Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uite, daca pui mana pe un crossclimate, o sa vezi ca e foarte moale, de aia e si super ok iarna. Acum... Cum or fi facut ei sa nu cedeze vara la o franare... Nu stiu. Ca vara trebuie tare si iarna moale... Asa este ideal, alea mixte in general sunt mai tari, dar cu profil de iarna, cu zimtisori multi... Aia prind zapada si ii dau grip pe zapada.

    Eu pe fiat am de iarna, in loc de mixt, ptr ca vreau aderenta maxima iarna si pe ud, mereu... Deci si vara circulam tot cu gume de iarna... Prefer sa le schimb la 3 ani decat sa iau 8 anvelope... Vara nu am avut probleme, nici cu franarea nici cu nimic...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • @Mr.K

      iar facem ghiveci si comparam F1 cu circulatia cotidiana. Comparam mere cu pere.

      @ Silviu.

      Daca am fi stiut compozitia nu am fi ajuns in situatia sa facem comparatii fara rost intre F1 si mediul normal. Nu cred ca are rost sa explic diferentele de uzura / forte etc.

      Nu trebuie sa fii inginer sa cunosti anumite detalii despre produse in general. E bine sa fii informat pentru a stii ce sa alegi si sa nu fii in situatia efectului de turma, intelegi ce spun.

      referitor la link-urile pe care l-ai trimis... sunt interesante ( intamplator cunosc piata de UK pentru componente automotive) si sunt putin circumspect ca un site de profil analizeaza un produs dar totusi nu au gasit sa puna o poza de prezentare??!>?

      In fine ..... dreptatea este la mijloc si nu incerc sa shcimb pareri... eu doar mentionam ca poti avea siguranta in trafic si la un pret decent (chiar o diferente de 40%). Si mai specificam ca produsele de marca pentru Romania sunt net inferioare produselor de aceeasi marca pentru alte state. Se stie acest lucru de ceva vreme. Nu doar in automotive ci si in general. Drept urmare tu citesti / te informezi pe site-uri straine pentru produse pe care nu o sa le cumperi din Romania niciodata (nu cu un DOT actual).

      De aceea eu prefer o marca asiatica / americana / canadiana de import in detrimentul celor de marca locale.
      Dar e doar parerea mea.

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Originally posted by CostiC View Post
        asa arata Lansail winter dupa 2 ierni (aproximativ 10000 km). Profilul are peste 8 mm. M-au scos din toate zapezile, am urcat cu aceste gume pe Muntele Mic fara lanturi (adevarat ca aveam o super masina Golf IV 1.4 benzina 16V ))) ).

        Vreau sa vad brand de top premium care arata la fel dupa 2 ierni si 10000 KM. Din pacate nu le pot pune pe golan fiinca sunt 195 / 65 / 15 in loc de 185 / 65 / 15

        Intrebari???
        Si continental TS 850 după 4 ierni arata bine, cu profil și în stare vizuala bună și foarte bună și cu 20000 km în nord.

        Comment


        • iar facem ghiveci si comparam F1 cu circulatia cotidiana. Comparam mere cu pere.
          Explica te rog cred sunt merele si care perele, plus diferentele.
          Eu sunt dispus sa invat.

          Asa cum am invatat si din rulajul unor gume slabe care nu se mai rodeau, comparativ cu gumele aderente care nu atingeau nici 60% din rulajul celor din plastic.

          Ia compara aderenta si rezistenta la rulaj a unui Kormoran vs Conti PremiumContact, pastic vs cauciuc. Primele te tin o viata, asta daca reusesti sa scapi cu viata in trafic.
          Last edited by mr.K; 25 September 2018, 15:03.

          Comment


          • @ CostiC
            Asta incercam și eu să spun. Cauciucurile pe care l-am achiziționat la un preț bun au un DOT=3518. Debica sunt folosite de taximetriști cu succes în Pitești și merg zilnic și când ninge. Erau în Mioveni Rosava!?(noi) la preț de 130 Ron, cele mai ieftine din oraș. Eu cred că erau o alternativa buna la cele SH
            Last edited by alex1ioan; 25 September 2018, 15:10.

            Comment


            • Da Alex. asta ar trebui sa fie rolul acestui topic. Sa se expuna avantaje si dezavantaje.

              raport calitate - pret./ fiabilitate, etc.
              Dar cum noi "le stim" pe toate (doar suntem Romani) intram in derizoriu cu comentarii off topic. In fine. Da! sunt anvelope continetal pentru cine doreste

              https://www.anveloshop.ro/anvelope/s...65/diametru-15

              sau buget:

              https://www.anveloshop.ro/anvelope/a...-r15-88h-69005

              @Mr.K
              referitor la mere si pere , diferenta intre ele se invata la gradi . Nu sunt avizat de ministerul invatamantului sa explic asa ceva.

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • @Mr.K
                referitor la mere si pere , diferenta intre ele se invata la gradi . Nu sunt avizat de ministerul invatamantului sa explic asa ceva.
                Eu revin la discutia despre anvelope, tu ai adus in discutie merele si perele. Deci e clar ca ai trecut pe la gradinita. Fiecare cu ce se pricepe.
                Last edited by mr.K; 25 September 2018, 15:48.

