Despre Camera Video Auto DVR

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bun. Și practic, la ce mă ajuta?

    Comment


    • exista softuri specifice fiecarui producator care iti integreaza filmarea cu traseul si iti ofera date despre deplasarea vehiculului
      L.E. :-) bineinteles aceste informatii le culegi mai ales daca nu ai participat la deplasare
      (Incercam sa iti explic pentru ce sunt dotate cu GPS - nu incerc sa influentez pe nimeni in vederea achizitie cu sau fara)
      Last edited by Silica; 19 April 2018, 14:39.

      Comment


      • Am inteles. Pe mine ma interesează poziția speed cam urilor, de exemplu, adică averizare. Dacă nu gps de pe camera nu face așa ceva, mă pot lipsi liniștit de el.

        Comment


        • Camera auto e un instrument destul de specific adica filmeaza, producatorii au incercat sa mai adauge functii secundare: a doua camera, senzor G, GPS, senzor de inserare, detectarea deplasarii masinii din fata care a stationat, vizualizarea filmarilor pe tel android prin wifi, etc.
          Totul depinde in primul rand de nevoie. Poate nici nu e nevoie de filmare.

          Comment


          • Oare cum știe o cameră proastă, fără GPS, unde sunt speed cams? Evident că folosește GPS-ul.

            Kojak, referitor la Viofo A119S GPS, are specificații tehnice similare cu Mio 792 Pro.
            Are GPS, are capacitor și nu baterie (care se umflă și sparge ecranul). Are același senzor Sony Starvis (depinde de calitatea lui). Nu are WiFi. Funcțiile ADAS de la Mio chiar funcționează destul de bine: avertizare coliziune față, etc. Depășirea de bandă are plusuri și minusuri.

            Prețul de 585 lei este bun. Mio 792 era 599 de BF.
            Last edited by gecmc94; 19 April 2018, 23:36. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Viofo A119S V2 GPS, mă avertizează unde sunt speedcams?

              Comment


              • Atenție! Viofo A119 GPS este o cameră DVR auto, nu un sistem de navigație prin GPS.

                De pe http://viofo.ro/Viofo-A119S-GPS

                Comment


                • Să răspundă cine are. Eu în specificațiile ei de pe net nu am văzut că ar avea avertizare speedcam. Încă un minus față de Mio.

                  Comment


                  • Viofo fara jps e câștigătoarea. Maine vine marfa.

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      Bună sugestia cu Viofo, merci!
                      Am început sa mă uit după o Viofo A119S V2.
                      Pare de calitate, mă refer la filmare.
                      Nu stit dacă merita sau nu și GPS. Ptr. așa ceva folosesc programele de navigație de pe tel.
                      Are unghiul cam mic, 125 grade sau 135, fata de 170 cât a avut aia veche.
                      Oricum, la cca. 500lei, e cam best buy.
                      De 2 ani sunt posesor de Viofo A119 cu GPS si ma declar multumit de ea, inclusiv pe timp de noapte filmeaza bine.

                      Comment


                      • Dupa cca. 1500km parcursi de cand am camera asta montata, vin cu niste pareri si pot zice ca e o diferenta in bine fata de vechea camera, dar:
                        Pe timp de zi, filmeaza impecabil la 1080p 60fps. Unghiul, este putin cam mic la 135gr dupa parerea mea, dar nu e panica. Uneori, depinde din ce laterala bate soarele, filmarea fiind putin afectata in parte de jos. Oare un filtru de-ala chiar face diferenta, merita banii?
                        Noaptea, pe drumuri neiluminate (doar faruri aprinse, scurta - lunga), desi calitatea filmarii e buna ptr. conditiile date, mi se pare ca albeste cam mult filmarea, fapt ptr. care nu se disting nr. de inmatriculare, indiferent de distanta.
                        Nu stiu, poate mai trebuie ceva ajustari la setari ptr. filmarea de noapte. O sa studiez.
                        Inca o chestie, desi am card SD de 64gb Sony, class 10, dupa ce se umple spatiul, nu se rescriu de la inceput filmarile. De ex, de pe un drum de cca. 500km, n-am nicio filmare, desi ledul de rec. era activ.
                        Update de firmware i-am facut de cand am scos-o din cutie, chiar de pe site-ul oficial.
                        Last edited by Kojak; 1 May 2018, 21:28.

                        Comment


                        • Pai stai asa , depinde acel drum de 500km cand l-ai facut , daca dupa el s-au mai facut alti 5-600 km este normal sa-l fi suprascris.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Nu. Vorbesc chiar de ultimul drum lung facut. Adica ieri.

                            Comment


                            • Am patit si eu cu evolio cu card de 64. Scria cand avea chef. Gaseam un videoclip de prin prahova, urmatorul era cand intram prin Brasov. Cateodata nu gaseam niciun videoclip. Rezolvarea a fost card de 32. Acum le gasesc pe toate. 32 gb inseamna 5 ore de filmare. Daca nu am avut incidente, sterg si la treaba din nou.
                              Camera e buna dar m-am plictisit de ea. Da-o jos, urc-o, sterge, ia-o in casa pffff. O sa o folosesc cand plec in concediu.

                              Comment


                              • Kojak, faptul că nu rescrie înregistrările este o problemă destul de fundamentală a camerei. Poate are o setare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google