As Vrea Sa Plec Cu Masina In Grecia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atentie la bulgari, vigneta trebuie LIPITA pe parbriz,vizibil, altfel iei amenda garantat daca o tii in portofel..

    Comment


    • ...și încă ceva, vigneta să fie lipită pe partea dreaptă, deci aproape de marginea drumului, ca s-o vadă garcea, de parcă nu tot la geamul din stânga vine să te întrebe ce mai faci.

      Acesta a fost unul din motivele pentru care mi s-a atras atenția, că vigneta nu se vede de acolo de unde se afla el, aproape de boscheți.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • Vezi ca 81 e cam stricat. Nu e de netrecut, dar nu e ca-n palma. Cel putin asa era anul trecut. Peisajele insa sunt frumoase. Intre Montana si Sofia vorbesc .
        Poti ocoli putin pe E79,care e foarte bun.

        Si cu politistii greci nu e chiar asa nasol. Daca nu o comiti grav, nu se ia nimeni de tine. Oricum tin cu turistii si nu vor sa ii goneasca. Acum sa nu fii rupt de beat, sa nu depasesti pe continua, si sa nu depasesti viteza legala cu dublul ei.
        Chiar si cu bautul merge o bere doua, dar sa nu faci accident. Ei au o vorba. Pana in ora 23 esti turist. Dupa esti betiv .
        La cum conduc grecii , in special motociletele si scuterele pe insule, au din ce sa-si faca norma daca vor.

        Comment


        • Păi pe insule oricum este altă poveste, deoarece dacă o comiți, nu prea ai unde să fugi. Te găsesc ei în port, la ferry.

          Lăsând gluma (adevărată de fapt) la o parte, în Thassos de pildă, din câte știu, post de poliție există doar în capitală (Thassos / Limenas, denumire funcție de hartă). Echipajele pleacă de acolo doar dacă s-a întâmplat ceva grav gen accident sau altercație între turiști. Pe continent în schimb e un pic mai complicat / spre diferit.

          Danut.benghiu se duce în Kasandra. Nu e continent, știu, dar nici insulă. În Sithonia de pildă, braț care e soră / frate cu Kasandra, am văzut de 10 ori mai multe echipaje de poliție decât în Thassos... și cu cât ești cazat mai înspre nordul peninsulelor / brațelor, cu atât crește numărul polițiștilor.

          Și că tot veni vora de poliție, prin 2008 în apropiere de Atena o motocicletă oficială de tip "enduro" (de teren) a mers paralel cu noi preț de 1-2 km. Călare pe ea erau doi polițiști care ne studiau. Aveam bagaje până sus la lunetă, portbagaj aerian, chestii socoteli... M-am uitat înspre ei și i-am întrebat mai mult din semne, deoarece nu auzeau, dacă e cazul să trag pe dreapta. Din fericire nu s-a pus problema... doar că la un moment dat, polițistul din spate s-a aplecat un pic să vadă cine era pe bancheta mașinii. Cum nu păream suspecți în afară de numărul de România, au plecat mai departe.

          Repet, într-un fel se comportă poliția pe continent și altfel pe insule.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • Va multumesc tuturor pentru sfaturi, pareri si pentru impartasirile din pataniile voastre. O sa merg doar pe zi prin Bulgaria, o sa aleg varianta pe la Calafat, iau si o luna de vinieta pe Bulgaria si o lupesc in geam, pe partea boschetilor [emoji23]. Respect limitele de viteza ca sa-mi ramana bani de buzunar. Sa auzim de bine.

            Comment


            • Acum fiecare cu experientele sale, eu am mers prin Bulgaria noaptea și a fost super ok.obisnuit cu vitezele de pe autostrăzile lor era să dau peste Garcea la noi. Drum bun!

              Comment


              • Când vei bate Bulgaria / Grecia de 6-7 ori pe an preț de mai bine de 10 ani, nu neapărat tranzit, ci și ședere, fie în vacanțe, fie în interes de job, crede-mă că vei avea parte până la urmă și de neplăceri mai greu sau mai ușor de dus.

                Bine, nu le doresc nimănui, dar asta nu înseamnă că nu există probleme din simplul motiv că altuia nu i s-au întâmplat.
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Corect, de asta am spus "fiecare cu experintele sale"

                  Comment


                  • Baieti, vreau sa merg anul acesta la Mangalia la mare. Are cineva vreo idee despre ceea ce gasesc acolo. A mai fost cineva? E catelarie?

                    Merci

                    Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                    Comment


                    • Dacă Mangalia este vreun oraș din Grecia, te putem ajuta on topic. Dacă nu, atunci vom suporta rigorile regulamentului...

                      Totuși, ce înseamna "catelarie"?
                      Cățelărie cumva? Mai exact la ce te referi?

                      *uite d-aia sunt bune diacriticile
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Mangalia!?Este langa Skala Potamia!

                        Comment


                        • Ideea era sa nu mai creez un topic doar pentru asta. Merci pentru nimic. Ca sa tin trendul glumelor, recomand o carte de geografie.

                          Referitor la diacritice, posteaza gresit de pe telefon daca le folosesc

                          Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                          Comment


                          • Nu noi am glumit. Ci tu ai început deoarece nu ai precizat de unde pleci.
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Poate vine din Grecia la Mangalia..

                              Comment


                              • Ok, plec din Caransebes ( jud. Caras-Severin pentru necunoscatori). Si ma interesau ceva pareri despre orasul , statiunea Mangalia ( jud Constanta). E prima data cand merg acolo. As merge in Grecia, dar fiica-mea a avut ceva probleme ( colon inflamat) si trebuie sa-i gatesc doar anumite mancaruri. De aceea am închiriat un apartament in Mangalia sa ne fie simplu cu acest regim.

                                P. S Stiti ce e Calatis? [emoji23]

                                Trimis de pe al meu Redmi Note 4 folosind Tapatalk

                                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google