                Comment


                • https://www.anveloshop.ro/anvelope/a...-r15-88t-65140

                  ce spuneti de anvelopele de mai sus? pe hartie par OK....

                  p.s.

                  mr.K.. da am trecut prin toate etapele vietii / scolii.... de la gradi pana la plictisitoarea munca de birou

                  „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                  Comment


                  • Am gasit un magazin de unde iti poti lua anvelope in rate. Transportul e gratuit indiferent de nr de gume sau alte produse cumparate. Nu dau link sa nu se considere reclama. Eu zic ca ar merita sa-ti iei gume premium daca magazinul iti ofera facilitatile astea, nu trebuie sa dai banii morman si e mai usor de accesat. Verificati pe saiturile pe care cautati gume daca au si varianta asta.

                    Originally posted by CostiC View Post
                    https://www.anveloshop.ro/anvelope/a...-r15-88t-65140

                    ce spuneti de anvelopele de mai sus? pe hartie par OK....
                    ...
                    Sunt ok. pentru 10-15 lei in plus iti poti lua Nokian WR D4 care sunt "si mai ok". De exemplu: https://www.anveloshop.ro/anvelope/s...65/diametru-15
                    Last edited by Fanez; 25 September 2018, 16:57. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by CostiC View Post
                      alte poze cu anvelope folosite 10000 km (de mensionat ca au fost folosite doar iarna)
                      michelin-urile mele alpin4 arata cam la fel dupa 6-7 ani (luate in 2011).
                      diferenta e ca alea franeaza pe asfat ud si rece spre deosebire de lansail.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        michelin-urile mele alpin4 arata cam la fel dupa 6-7 ani (luate in 2011).
                        diferenta e ca alea franeaza pe asfat ud si rece spre deosebire de lansail.
                        si Landsail franeaza pe drum umed si rece.... (foarte bine) .. in fine..

                        dupa 6 ani e cazul sa le arunci ... si-au spus cuvantul.... clar nu aunaceleasi proprietati ca unele noi (chiar si mid buget)

                        Incetez discutia aici referitoare la aceasta marca... nu am actiuni la ei..

                        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                        Comment


                        • asta ar trebui sa fie rolul acestui topic. Sa se expuna avantaje si dezavantaje.
                          Dar in realitate daca ai o parere personala, imediat esti redus la zero si nu de unul, ci de marea majoritate de pe forum care nu suporta sa ai opinii diferite de ale lor. Comparam Michelin cu produse medii. Se rade si face misto de nestiutori(noi-veniti)si ne mai miram de ce nu mai posteaza oamenii vechi, de valoare. Au sa ramana doar ei si vreo gasca nou cazuta din tren.

                          In final, te lipsesti in a mai posta ceva si te multumesti doar sa asisti la comedie. Cu timpul te plictisesti si de asta, lafel ca ei.

                          oamenii de valoare
                          Last edited by alex1ioan; 25 September 2018, 19:10. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Lasa ca nici astia noi nu se lasa mai prejos.
                            Ia uite:

                            Originally posted by CostiC View Post
                            esti comic.... zau.... crezi ca daca se uzeaza mai repede este mai buna anvelopa??? ha ha ha. Ideea este sa aiba materiale de calitate in compozitie, fiinca atunci implicit te ajuta la franare / curbe / si alte cele.

                            Permite-mi sa mai rad odata .... ha ha ha....

                            Si mai permite-mi sa te intreb... stii ce compozitie are o anvelopa de iarna/vara.... (vorbeste lumea ca le stii pe toate) .....

                            Comment


                            • Eu am avut anvelope de la kormoran pana la top, si kormoran erau minunate, au tinut mult, puteam sa fac ce vreau cu ele, chiar pe viraje erau super ok, aveau un singur defect, nu puteai sa franezi cu ele, erau sanie. Debica de iarna, modelul frigo au fost super bune, bf goodrich de iarna, mizerabile, la franare praf, debica de iarna, un alt model ptr roti pe 13, mizerabile, stateau ok pe franare si la catarari, dar in orice viraj mai mare derapau grav. nexen de vara, foarte bune, dar zgomotoase, dunlop sp sport parca, de vara, super ok, dar se tocesc repede. Crossclimate, super ok, astea toate le-am incercat personal pe distante lungi si in mai toate conditiile...


                              Nu ai motive sa faci misto de parerea mea nu? Dar daca apaream cu idei de gume diferite pe punti diferite, sau alte idei geniale... Era alt ceva nu?
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Da Alex. Ai dreptate. Asta e mentalitatea de turma.... sa te fereasca Dumne-Dragnea sa ai alta parare ca ne apucam sa facem comparatii cu curse de automobilism, comparam produse de 150 euro cu produse de 50 euro in sensul in care nu e nimic constructiv in comparatie. Daca ai ideei esti luat la misto si inevitabil raspunzi cu aceeasi moneda.

                                Mr.K --- baiatule--- degeaba scoti din context pasaje si le pui doar pe cale care te avantajeaza..... ai ramas tot acelasi "gica contra" .... ala care e pe toate topicurile...." ala care le stie pe toate" " ala care a pus prezonul la roata prima oara..

                                Tinand cont de faptul ca banul nu te-a schimbat (nici nu ma asteptam) voi evita discutiile cu tine si as prefera sa le eviti si tu..

                                Multam de intelegere..

                                bafta!

                                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google