Logan Mcv 0.9tce Si Rulota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @maddog, imi pare rau sa fac observatia urmatoare: ori tu nu stii sa conduci masina asta ori are masina ta ceva
    eu cu 4 pasageri si bagaje nu am avut treaba pe ruta bucuresti arieseni oradea si retur. am mers si a tras fara sa sughite.

    un exemplu primit de la cineva care a tras rulota pe dealu negru de 1000kg si aici aveti un exemplu la deal pe drum de pamant 0.9TCE: https://drive.google.com/file/d/1bmD...9Wy_Q9G3Z/view
    Last edited by Cavaleru; 19 August 2018, 20:05.

    Comment


    • #47
      E trucaj, de fapt rulota tragea masina inapoi si au urcat filmarea pe "invers".
      Repet, am vazut Trabanturi tragand rulote in anii 80.
      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

      Comment


      • #48
        Originally posted by maddogg View Post
        Sa fim seriosi oameni buni, 0.9 abia se taraie cu 4 ocupanti in masina si bagajele aferente, iar pentru conditii decente vara mai dam drumul si la un aer banuiesc, nu ? Astea in conditii de ses/campie, cu pante minime
        Nu pot vorbi de rulota pentru ca nu am tractat, dar cu 4 pasageri adulti si cu portbagajul plin am mers la drum lung de mai multe ori, anul trecut chiar pe Transfagarasan si nu mi s-a parut ca se taraie deloc!

        Comment


        • #49
          Deci s-o luam cu inceputul:

          Permis de 20 ani categ B, C, C+E, D1. Cavalerule, nu e cazul sa imprastii cu noroi despre cum conduc eu, in mod sigur nu esti indrituit sa-ti dai cu parerea, iar masina se comporta ca orice tce in mintile lui.
          Daca analizezi videoul ala filmat cu un aragaz insa neimportant in discutia noastra, o sa te intrebi de ce rade cel care filmeaza la inceputul urcarii celui cu rulota, probabil ca e amuzat de incercarea de dinainte de a urca, incercare esuata lamentabil, loganul cu atelaj avusese o incercare anterioara de a urca soldata cu un mare fail, asa ca si-a luat avant cum se spune, sa aiba moment, realizand ca loganul nu reuseste sa cucereasca dealul ala fara o viteza de deplasare marita.
          Ce a facut soferul ala cu pasagerii, i-a lasat perpedes banuiesc, vin si ei dar mai la urma asa..

          Exista o vorba: multi vad, putini cunosc!

          Nu mai crede tot ce vezi, realitatea sta un pic diferit, in cazul de fata sunt aproape sigur ca incercarile anterioare au existat, dar e prezentat numai rezultatul final, probabil credeai ca daca prezinti filmuletzul asta ne dai pe spate instant cu capabilitatile de tractare ale loganului.
          Din pacate, rezultatul final desi e pozitiv, adica ala si-a urcat caruta in varful dealului, nu as crede deloc ca se incadreaza la conditii decente de a tracta rulota.
          Last edited by maddogg; 19 August 2018, 22:11.

          Comment


          • #50
            nu imprastii cu noroi, tu esti cel care tot spune ca masina asta abia se taraie la deal. pentru un sofer normal iti pot spune ca urca cu acceeasi lejeritate cu care urca si passatul meu 2.0tdi. Diferenta e de turatia motorului si faptul ca pasatul era ajutat de DSG si era totl mai lin. dar hai sa nu mai comparam mere cu pere si sa revenim la video cu zicala ta multi vad putini cunosc, masina in cauza e un Sandero
            poate ca a avut 1-2 incercari nereusite, nu am stat sa descos persoana care mi-a trimis clipul dar, ai un drum de pamant cu santuri longitudinale, pe care daca nu le abordezi corect iti pierzi elanul.

            Comment


            • #51
              Asa este, sandero, nu ca ar fi mare diferenta, totusi.

              Revenind, eu nu cred ca s-ar comporta decent cu atelaj agatat. Cuplu minuscul, ambreiaj panarama, motor si mai minuscul in 3 care vine la pachet cu vibratiile de la ralanti de zici ca e mai rau ca dieselul, dar deja sar in zona de minusuri 0.9 tce pe care le cunosc toti posesorii acestei motorizari.

