TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discurile ATE si placutele Ferodo FDB1781 comandate acum ceva timp le-am pus acum cateva zile, si la frecat prin oras, scartaie finut pe finalul franarii. In rest, pare ok frana, dar probabil trebuie sa se mai pasuiasca placutele pe discuri. Sper totusi sa nu se accentueze scartaitul.

    Comment


    • la mine scartaiau discuri brembo cu placute fdb 1781.
      cand a trebuit sa schimb placutele am pus oem si nu mai scartaie.

      Comment


      • Pai si cat naiba o sa mai scartaie, pana se tocesc de tot? Vad ca se acutizeaza scartaitul cu cat folosesc mai des frana in oras. Ma gandesc numai la cele cateva mii de km de facut in concediu sub asediul scartaitului.

        Comment


        • Inseamna ca placutele au fost contrafacute, alta explicatie nu gasesc, am avut asa ceva pe masina si erau f silentioase.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • Originally posted by andreyi View Post
            Discurile ATE si placutele Ferodo FDB1781 comandate acum ceva timp le-am pus acum cateva zile, si la frecat prin oras, scartaie finut pe finalul franarii. In rest, pare ok frana, dar probabil trebuie sa se mai pasuiasca placutele pe discuri. Sper totusi sa nu se accentueze scartaitul.
            FDB 1781 pe discurile de origine; se pupa ireprosabil.
            Viitoarele discuri vor fi tot de origine; nu-mi permit, riscand alte combinatii.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Eu la masina veche am avut discuri originale cu FDB ( 3 seturi ) si a fost super. Dupa am schimbat discurile cu ATE si placute ATE care scartia ca dracu ( date jos dupa 6mii), am schimbat placutele cu FDB si totul a revenit la normal.

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              FDB 1781 este vorba

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
              Last edited by dl_dr25; 22 April 2018, 17:08. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Folositi asta la montaj: http://www.daciashop.ro/service-ment...scartait-frane
                sau un produs similar.
                Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                Comment


                • Am incercat eu la placutele ATE, o vreme a fost ok, dupa a luat-o din loc cu scartu si uite cum am revenit la FDB. Experientele sunt diverse si mai nasol ca nu prea ai siguranta produselor originale.

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • S-a curatat/uns pe-acolo la montaj, timp de 4-5 zile nici un zgomot nimic, si-acum a aparut acel scartait la franare doar la viteza mica si pe finalul franarii.
                    Placutele si discurile sunt luate de la sursa sigura, iar pe cutia placutelor am vazut si o holograma si ceva chestii de verificat daca sunt contrafacute, pareau originale.
                    Placutele de frana sunt Made in England. Si niste poze din ce am facut cand le-am primit.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Cum am spus mai sus, traim intr-o tara in care nu ai garantie daca nevasta este originala
                      Experiente diverse prin care invatam, acum stau pe ganduri ce placute sa iau cand o sa le vina sorocul la cele de origine.

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • ......

                        Pai ti-ai pus problema daca gasesti altceva decat piesa de origine daca vorbesti de franarea de logan 2017?

                        Comment


                        • Intrucat ar fi imposibil sa iau la mana 100 si ceva de pagini de postari intreb si eu inca odata: din cate am citit, daca vreau disc ventilat pe un 1.6 ABS Plus din 2007 trebuie schimbati si etrierii...punct ? Merg discuri de 259mm din ce reiese din tabelul postat de cineva undeva mai pe la inceputuri. Salutari.
                          Last edited by Dannyx; 24 April 2018, 21:14.

                          Comment


                          • .....

                            Trebuie sa schimbi etrieri + suporti de etrieri
                            Discurile ventilate de 259 sunt .

                            Comment


                            • Pe unde am cautat le-am gasit listate ca si "etrier pentru disc ventilat"...banuiesc ca astea sunt. Nu am prea gasit varietate in ceea ce priveste marca - vad ca majoritatea sunt de la ASAM (asta doar dand o "geana" pe okazii sa vad ce preturi sunt).

                              Comment


                              • .....

                                Pai daca pui asam sint fix alea de ultimul drum.
                                Nu te supara pe mine .
                                Dar ai aflat foarte tarziu de conversia asta....
                                Eu iti recomand sa-i pui franare de van.
                                E putin mai scumpa dar e mult mai eficienta
                                Last edited by planetara; 24 April 2018, 23:53.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google