Tutorial curatat si igienizat instalatia de aer conditionat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tutorial curatat si igienizat instalatia de aer conditionat

    A cam trecut sezonul de curatat si igienizat instalatia de aer conditionat, doar ca eu l-am filmat cand trebuia si abia acum ajunge la voi
    Romanul curata instalatia de aer conditionat doar cand incepe sa miroase urat in masina. De preferat sa o faceti anual, nu este foarte scump si previi neplacerile datorate mirosului. Doar gandul ca se face un mucegai pe acolo ma ingrozesc...
    De precizat ca este indicat sa bagi acest spray si pe gaura de scurgere de sub masina.
    Spray-ul se poate achizitiona, de exemplu, de la DaciaShop.ro
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Salut ! Mi-au intrat sobolani in masina, pana in rotorul aerotermei ! Am dat jos bordul, am scos ventilatorul cu motorul si le-am curatat. Am inlocuit filtrul de polen. Persista un miros neplacut. As vrea sa stiu cam pana unde au putut sa patrunda, ca sa stiu ce traseu trebuie sa curat/igienizez. Te rog sa-mi spui care este circuitul aerului prin sistem. Eu am inteles ca e asa : Fanta de sub parbriz, ventilator, filtru de polen, radiator aer conditionat si de aici fie direct habitaclu, fie radiator incalziresi apoi habitaclu, functie de pozitia butonului de clima (cald-rece), . E corect ? Ca daca e asa ar trebui sa insist pe zona pana in ventilator, filtru de polen fiind intact., deci sobolanii n-au trecut de el. As putea folosi solutia descrisa de tine si pentru traseul fanta de aspiratie-rotor aeroterma ? Adica sa introduce furtunasul prin fanta de sub parbriz, din compartimentul rezervorului de apa pentru sprituitoare. Asta suplimentar fata de ce ai aratat aici
    Multumesc !
    De cand am Logan,
    Nu mai sunt golan !

    Comment


    • #3
      nu stiu sa-ti dau un raspuns corect la intrebarea ta
      eu unul as curata tot ce se poate in blocul de aerisire, as baga pe toate gaurile posibile
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #4
        Se opresc in aeroterma, mai departe nu au cum sa ajunga. trebuie sa tragi cu aspiratorul rahatii de sobolani de acolo si mizeria, si multa solutie. Dar tot nu scapi repede de mirosul de pisat de sobolan, 1 luna o sa te cam chinui... pe partea soferului, in canalul unde este motorul stergatoarelor, este o gaura de scurgere a apei, acolo trebuie sa pui tu o sita/gratie ceva sa nu mai aiba pe unde sa intre. Oricum, trebuie sa schimbi locul de parcare pt.. ca in curand o sa treaca la ros de cabluri. Succes !

        Comment


        • #5
          Multumesc !
          Mare atentie la montarea pe tubulatura de scurgere a apei stanga-dreapta de site sau chiar structuri mai "rare", gen o cruce din doua lame de cca 1 cm latime ! De pe parbriz se scurg resturi de frunze sau, iarna ,bucatele de gheata. Acestea nu mai trec de compartimentul rezervorului de lichid/motor stergatoare, obtureaza canalele de scurgere, se acumuleaza apa in acest compartiment, care poate afecta motorul stergatoarelor sau, iarna, ingheata si provoaca alte probleme.
          Un cunoscut a patit-o ! Se poate monta/lipi o sita la fanta prin care se aspira aerul.
          __________________
          De cand am Logan,
          Nu mai sunt golan !

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google