Revizie Dacia Logan La 4 Ani - 41000 Km. Cateva Sfaturi Va Rog.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie Dacia Logan La 4 Ani - 41000 Km. Cateva Sfaturi Va Rog.

    Anul asta a implinit Loganul meu 4 ani si pana acuma are 41.000 km. Pana acuma in fiecare an m-am dus la reprezentantul Dacia din judetul Alba si imi faceau baietii de acolo revizia si schimbau ei ce stiau ca trebuie schimbat. Anul asta am fost cu masina la "ceruit" la ei (operatiune executata gratuit) si i-am intrebat asa de curios cat ma costa revizia la 4 ani si mi-au spus ca in jur de 1000-1100 Lei. Aceasta valoare mi se pare exagerata si de aceea la recomandarea unui prieten vreau sa imi cumpar singur piesele si sa ma duc la un mecanic sa mi le schimbe.
    Intrebarea este ce piese se schimba la 4 ani daca masina are 41.000 km? Eu dupa ce am citit pe forum ar trebui schimbate urmatoarele piese (consumabile):

    a) uleiul. L-am schimbat ultima data acum 1 an iar din cate am citit pe forum cele mai bune ar fi Elf Evolution S*R 5w30 sau 5w40, Catrol Magnatec 5w30 sau 5w40 Mobile 1 Esp Formula 5w30 sau 5w40.

    b) filtru de ulei (aici nu am vazut ca se recomanda vreo firma deci banuiesc ca oricare e bun. Daca e recomandabil sa cumpar de o anumita firma va rog sa imi spuneti)

    c) filtru de aer (aici nu am vazut ca se recomanda vreo firma deci banuiesc ca oricare e bun. Daca e recomandabil sa cumpar de o anumita firma va rog sa imi spuneti)

    d) filtru de polen (asta sincer sa fiu nu cred are masina desi unii mi-au spus ca toate Loganurile au filtru de polen, altii mi-au spus ca doar cele cu Aer conditionat, oricum a mea e varianta ce mai ieftina si nu are aer conditionat. Deci are filtru de polen sau nu?).

    e) buji (le-am scimbat acum 2 ani si de atunci am m-ai facut vreo 26.000 Km. La fel daca se recomanda sa se cumpere de la o anumita firma ca sunt mai bune va rog sa imi spuneti).

    f) placute de frana (nu le-am schimbat de 4 ani de cand am cumparat masina. Franele inca mai prind zic eu destul de bine dar m-am gandit ca pentru siguranta mea ar fi mai bine. La placute de frana am inteles ca se recomanda placute de la Trw, Ferado sau Brembo).

    g) kit distributie si curea alternator (aici am vazut ca e o intreaga polemica. Am citit pe forum ca unii zic ca chiar daca are masina 4 ani daca nu are 60.000 km nu trebuie schimbat, altii din contra daca are 4 ani trebuie schimbata obligatoriu distributia. Aici ma mai gandesc dar in principiu sunt de acord cu ce a zis cineva aici pe forum ca piese ca cele originale cu care vine masina din fabrica nu prea m-ai gasesti si ca urmare inclin sa mai las distributia veche inca 1 an sa ma apropii de 60.000 km. Oricum daca vreau sa o schimb ce firma imi recomandati?)

    Tot de pe forum am inteles ca mai trebuie verificat periodic nivelul antigelului, nivel lichidului de frana si completat daca e cazul. La antigel am inteles ca se pune doar antigel Glaceol RX tip D iar la lichidul de frana nu am vazut nici o recomandare (daca imi puteti spune si ce lichid de frana trebuie cumparat?).

    Daca ma puteti ajuta si sa veniti cu completari sau corecturi la cele scrise mai sus v-as fi recunoscator. Adica daca merg la un mecanic auto vreau sa vorbim aceeasi limba si sa stiu ce piese (consumabile) trebuie sa ii cumpar si de la ce firma, ca nici nu vreau sa iau cele mai ieftine sa ma trezesc ca imi pica si ma lasa masina in drum.

    Va multumesc!

  • #2
    pai ....ai cam zis tot ce trebuie...bafta.

    ps: ai filtru de polen..dar doar daca ti-ai pus tu , bujiile nu inteleg de ce le-ai scimbat la un an....deci..daca vrei schimbale si pe alea...dar nu e obligatoriu....eventual le scoti,iei o lera si le mai reglezi distanta.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      Exista thread pentru asta
      Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google