Probleme Maneta Stergator Parbriz Cu Computer De Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Maneta Stergator Parbriz Cu Computer De Bord

    De cateva zile nu mai merge maneta de stergator parbriz in sensul că dau să spăl parbrizul dar nu arunca apa. De asemenea nu mai marge nici computerul de bord in sensul că nu pot să schimb nimic a rămas cu afişajul kilometrilor.
    In schimb stergatoarele merg.
    Care să fire problema.

  • #2
    Contactele de la acea maneta.Se rezolva cu un spray de contacte cu care dai acolo.

    Comment


    • #3
      Se desface greu aceea maneta?

      revin cu rezolvarea.
      dupa ce am reusit sa scot maneta si sa curat contactele tot nu s-a rezolvat problema.
      am cautat atunci problema la sprituitorul de parbriz. acolo aveam unul din fire rupt(mancat se pare de soareci) s-a rezolvat cu banda adeziva.

      nu mai cita ultimul post!
      Last edited by Seba; 9 November 2017, 17:16. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Am si eu acceasi problema ! Unde mai exact ai umblat ? Se poate ajunge usor acolo ?

        Comment


        • #5
          problema maneta stergator

          Originally posted by reddog View Post
          Se desface greu aceea maneta?

          revin cu rezolvarea.
          dupa ce am reusit sa scot maneta si sa curat contactele tot nu s-a rezolvat problema.
          am cautat atunci problema la sprituitorul de parbriz. acolo aveam unul din fire rupt(mancat se pare de soareci) s-a rezolvat cu banda adeziva.
          mai exact ce problema ai avut?explica-ne si noua

          Comment


          • #6
            scriu si eu aici, ca sa nu mai deschid thread, si in ideea ca poate ma ajuta cineva.
            problema este asemanatoare, sau chiar la fel cu cea a lui reddog: m-am suit in masina si am vrut sa spal parbrizul si nu mai mergea, nu am avut timp sa caut problema si am plecat la drum. in timp ce mergeam am observat ca nu mai pot sa comut functiile computerului de bord, deci butonul din capatul manetei de la stergator, inactiv.
            acum rog pe domnul reddog sa ne spuna daca dupa ce a lipit firul ce la gasit rupt de la motorasul sprituitoarelor de parbriz a rvenit si-a butonul computerului de bord. cu alte cuvinte daca aceste 2 probleme a avut, la el, aceeasi cauza, firul ros de soareci, ca acel fir am inteles ca la gasit intrerupt de soricei. la mine nu am apucat sa unblu pe nicaieri sa vad de unde poate fi problema.

            multumesc...

            am umblat ieri dupa masa si am gasit firul de la motorasul sprituitoarelor de parbriz, nu ros intr-un loc, si tocat in 5-6 bucatele si bahat in aeroterma. ) nu am mai avut ce sa fac cu el. trebuie sa iau astazi o bucata de conductor electric si sa il montez.
            nu am idee daca dupa ce o sa fac operatiunea asta o sa isi revina si butonul de schimbare a functiilor computerului de bord. in aceasta privinta poate ma lamureste si pe mine cineva.
            multumesc.
            Last edited by mallibu; 18 March 2014, 09:19. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              problema rezolvara. dupa inlocuirea firului de la motorasul rezervorului de lichid pentru parbriz si-a revenit si butonul pentru schimbarea functiilor CB.

              Comment


              • #8
                la mine nu mai merge cand cuplez pe pozitia a2-a de stergere... 1 si 3 merg, pe 2 decat daca imping nitel maneta catra fata... are cineva aceeasi problema?

                Comment


                • #9
                  Am aceeasi problema, doar ca la pozitia 1. La inceput ii mai gaseam pozitia in care mergea dar acum nu mai merge decat daca imping in stergator un pic. Banuiesc ca s-a erodat vreun contact inauntru.

                  Comment


                  • #10
                    Am maneta ștergător de vânzare Sandero cu funcția CB inclusa.

                    Comment


                    • #11
                      eu am patit nu mai mearga stropitoarele si stopul de frana....am schimbat comutatorul si apoi mi-am dat seama ca au o siguranta comuna...

                      Comment


                      • #12
                        Eu patesc cu stergatoarele asa: pun contactul si arde siguranta de 30.Am avut stergatoarele desfacute sa le schimb lamelele,le-am pus dar nu bine si s-au dus peste cheder. Am desfacut ansamblul,desfacut capat motoras,invartit ax motoras si angrena bratele,remontat ansamblu.Pe liber,ansamblu functiona,cand l-am prins in cele doua suruburi,a ars din nou siguranta.
                        Doar pun contactul si arde siguranta! Ce-i de facut?
                        Multam fain.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google