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu zic asa
    Cand o sa tractati voi ceva cum un logan 0.9 atunci sa va dati cu presupusul
    Si cu asta am terminat
    P.S.
    Puneti rulota la Logan ca merge fara probleme
    Pentru cei ce vor asta

    Originally posted by prometheus View Post
    Masa aceea maxima tehnica de 2310 kg poate se refera atunci cand se tracteaza un alt Logan cu o sufa , asta insemna ca cel ce este tractat are sistemul lui propriu de franare + directie.
    Daca in manualul de intretinere nu se specifica foarte clar ce anume se poate tracta ce are masa mai mare de 4-500 kg eu nu as risca sa conectez de Logan o rulota , mai ales la asta micu de 0.9 TCE cu tot cuplul lui la turatii joase .
    Am la bloc un vecin cu rulota DAR are un VW de 2.0 TDI !! si el se cam plangea putin mai ales cand este si incarcat cu de toate cu tot cu rulota , despre ce vorbim aici ?
    Rulota are sistem propriu de franare
    Nu are nevoie de directie la o singura osie

    Nu am la indemana cartea de la Loga
    Dar o am de vechea masina cu motor de 1.4 noi
    Poate asa va lamuriti
    Last edited by stoicanu; 17 August 2018, 16:36. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Comment


    • #32
      Intrebarea parca era daca "poate" sa traga rulota, nu daca are voie sa tracteze. Eu unu ca posesor de mcv 0.9 zic ca chinui masina rau de tot. Mai ales ca la fel cum zicea cineva mai sus, sigur ai si masina incarcata cand pleci in concediu. Dar sunt si eu curios daca chiar a tractat cineva asa ceva sa ne spuna si noua.

      Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

      Comment


      • #33
        Asta ca sa va calculati singuri

        @t1b1m am zis mai sus ca eu unul al remorcat un fiat Ducato fara nici o problema si daca nu ma insel masina are undeva la 1500 kg
        Ori ce masina se chinuie cu 1000 kg in spate dar nu la modul sa nu te poti deplasa acolo unde ai nevoie sau sa rupi planetarele
        Last edited by stoicanu; 17 August 2018, 16:49. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • #34
          Viata bate filmul (n.r. teoria)

          M-a amuzat un pasaj din manualul ala: "Deoarece randamentul motorului si capacitatea de urcare scad odata cu cresterea altitudinii, va recomandam sa reduceti sarcina maxima cu 10% la 1000m, apoi cu cate 10% suplimentar.."
          Altfel spus, la fiecare 1000 metri mai arunci cate un frigider sau butelie, poate si vreo roata in plus..ce-ti prisoseste prin carutza.

          ON: Fiti seriosi cu rulota pe logan!
          Last edited by maddogg; 17 August 2018, 17:02.

          Comment


          • #35
            Vad ca postam sa ne aflam in treaba
            Succes in continuare
            sigpic

            Comment


            • #36
              Off topic....azi ma intreaba un tip cu fiesta 2005...si ma intreaba ce motor am...1.2?
              A, nuuu am 0,9....zic eu....
              El ...si urca?....Eram la pestera Scarisoara.
              On topic am vazut 1.5 dci 2005, cu caracteristici mai slabe decat 0,9....care a tras rulota de 1050 kg mma fara probleme la munte si la mare.
              Logan 0.9 TCe 2018

              Comment


              • #37
                Vezi tu ca dci-ul ala are o singura caracteristica muult mai buna decat 0.9 al tau, ghici care ?
                Stoicanule in opinia mea daca agati o rulota de 0.9 vreau sa ma deplasez cu ea destul de decent , adica sa n-am probleme in depasiri fie si-n rampe evident si sa pot frana decent , nu sa trag de ea ca de-un caine mort sa mai incurc si traficul, asta-i ideea cred eu cea mai importanta , de altfel si eu pot sa trag cu putoarea de 1.2 o rulota doar ca se va misca penibil.

                Am trecut pe autostrada de cativa spre mare care carau rulote cu masini mici , unu chiar avea masina la jumatea dimensiunii rulotei , vai de mine ce combinatie , dabia putea urca , il depaseau toti , incurca traficul , de tot rasul/plansul.
                Last edited by prometheus; 17 August 2018, 18:26. Reason: Automerged Doublepost
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • #38
                  De acord cu tine
                  Dar era vorba daca poate sau daca tine ambreiajul
                  Partea proasta la rulota este aerodinamica
                  Cu cat viteza mai mare cu atat mai greu de tras
                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Nu era nici o vorba ca daca poate si atat ca nu suntem de clasa a V-a, "asta are 180 pe bord ailalta 220" etc., daca faci ceva gen agatatul rulotei sa o faci in conditii bune, gen sa nu incurci traficul, sa nu iti afumi ambreiaj, samd.

