Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum ce sa zicem, drumul e bun, aliniament drept, nu or sa ne invete guvernantii si cum sa conducem...ca asta e problema, noi nu stim sa conducem, mai mult de 75% dintre soferii romani sunt varza.
    Banda aia de urgenta de cele mai multe ori ajuta la evitarea unor accidente.

    Tot ieri, pe DN2.
    Grav accident rutier petrecut în urmă cu puţin timp pe Drumul Naţional 2, în judeţul Bacău. Din primele informaţii, două femei au murit
    Last edited by mr.K; 24 September 2018, 09:07.

    Comment


    • https://www.youtube.com/watch?v=kbz8x6HChyY continuarea e in clipul urmator la accidentul pus de aris86 ... crash test ford...
      cred ca e cel mai idiot drum din romania.

      Comment


      • Iar cel care filma avea aceeași viteză ca Fordul, 120 km/h pe DN2. Oricum, mișcarea mașinii albe este inexplicabilă deoarece mașina din față mergea între benzi, cât mai pe dreapta, lăsând vizibilitatea totală asupra drumului.
        Last edited by gecmc94; 24 September 2018, 09:57.

        Comment


        • Posibila problema tehnica ori o neatentie totala la drum si a parasit sensul de mers.

          Comment


          • Cred ca s-a speriat, a avut viteza și era sa intre în microbuz și a tras stânga.

            Comment


            • Si eu cred ca s-a speriat , era probabil atent la altceva , cel din Ford-ul negru nu cred sa fi avut vreo sansa de evitare , pe filmare pare c-ar fi avut timp sa evite dar pe viu se schimba datele problemei.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • 23 septembrie 2018 a fost o zi neagră pe DN2, cu cel puțin patru morți din coliziuni frontale, și alte două decese. Țara aflată la celălalt capăt al clasamentului european al siguranței rutiere (Suedia) a experimentat cu mult succes o reamenajare simplă a acestui tip de drum care ar fi putut evita cel puțin ciocnirile […]

                Comment


                • Camioanele suedeze nu raman in pana, alea din Romania, da. Atunci sa vezi blocaj.
                  Faptul ca romanii nu stiu ce e aia banda de urgenta, nu inseamna ca nu e nevoie de ea.

                  Si inca ceva: la cat costa parapetul asta pe sute de km, nu baga nimeni atat intr-un drum. Mai e si greu de deszapezit, trebuie sa mergi tot timpul cu o baterie de minum 2 utilaje, din care unul cam sta degeaba pe portiunea cu o banda.

                  Nu drumul a facut masina alba sa intre pe contrasens, ci ala de la volan e vinovat.
                  Last edited by mr.K; 24 September 2018, 12:33. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Corect , cel din Ford-ul alb este vinovat insa daca era parapet pe axul drumului cel din Ford-ul negru ar fi ajuns cu bine acasa !
                    Apropo de Ford-uri ca tot era un user care le tot lauda ca sunt tancuri , e uite ca s-a dovedit si acum din pacate ca nu prea conteaza ce masina ai (pe partea de turisme mici nu Suv-uri) , la acea viteza te faci praf si-n Ford , ca tot denigrati Dacia ca-i varza la structura caroserie , tine de norocul fiecaruia in cea mai mare parte , zona de impact , dinamica accidentului , bine acum sa nu laudam carute de 15/20 de ani !

                    Nu contest faptul ca intr-un BMW de 50-60k pret de achizite vei fi mult mai sigur decat intr-o Dacie , dar si aici depinde din ce unghi te pocneste , repet , tine de sansa fiecaruia !

                    Conduceti safe !!
                    Last edited by prometheus; 24 September 2018, 13:02.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by aris86 View Post
                      Sa tot conduci pe DN2, mulțumim pentru struto-camila de drum, guvernanților.

                      https://m.youtube.com/watch?v=tA6zEkckpI8#
                      De fiecare data dam vina pe drumuri, nu incercam sa invatam din erorile altora.
                      S-a spus mai sus, o scriu si eu.
                      Frecvent observ circulatia pe banda 2, desi 1 este libera. (sa trecem peste disertatia daca sunt, ori ba - 2 benzi)
                      Mai ales in cazul acestui drum, este extrem de periculos, dovada accidentele frontale.
                      Dincolo de ciudatenia manevrei primei masini (alba...), nu inteleg lipsa de reactie a fordului (neagra).
                      Daca derulati filmul, dincolo de obsesia de a ramana in continuare pe 2 (cand a vazut masina din fata deviind de la traiectorie), el franeaza extrem de tarziu.

