Logan 1.2 Problema Ulei Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.2 Problema Ulei Motor

    Salut , sunt nou pe aici....si am o problema la loganul meu. poate problema a mai fost discutata pe forum ....nu am gasit eu cred.
    Astfel, dupa 4000 km , de la ultimul schimb de ulei am gasit lipsa 1L de ulei in motor . In filtru de aer murdara garnitura cu un pic de ulei....putin. Masina este din 2011 motorizare 1,2 /16V de 75 Cp si are 80000 Km. Uleiul folosit a fost ELF luat din supermarket. Acum am facut schimbul ..la ce sa ma astept ? In spatele meu nu scoate fum (exces sau colorat sau cu miros specific de ulei), toba finala ar trebui sa prezinte urme de ulei ...nu are....
    Ce e de facut ??? e grav ??
    in rest drumuri bune fara griji !!!

  • #2
    Ai GPL aftermarket pus pe ea ? Acel Elf de care pui ? 5w30/5w40/10w40 ?
    Reviziile de schimb ulei la ce interval s-a efectuat pana in momentul in care ai sesizat lipsa de ulei ?

    In mod normal nu e bine ca-ti mananca atat de mult ulei in doar 4000 de km.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      O varianta ar fi ca n-a fost filtrul de ulei infiletat bine si pierde pe acolo.

      Comment


      • #4
        Nu cred , senzorul de presiune ulei ar fi remarcat lucrul acesta imediat, cu martor aprins in bord.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • #5
          Depinde de la ce nivel de ulei si/sau presiune sesizeaza.

          Comment


          • #6
            Originally posted by prometheus View Post
            Nu cred , senzorul de presiune ulei ar fi remarcat lucrul acesta imediat, cu martor aprins in bord.
            Pana sa remarci ca senzorul ar fi remarcat, vedeai balta de ulei sub masina. Senzorul ala se trezeste doar cand presiunea este 0, adica atunci cand pompa de ulei nu mai are ce sa traga din baie.

            Cel mai probabil s-au dus simeringurile supapelor, o problema comuna pentru motoarele D4F.
            Last edited by vitriol; 22 April 2017, 13:27.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              @ costangy :

              Eu zic ca nu rezolvi nimic daca te panichezi

              Deasemenea zic sa monitorizezi mai atent nivelul si sa verifici ff atent daca nu curge pe undeva....gen filtru, buson baie...capac culbutori....
              Daca pierzi , pierzi la picatura....
              Deci stergi cu o carpa temeinic motorul si te uiti, mai ales dupa ce mergi cu ea...

              Deasemenea mai poti sa arzi uleiu....fie ca e simering supapa cum zicea mai sus colegul, fie ca e segment " de ungere" blocat etc....ca sa verifici babeste asta, faci o frana de motor lunga gen 100-30km/h si apesi brusc- da brusc!- acceleratia la jumate....daca scoti albastru dupa tine....voila !

              Daca se repeta incidentul cu pierdut ulei si nu curge pe nicaieri vizibil, atunci test compresie....

              Comment


              • #8
                Originally posted by prometheus View Post
                Ai GPL aftermarket pus pe ea ? Acel Elf de care pui ? 5w30/5w40/10w40 ?
                Reviziile de schimb ulei la ce interval s-a efectuat pana in momentul in care ai sesizat lipsa de ulei ?

                In mod normal nu e bine ca-ti mananca atat de mult ulei in doar 4000 de km.
                Bune intrebari. Poate iti si raspunde daca vrea lamuriri.

                Sent from my HTC One 801s using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Caz rezolvat....am vandut masina...
                  Multumesc...
                  Nu a avut gpl , elf 5w30 , servisarea a fost respectata....am facut schimbul si continua sa scada nivelul...

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google