Problema Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Ambreiaj

    Am un logan 1.5 dci din 2005. Saptamana trecuta a picat ambreiajul, in sensul ca pedala era moale, și în mers la accelerari mai tari, se tura degeaba deci patina discul
    Saptamana asta am schimbat kitul, nu mai pleacă greu de pe loc, nu se tureeaza in gol deci nu mai patineaza discul, însă pedala a rămas tot moale. A zis mecanicul ca i a sărit arcul de pe cablu, asa ca i-a pus un arc pe cablul de ambreiaj, la furca aia care tine cablul, fix sub borcanul de servodirectie. Însă nici asa nu s-a întărit pedala , și mi a zis sa merg acasa, ca o sa se întărească in mers, cică până se așează discul acolo și alea.
    E adevărat, o sa se întărească in mers, sau e din alta cauza pedala moale? Ce ar putea fi?

  • #2
    intreaba-l pe meserias daca ti-o montat capacul de la cucta in loc de disc de ambreiaj? ambreiajul merge pe caneluri, intre doua placi mari de otel, toate trei concentrice. ce asezarea pacii sa faca? la toti mecanicii lucrurile trebuie sa se aseze, revin la normal in cateva zile, mai dai cu vaselina sau asa fac toate. cea mai buna explicatie cand nu stiu ce sa zica. o fi pierdut arcul de la furca ambreiajului sau nu l-a montat correct si a improvizat cumva. asta daca ai ambreiaj mecanic, la ala hidraulic nu stiu insa ce varianta constructiva si de amplasament a ales dacia/Renault, asa ca nu-ti pot spune daca mai trebuia vreun arc si unde anume.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google