                      A considerat ca nu se va intampla nimic?
                      Nepotrivita reactia.
                      Parerea mea, analizand si punctele de impact, daca se retragea pe banda 1 , se evita accidentul.
                      Asa cum am scris-o mai sus (muuult mai sus), orice tip de accident (auto, de munca etc) presupune coexistenta mai multor factori determinanti, unul singur daca nu se produce, nu se petrece evenimentul fatidic.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Daca se retragea pe acostament in acest caz , analizand din fata calculatorului toti am fi reusit sa-l evitam pe cel alb , in realitate fiecare cu reactiile/atentia lui .
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Ruleaza filmul de mai multe ori, numara secundele din momentul cand pleaca de pe traiectorie cea alba, pana cand franeaza cea neagra.
                          Cea neagra nu a schitat nici un gest de evitare a coliziunii, doar o frana tardiva.
                          Cea alba intr-un final s-a redresat (relativ) intr-un tarziu, observam chiar o manevra de evitare spre dreapta (ei).
                          Cand vezi ca vine cu o asemenea viteza, macar trantesti piciorul pe frana.

                          Sunt unele persoane care se pierd la volan, se blocheaza, nu iau deciziile corecte.
                          Am patit recent un asemenea accident (viteza mica, oras), eu am reusit sa opresc masina, sa execut manevra de evitare, celalalt...nici o reactie, ii lasasem spatiu berchet pentru degajare.
                          Cui am povestit nu-si imagina, cand au vazut filmarea, au inteles...
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • Corect , cel din Ford-ul alb este vinovat insa daca era parapet pe axul drumului cel din Ford-ul negru ar fi ajuns cu bine acasa !
                            Nu neaparat e vorba de cel din Fordul negru. Putea ricosa in duba de langa el si cine stie ce mai iesea.
                            In Iasi o masina a reusit sa decoleze peste un parapet, zburand direct in parbrizul unei dube de pe contrasens. Rezultatul: 2 sau 3 morti.

                            SI DN1 are parapet o bucata buna, accidente sunt destule, in continuare.

                            Repet, nu drumurile sunt problema de cele mai multe ori, ci bizonii de soferi.
                            Last edited by mr.K; 24 September 2018, 13:40.

                            Comment


                            • Intradevar cel negru imi pare ca franeaza tarziu si atat , posibil si el sa fi fost atent la altceva etc etc.in orice caz agreez montarea de parapeti , sunt destule cazuri in care mai mult s-au salvat vieti decat pierdut ! un exemplu bun pot expune satul Vărsătura din comuna Chiscani - județul Brăila , pana de curand (sa zic de aprox. 2 ani) s-au montat parapeti pe axul drumului , este un drum cu 2 benzi pe sens Expres European , inainte de montarea lor aveau loc accidente mortale aproape zilnic , masina cu pieton/biciclist , masina vs masina pentru ca se faceau curse de masini(s-au cumintit cu aceasta modificare) , deci accidente urate tot timpul , acum cu parapetii , extrem de rar mai vezi asa ceva , iar o alta modificare importanta in acea zona , buna zic eu , giratoriul facut la intersectia care face legatura intre Chiscani/Varsatura si sos. Buzaului.

                              Prin astfel de parapeti mai cumintesti din bizoni , ca altfel nema , macar daca ar fi primit cateva amenzi usturatoare !
                              Last edited by prometheus; 24 September 2018, 13:53.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • La 120 km/h e cam greu sa eviți impactul. Dupa război, mulți viteji se arata. Dacă era pe B1, poate l-ar fi lovit în spate și să-l răsuceasca, oricum bine nu ar fi fost. Degeaba ziceți voi ca drumul n-are nimic, însă dacă era făcut cu cap, poate nu am mai fi asistat la astfel de accidente. 2 accidente în aceeași zi și alea mortale, spune multe de gradul de pericol în zona.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google