                    Comment


                    • #40
                      deja o dati in diverse cu incurcat traficul. ai tras rulota cu masina ta cu motorizarea care o ai acolo trecuta 0.9 tce? daca raspunsul e nu atunci nu te mai obosi sa tot dai cu parerea cum ar fi, cum ar pati
                      intrebarea se adreseaza cerol care au trecut prin experienta. pana acum sigurul pe subiect este Stoicanu, caruia ii multumesc calduros pentru feedback si toate informatiile oferite si postate.
                      fix vorba lui Torque din semnatura: Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales când nu ai toate datele) e sport național

                      PS: azi am vazut la bulgari (spre stara zagora) un Smart inmatriculat in Ro care tragea o remorca moto cu 2 scutere. Oare la stie ca nu poate sa traga decat 50km?
                      Last edited by Cavaleru; 17 August 2018, 22:03.

                      Comment


                      • #41
                        Vizioneaza forumuri de rulote si vezi ce zic si acolo baietii , trebuie sa fi realist , nu are nimeni nimic cu tine sau cu masina ta .
                        Eu as face altceva in locul tau , inchiriaza o rulota sa vezi cum se comporta masina la un drum lung , sa nu te trezesti ca ai dat bani pe o rulota la care masina ta nu poate face fata.
                        Last edited by prometheus; 17 August 2018, 22:24.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • #42
                          Domnu Caine Nebun
                          Tu esti cel ce a adus în discutie ambreiajul
                          Si iti repet a mia oara
                          Masina poate in conditii decente
                          Plus de asta ai rulote de la 6-700 kg
                          Pana la 1500 kg
                          Last edited by stoicanu; 17 August 2018, 22:25.
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Bine mai... 0.9 e cel mai tare. E ideal sa tractați o rulota. Serios, voi chiar conduceti un 0.9? Motorul asta e ok ptr oamenii care nu își permit altceva nou. Eu abia ma descurc cu ea goala. E un motor interesant pentru un Logan dar atat.
                            Și cu motocicleta poti trage o remorca dar....

                            Nu, nu am tras o remorca și cred ca e o tampenie sa o faci cu acest motor. E dreptul meu la o opinie... Sper ca nu ma gazati si voi...

                            Comment


                            • #44
                              Apar experții... nu postați aiurea dacă nu îndepliniți măcar 4 condiții simultan

                              1. Aveți X52 cu TCe
                              2. Ați tractat(cu orice mașină) o remorcă sau rulotă măcar de 5 ori
                              3. Nu faceți diferența între "fără frânare"/"cu frânare proprie"
                              4. Nu faceți diferența între MMAC și MTR


                              Pnetru K52 ph2 ai

                              Gol în ordine de mers (min-max) - cu conducator 75 kg 1.146 - 1.213
                              Gol în ordine de mers pe puntea fata (min-max) - cond 75 kg 641 - 678
                              Gol în ordine de mers pe puntea spate (min-max) - cond 75 kg 505 - 535
                              Total maxim autorizat (MMAC) 1.620
                              Masa totala rulanta (MTR) 2.430
                              Sarcina utila (min-max) 449 - 575 cond inclus" 482 - 549 cond inclus"
                              Masa maxima remorcabila cu frânare 1.110
                              Masa maxima remorcabila fara frânare 570
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • #45
                                Sa fim seriosi oameni buni, 0.9 abia se taraie cu 4 ocupanti in masina si bagajele aferente, iar pentru conditii decente vara mai dam drumul si la un aer banuiesc, nu ? Astea in conditii de ses/campie, cu pante minime, va dati seama cum se misca cu o rulota atarnata de ea in pante mai serioase..
                                Cred ca da, a mai zis cineva, ca un caine mort.
                                Si tot dupa cum zicea altcineva, abia te descurci cu ea goala, adica soferul si o borseta.

                                Sau cumva crede vreunul ca are vreun 2.0 turbo minim sub capota, dintre cei ce sustin ideea cu rulota ?

                                Eu imi dau seama cand dispare patriotismul asta pentru fascinatia 0.9, atunci cand masina se umple de ocupanti si bagaje, de aceea am si intrebat un anume user daca calatoreste singur in majoritatea timpului, evident a evitat raspunsul.

                                Cifrele alea nu spun nimic in realitate decat ca ai putea sa atarni un carucior de butelii in conditii decente sau poate chiar si o rulota in conditii nesimtit de indecente.

                                Eu n-am vazut (inca) nici un logan 2, automat orice gama de motorizare, nu ca ar fi prea multe, tractand vreo rulota.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google