Totul Despre Gradina Si Livada

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am gasit ceva interesant. Poate foloseste cuiva...
    Plantarea pomilor fructiferi necesită mare atenție și mai ales informare în prealabil astfel încât fiecare puiet pe care l-ați pus în pământ să se prindă și să devină un pom sănătos și productiv. Pentru a vă asigura că, deși fără experiență, pomii se prind de la prima încercare, trebuie să țineți cont de anumite reguli.  […]

    Comment


    • Vineri am incheiat taierile de formare si fructificare la pomii fructiferi, poate cea mai importanta lucrare a inceputului de an din livezi, iar ieri am aplicat o imbaiere a acestora cu o solutie pe baza de cupru. Acest tratament este daca vreti o igienizare a copacilor dupa iesirea din iarna si asigura reducerea presiunii bolilor din perioada de vegetatie si o protectia fitosanitara in urma taierilor, mai cu seama daca acestea au fost oarecum agresive; pentru sigilarea ranilor provocate de tairea ramurilor mai groase de 1,5cm diametru, am aplicat aceiasi solutie despre care am mai vorbit, adica Arbokol copper.
      Peste 7-10 zile se face tratamentul impotriva oualelor hibernante de acarieni, larvelor hibernante ale paduchelui din San Jose şi păduchilor, dupa care urmeaza programul de ingrijiri, functie de specificul fiecarei specii.
      Datorita toxicitatii ridicate, tratamentul cu ulei horticol (Nuprid, Confidor), se face pana in faza de intrare in vegetatie(muguri umflati); cum la speciile cais, piersic cires, acestia sunt destul de proeminenti, tratamentul trebuie grabit pana in 25 martie estimez, eu si vorbesc de zona Galati.
      De asemeni e perioada optima pentru plantarea copacilor; ieri mica mea livada, s-a imbogatit cu un prun Centenar, un soi care nu trebuie sa lipseasca din orice mica livada, fiind extrem de productiv.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Incearcă și niște arbuști de aronia. Am văzut acum o săptămână prin Auchan, rădăcini. Acum câțiva ani nici vorbă să fie comercializați. Probabil că acum li s-a dus vorba.

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Vineri am incheiat taierile de formare si fructificare la pomii fructiferi...
          Tinand cont de temperaturi, n-a fost un pic cam devreme?
          Am auzit ca s-a dat o lege sa fie exterminata ambrozia de pe terenurile personale. Ceva informatii?

          Comment


          • Hai sa-ti spun cum stau lucrurile.
            Pomii au tendinta de a-si depozita microelementele spre varfurile ramurilor, proces accentuat odata cu incalzirea relativa a vremii; daca tai tarziu, vaduvesti pomul de importante rezerve pe care acesta nu le mai poate folosi la inflorire/rodire. De aceea la unele specii se recomanda taierile de toamna; in acest caz pomul isi orienteaza hrana doar spre ramurile care vor rodi anul viitor.
            Exista o restrictie de a taia mai devreme doar in iernile foarte geroase, cand multi muguri au pierit si astfel se asteapta umflarea acestora pentru a putea norma exact viitoarea recolta. Cum iernile noastra nu sunt foarte geroase si vorbim aici de minime de sub 25 de grade se poate taia in ferestrele mai caldute de la sfarsitul lunii februarie.
            Sfatul meu: mai bine mai devreme, decat foarte tarziu.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Corect, la unele specii la care culesul se face devreme, in vara, cum ar fi ciresii, se pot face si taieri in verde, la inceputul toamnei, tocmai pentru ca pomii sa nu utilizeze resurse pentru ramuri ce oricum vor fi eliminate.
              Last edited by mr.K; 14 March 2018, 13:12.

              Comment


              • Precizari foarte corecte.
                Eu tai in verde la cais si piersic si musai cu cepi; altfel e greu de realizat noi ramuri de rod; trebuie cunoscuta particularitatea acestor specii care fructifica doar pe ramuri mixte de un an. La cires anul trecut (am doar unul) am ratat operatiunea; cu taieri moderate merge si primavara.
                Avand in vedere clima din ultimii ani, de iarna vorbesc, as incerca sa tai toamna la mar si par; singura problema e ca, frunzele cad foarte tarziu; uneori chiar si in decembrie, merii mai au frunze, ceea ce face foarte dificila identificarea, mai bine spus. diferentierea mugurilor.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Tratament aplicat la prun, piersic, cais si cires dupa caderea petalelor; Score, Bravo si Calypso. La meri, peri si gutui, doar Aliette; urmatorul tratament saptamana viitoare, la caderea petalelor.
                  La capsuni, un tratament esential, inainte de inflorire; Topsin si Vertimec.
                  Attached Files
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Ca erbicid eficient si rapid, ce-mi recomandati?

                    Comment


                    • Depinde pentru ce cultura.

                      Comment


                      • @Mr.K, eventual ceapa. Ma intereseaza mai mult sa scap de buruieni (de toate felurile) decat sa cultiv ceva acolo. Probabil o sa pun niste ceapa si usturoi, pentru altceva n-am timp.

                        Comment


                        • Eu zic sa te mai gandesti cand vrei sa folosesti erbicidul ala in gradina de legume. Ce naiba doar nu pui un ha de ceapa; poti sa prasesti foarte usor cativa mp.
                          Pentru zonele in care nu doresti sa cultivi ceva si n-ai in apropiere pomi fructiferi sau legume, poti folosi unul pe baza de glifosat;l actioneaza cam in 10 zile, dar e garantat. Ala care usuca iarba in doua zile e...vacs; peste doua saptamani va creste iar.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Anul asta nu cred ca voi cultiva ceva acolo. Vreau sa "rad" buruienile. Poate voi pune vreo 10 mp de ceapa. Poate la anul sa pun o rosie sau altceva. Suprafata totala e de 1200 mp. Prunii si corcodusii care au crescut pe unde si cum au vrut nu ma intereseaza. Daca faceam vreo afacere cu stevia, scot o remorca.
                            Am folosit un "glifocid" care nu se mai fabrica dar nici n-a dat rezultate. Ori nu l-am dat cum trebuia, ori l-am dat intr-un moment nepotrivit.
                            Last edited by Fanez; 27 April 2018, 23:20.

                            Comment


                            • Erbicidul pe baza de glifosat este unul sistemic si care are o perioada de actiune pana la 14 zile, dar succesul e garantat; nu te astepta sa usuce buruienile dupa cateva zile.
                              ...
                              Cateva poze de prin gradina, unde lipsa ploii e compensata de udari periodice.
                              Attached Files
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Am "rugat" pe cineva sa imprastie niste erbicid
                                Taifun 360 SL este un erbicid total sistemic, neselctiv, pe baza de glifosat, ce combate un spectru larg de buruieni monocotiledonate, dicotiledonate, anuale si perene din culturile agricole.
                                sursa

                                dar sa evite o portiune in care am "cultivat" niste trifoi pitic.
                                Stimabilul "agricultor" a uitat care zona trebuia evitata si (ca sa nu fie neintelegeri, sa evite ulterioarele discutii) a dat peste tot, inclusiv in "zona interzisa".
                                Aceste erbicid afecteaza respectivul trifoi?
                                Multumesc anticipat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google