Problema Turatie Plecare De Pe Loc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Turatie Plecare De Pe Loc

    Salutari,
    Ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am un logan 2004, benzina 1.6, cu 162000 km
    La plecarea de pe loc si turatii mici pana in 2000 rpm masina trage foarte greu, ca si cum ar fi infundata. Cand acul ajunge la 2000 rpm isi revine si tasneste din asfalt, normal. Nu inteleg de ce. Precizez ca se intampla dupa ce acum 3 zile am schimbat ulei, filtre, bujii noi(aceleasi ca cele vechi, de origine).
    La relanti se tureaza normal, numai in mers la viteza mica (treapta 1,2) aceasta problema si doar pana ce ajunge la 2000 rpm.
    Nu stiu daca s-a mai vorbit despre acest lucru. Sunt nou aici.

  • #2
    Daca se intampla dupa "ce acum 3 zile am schimbat ulei filtre bujii" si pana acum nu facea atunci poate bujiile sunt de "origine" ( facaturi) si/sau distanta necorespunzatoare intre electrozi....

    Deci sa o luam pe rand :

    - daca pana sa schimbi alea nu facea, mergea ok,incearca sa verifici distanta intre electrozii de la bujii sau si mai bine, poti face o proba cu bujiile vechi sa vezi cum se comporta


    Inainte sa te arunci la verificat/cumparat/schimbat alte piese verifica asta

    Comment


    • #3
      sau n-a etansat bine carcasa filtrului de aer...
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Carcasa am varificat si este inchisa bine, o sa incerc sa fac o proba cu bujiile vechi sa vad cum se comporta. Desi cele noi pe care le-am luat sunt acelasi cod, identice cu cele schimbate. O sa incerc sa curat si corpul clapeta, desi relatntiul merge foarte binepeste 2000 rpm, masina trage bine, merge normal. Pana acolo e buba
        Revin cu info.
        Va multumesc.

        Comment


        • #5
          Scoate fil de aer i fa o proba

          Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

          Comment


          • #6
            Rezolvat. Curatat corp clapeta bine de tot si gata, se infige iar
            Am incercat si cu filtrul scos Ciprian, dar tot la fel facea.
            Multumesc mult pentru sprijin tuturor.
            O seara buna

            Comment


            • #7
              Dup curare clapeta i motora pas cu pas trebuie o recalibrate din soft altfel nu va tine mult bucuria de a nu ajunge de a schimba curĂ¢nd acel motoras

              Trimis de pe al meu SM-N910F folosind Tapatalk

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google