              Comment


              • #52
                Tu ai o problema personala cu acest model de masina si o impartasesti cu noi
                Cand despre categoriile tale din permis ma lasa rece
                Ori cum iti respect parerea dar nu incerca sa convingi pe altii ca nu e chiar asa cum crezi tu
                Deja cand spui cuplu minuscul si ambreiaj panarama aberezi grav
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Nu am idee de ce imi raspunzi tu, cand raspunsul meu nu iti era adresat. Probabil te simti marginalizat si te trezesti bagandu-te in seama cu mine.
                  Si eu iti respect parerea insa nu trebuie sa si coincida cu a mea, sau a celorlalti.
                  La fel as putea sa spun si eu ca nu cifrele sau nu stiu ce poza din manual determina daca 0.9 s-a comporta decent cu o rulota ci impresia personala facuta asupra utilizarii acestei motorizari intr-un timp indelungat.
                  Si, da, la inceputuri am fost un sustinator convins al acestui motor, deci nu am o problema personala insa am inceput sa vad cu timpul o serie de neajunsuri la 3 cilindrii care te cam fac sa dai inapoi.

                  On: Aici era vorba daca motorizarea respectiva e adecvata tractarii unei rulote, mi-am dat cu parerea, sa mai lasam si pe altii sa se exprime pe tema asta..
                  Last edited by maddogg; 19 August 2018, 23:11.

                  Comment


                  • #54
                    Si daca nu sunt indiscret cam cat de intens ai utilizat acest motor?
                    Poate chiar ai o problema tehnica la el
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Ieri dupa-amiaza, pe valea Buzaului, dinspre Brasov, am vazut un Hyundai Accent care tragea dupa el fara probleme o ditamai rulota. Este adevarat ca nu stiu ce motorizare avea dar totusi era un Accent, o masina aflata nu prea departe de un Logan. Oricum, eu nici mort nu as trage o rulota cu masina mea, mai bine inchiriez o autorulota pentru a-mi satisface damblaua.
                      Pe vremuri, se mai vedeau pe soselele noastre si alte masini ce trageau rulote. Polonezii veneau cu Polski Fiat, nemtii democrati trageau cu Wartburg, cehii aveau Skodite.
                      Nu vad de ce nu ar putea si un 0,9 TCe tracta o remorca care sa se incadreze in specificatiile tehnice ale masinii.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by t0rquemada View Post
                        Masa maxima remorcabila cu frânare 1.110
                        Masa maxima remorcabila fara frânare 570
                        Cele mai sugestive informatii. Cat timp rulota se incadreaza in limita de 1100kg si are sistem de franare, ea poate fi tractata de 0.9TCe.

                        Are motorul doar 0.9cmc DAR dezvolta 90CP si 135Nm, de la turatii joase. Nu va mai uitati la cilindree cand evaluati un motor ca ea nu spune nimic in conditiile tehnologice actuale.

                        De regula cand mergi cu rulota nu mergi pe "coclauri" (cum vedem in filmarea de mai sus) ci pe drumuri amenajate si nici nu incerci sa urci pante cu inclinatie mare pentru ca stii ca ai niste limite impuse de motor.

                        Daca esti constient de ce poti face si ce nu cred ca e destul de sigura tractarea unei rulote, cu 0.9TCe.
                        Last edited by Silviu; 20 August 2018, 09:58.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • #57
                          Nu esti indiscret, de aprox. 4.5 ani pe un mcv laureate.

                          Comment


                          • #58
                            Nu am tractat rulote sau remorci, sunt doar posesor de 0.9 tce. Citeam cu ceva timp in urma niste recomandari privind achizitia de masini second-hand. Una din ele era, "daca masina are carlig de remorcare, verificati ambreiajul, probabil e uzat si necesita schimbare". Eu nu as atasa o rulota la masina mea, as prefera un cort mai spatios pt. camping in natura.

                            Comment


                            • #59
                              Parerea mea e ca mult mai indicat ar fi fost 1.2 turbo si lasat si actualul 1.5 dci ca variante de motorizare "de top" ca sa zic asa, plus discuri si pe spate, scosi tamburii aia antici odata.

                              Oricum, franarea la 0.9 tce, cam lasa de dorit in anumite situatii anume cand conduci mai agresiv, motorul e fasnet dar fara incarcatura, ai pus greutate pe el l-ai cocosat, nu e pentru asa ceva - parere personala.

                              Dar deja astea sunt sugestii pentru VC.

                              Comment


                              • #60
                                Trendul mai la toate marcile tinde catre motorizare mica putere mare (chiar i F1 au motoare v4 1.6 cc)
                                Zilele trecute am analizat mai de aproape un BMW cu 3 pistoane
                                De Citroen ford VW nu mai zic
                                Ne descurcam cu ce avem
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google