Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am SL plus simplu,

    Ala de 8100 euro

    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

    Comment


    • Al meu e Prestige..simplu..

      Comment


      • Si mie imi oscileaza...Prestige 2017...insa nu am deranjeaza...
        Mai tare ma deranjeaza vopseaua proasta!

        Comment


        • Nu e vorba de versiune , înainte am avut un laureat din 2013 si mai facea si ala din cand in cand doar ca la acela dupa prima revizie am renuntat la garantie ), oricum luni ma duc la garantie cu ea sa vad ce zic mesterii....
          Last edited by OnLyOvY; 12 July 2018, 23:56.

          Comment


          • laureate 2014 si face la fel de noua. Daca apesi pe frana am vazut ca se calmeaza.
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • Logan 0.9 tce

              Salutare tuturor, două chestiuni doresc să le supun atentiei dumneavoastră:
              1- de ce la reviziile de unu respectiv doi ani mi-au pus ulei Dacia oil plus 5w30 (ACEA A5/B5) în condițiile în care fabricantul recomandă 5w30, 5w40 sau 10w40 dar ACEA A3/B4 ???
              2- Loganul meu are în jur de 25000 km iar când opresc motorul, câteodată, se aude un fel de șuierat ușor, pentru 2-3 secunde. Este ceva normal ?
              As vrea să mai întreb dacă la aceste motoare pot folosi castrol edge professional Long life 5w30 ACEA C3 pe care îl folosesc la skoda rapid 1.2 tsi ?
              Multumesc anticipat.

              Comment


              • Norma A5/B5 este superioara lui A3/B3, deci un ulei mai bun. Dupa mine nu ai pierdut fata de Castrol.

                Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                Comment


                • ACEA A3/B4- uleiuri de calitate superioara foarte stabile folosite la motoare pe benzina foarte performante si diesel cu injectie directa de productie recenta.
                  ACEA A5/B5- uleiuri cu vascozitate mica , stabilitate mare folosite la motoarele diesel si pe benzina precum si la autocamioane.
                  A3 =30 lei/ litru
                  A5 =20 lei/ litru

                  Comment


                  • La 0,9 TCe Norma RN0710 "bate" restul normelor. Pentru benzină turbo renault recomandă 5w40, că din fabrică venea cu 5w30 e altceva și cu totul diferit e ulei de la bunica 5w40
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • De cateva zile sesisez ca un tacanit la motor, pare a veni din partea cu distributia. Suna ca ceva fier pe fier, tac tac tac. Posibil sa am probleme cu lantul de distributie? E un logan 2 ph1 din 2014. 0.9tce si 62.000km

                      Comment


                      • Cam repede sa pice.
                        De ce are distributie pe lant daca tot trebuie sa o schimb ?! Nu mai bine schimb curea la 60000 ?

                        Comment


                        • Nu stiu, am inteles ca mai sunt cazuri cu probleme cu distributia. La mine suna destul de tare din zona distributiei si cel mai mult ma ingrijoreaza daca s-a intins lantul sau ceva...habar n-am. Am vreo 5000km de facut pana in septembrie si sper sa nu se rupa sau sa sara vteun dinte sa ma trezesc cu supape indoite sau mai stiu eu ce

                          Comment


                          • Trebuie să auzi un zornăit mai ales pe frână de motor, dacă da fuga la garanție(dacă mai ai)
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • Da, zornait aud dar numai la relanti am auzit zgomotul. Voi merge maine la service la o constatare. Din pacate garantie nu mai am la masina.

                              Comment


                              • Daca se aude doar la ralanti vezi sa nu fie joc in zavorul capotei motorului!
                                Last edited by DannyMC; 22 July 2018, 14:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google