Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare la colegi!
    - Nokian Weather Proof All Season - 250Ron (oferta)
    - Vredestein Quatrac 5 All Season - tot pe la 250
    - Michelin CrossClimate All - astea peste 300 !!!
    - GOODYEAR VECTOR 4SEASONS - pe la 300
    sau
    - BFGoodrich Ggrip All Season - cam 250 (mai rar pomenite in discutii)
    (am de ceva ani BF de iarna pe Logan si mi s-au parut bune)
    Cu ingaduinta voastra as vrea cateva idei despre ce sa iau pentru masina sotiei.
    Multumesc pentru intelegere....ca masina ei e un Fiesta (175/65/14)

    Comment


    • Michelin CrossClimate. În noiembrie se fac doi ani de când le am, am parcurs până acum cu ele aproape 28000 km în toate anotimpurile, în toate condițiile de drum și de trafic, pe toate categoriile de drumuri din țară. Sunt foarte mulțumit.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Are cineva asa ceva? E ceva de “capu” lor?
        Anvelopa Iarna 185/65R15 88T NOKIAN WR D3 ➤ Preturi avantajoase ✅Livrare in 24 h ⌛toata Romania ⭐ Calitate garantata ❤️Comanda ACUM
        Keep walking...

        Comment


        • Din cate am auzit si am citit pe net sunt bune dar exista si Nokian WR D4 care ar fi mai bune decat D3. Am oscilat intre astea si Fulda cand mi-am luat. Am luat Fulda ca erau mai ieftine si le-am gasit mai usor.

          Comment


          • Au A pe asfalt umed, ceea ce nu e rau deloc.
            Keep walking...

            Comment


            • NOKIAN Wr D3 vad ca au B pe asfalt umed, D4 au A.

              D3-urile sigur au DOT cel mult de anul de anul trecut, daca au fost inlocuite cu D4.

              Comment


              • Originally posted by SoNyKeL View Post
                Cei care recomandati Conti si nu GoodYear. De ce? Intreb in necunostinta de cauza.
                Eu de 12 ani doar ContiWinterContact am folosit, iti spun din propria experienta ca sunt foarte bune.

                In mai multe teste ContiWinterContact 860 au iesit in top, peste GoodYear. Dar si testele trebuie privite cu oarece rezerva.

                Si pretul parca la GoodYear e un pic mai mare, cel putin asa imi aduc aminte anul trecut cand am cumparat ptr L2, ca am sondat si alte marci.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                  - Michelin CrossClimate All - astea peste 300 !!!
                  nu sunt deloc peste 300. ce dimensiune ai cautat ?

                  https://www.anvelopejantepromotii.ro...?mfp=12-latime[175],13-inaltime[65],14-diametru-janta[14],17-profil[vara],manufacturers[7]

                  Comment


                  • Nedelica, vezi c ai pus de 14". Cele pe 15" sunt 300 bucata.

                    Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                    Comment


                    • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                      Cu ingaduinta voastra as vrea cateva idei despre ce sa iau pentru masina sotiei.
                      Multumesc pentru intelegere....ca masina ei e un Fiesta (175/65/14)
                      @mr.K: uite ce cauta el... n-am pus din capul meu

                      Originally posted by jonnie007 View Post
                      Are cineva asa ceva? E ceva de “capu” lor?
                      https://www.auto-soft.ro/anvelope-ia...29675/cp/50038
                      auto-soft sunt niste smecheri cu preturi mari si cu multe puncte de lucru facute din profit. eu n-as lua nimic de la ei.
                      Last edited by B997NDL; 23 September 2018, 22:03. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Eu intr-un an am zis sa incerc anvelopele vandute in dedeman, denumirea era ceva cu 3000. Cele de vara au tinut fix 3 luni, ajunsase sa se vada sarma pe ele, cele de iarna deasemenea au tinut fix un sezon, dar nu aveam curaj sa merg la cine stie ce drum cu ele, iarna respectiva am folosit masina strict pentru naveta.
                        Dupaia am achizitionat pentru vara Hankook 205/55R16 94W K125 Ef=C;Ad=A;Zg=72;Cl=2, si la ora actuala le am si arata super, uzura minima.
                        Pentru iarna am folosit pentru tractiunea fatade la Yokohama 195/65R15 91H V905 care s-au comportat superb, chiar superb. Desigur in aprilie am mai achizitionat 2 bucati pt iarna tot de la Yoko. Pentru lor de catalog este de 375,91 lei, dar cunoscand pe cineva care detine depozitul de la autonet le-am achizitionat cu 289,16 lei /buc.
                        Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                        Comment


                        • @CeDeBe-L: Vredestein Quatrac 5 folosesc eu de cca. 3 ani pe 185/60/R14 și s-au păstrat binișor până acum. Față de Quatrac 3 care erau făcute în Olanda, acestea sunt fabricate în India.

                          Ca +uri: Mașina are aderență suficientă iarna pe zăpadă dpmdv iar vara nu am observat nimic în neregulă în mers.

                          Ca -uri: Parcă ABS-ul intră un pic cam repede dar așa mi se părea și cu cauciucurile de dinainte, deci nu știu cât este de relevant.
                          De asemenea, au lateralele foarte moi. Eu cel puțin le țin la o presiune cu 0.5 bar mai sus decât cea recomandată pentru că par dezumflate altfel și parcă tragi de mașină.

                          Comment


                          • La allseason nu bate nimeni iarna GY Vector. Vara, pobabil climaxurile sunt mai bune.

                            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • Ce parere aveti de combinatia gume all season pe spate si ceva gume premium pe fata. Trebuie sa-mi ajunga comanda de sandero stepway saptmana asta si deja trebuie sa ma gandesc ce cauciucuri de iarna sa-mi iau, si ma gandeam sa iau ceva premium pentru fata si all season pe spate, sa le port in permanenta si sa schimb doar cauciucurile de pe fata in functie de sezon.

                              Comment


                              • Ai bani de masina noua, si nu ai bani de inca 4 cauciucuri de iarna??? Ca altfel nu imi explic de ce ai face asa ceva. Ori iei 4 all season, ori 4 de iarna si 4 de vara, alta varianta normala nu vad. Daca faci ce ai zis, adica 2 bune de iarna pe fata si 2 allseason pe spate, sper sa ai bani de casco macar...
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google