Problema Inchidere Centralizata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Inchidere Centralizata

    Buna ziua,

    Am o problema la inchiderea centralizata. M-am dus sa o deschid din telecomanda si spre uimirea mea nu mai mergea telecomanda. Am bagat cheia in usa si prezinta o mica rezistenta cand incerc sa o deschid .
    Iar in momentul in care de deschide , se deschide doar usa soferului, celelalte usi raman inchise, la fel si la inchidere daca incerc sa le inchid se inchide doar usa soferului. Daca apas butonul de inchidere/deschidere de pe consola centrala merge la toate usile, se deschid si inchid normal fara probleme.

    Stie cineva care ar fi problema ? Sunt cam incepator si nu am prea mare experienta. Sa fie mecanismul de inchidere la actuator?( Masina este Logan I 2006 )

  • #2
    Verifica bateria de la telecomanda .Comportamentul usilor cand introduci cheia in portiera este normal.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • #3
      daca ai inchidere centralizata pe telecomanda nu ai din butuc si invers
      butucul opune rezistenta pentru ca probabil o fi inghetat cate ceva pe acolo.
      cum ti s-a raspuns verifica bateria de la telecomanda.

      Comment


      • #4
        Tocmai am schimbat bateriile la telecomanda si tot degeaba. Probabil sa fie telecomanda de vina? Deoarece e cam avariata , asa a fost de cand am cumparat masina. 2 din cele 3 picioruse care tineau bateria fixa sunt rupte si cel de la care am luat masina pusese o a doua bateria pentru a sta mai fixa. Credeti ca ar trebui sa ii schimb carcasa cu una noua ?

        Comment


        • #5
          Daca din butonul de pe bord de închidere, merg toate, clar este telecomanda.
          Schimb-o, costă vreo 20 de lei o carcasă nouă.
          Dacă ai inchidere centralizata, faptul ca din butuc se deschide doar ușa șoferului este normal. Doar la cele fără închidere centralizata se închid/deschid toate din butuc.

          Comment


          • #6
            O sa merg sa cumpar alta carcasa. Multumesc mult pentru ajutor si sfaturi.

            Comment


            • #7
              Yala de la usa sofer , la cele fara inchidere pe cheie, are mufa cu 5 pini ptru deschidere/ inchidere toate usile, la cele cu inchidere pe cheie are doar doi pini deci deschide/inchide doar usa respectiva. Valabil la deschiderea cu cheia.
              omul destept invata din greselile altora,omul mediocru invata din greselile lui iar omul prost nu invata niciodata!

              Comment


              • #8
                Buna,
                La mine nu mai funcționează închiderea centralizata nici din cheie nici din bord. In schimb mi se aprind martorii (luminile de semnalizare) la apăsarea butonului de telecomanda din cheie.Sfaturi?

                Comment


                • #9
                  Buna,
                  Ieri mi-a venit LOGANUL SL PLUS. Ce am observat la închiderea centralizata (mentionez ca a venit din fabrica cu inchidere centralizata) :
                  1. Închiderea centralizata functioneaza doar pe trei usi si portbagaj. Pe usa soferului nu merge. Aceasta usa trebuie inchisa cu cheia, dupa ce celelalte sunt inchise din telecomanda.
                  2. La deschidere din telecomanda se deschid doar cele trei plus portbagajul, pentru usa stanga fata trebuie sa folosesc cheia.
                  3. Daca deschid usa stanga fata (soferului) cu cheia si deschid usa (fizic), automat se deblocheaza si celelalte trei plus portbagajul, fara sa mai folosesc telecomanda.

                  Am fost astazi pe la reprezentanta (imi gresise adresa pe RCA si m-au chemat azi sa-mi dea alta) si le-am aratat problema. Au zis ca ma vor suna ei saptamana viitoare pentru ca cel ce se ocupa cu asa ceva era liber azi.

                  Acum, masina fiind in garantie, cred ca nu ma mai pun la vreo plata, nu? Mai e cineva pe aici cu probleme asemanatoare?

                  Comment


                  • #10
                    Posibil ca mșina să fie configurată hardware pentru descuidere selectivă dar la del de posibil e să nu ai actuator pe broasca șoferului ci numai senzor încuiat descuiat.

                    Se rezolvă gratis pe garanție
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      S-a rezolvat in cateva minute la SERVICE. Au spus ca nu era pusa mufa in contacte. O fi fost din fabrica. Ce ma mira ca nu si-a dat seama nimeni pana acum. Dar bine ca s-a rezolvat.
                      Last edited by 77sky; 30 July 2018, 15:33.

                      Comment


                      • #12
                        Buna,
                        Inchiderea/deschiderea usilor din telecomanda functioneaza perfect. La fel si din butonul de pe bord. Am si eu o intrebare : am observat ca, daca inchid usa de la sofer folosind cheia (singura care are butuc), se inchide doar aceasta usa nu toate 4. La fel si daca o deschid folosind cheia este sngura care se deschide. Daca, spre exemplu bateria din telecomanda nu mai e ok, cum inchid celelalte 3 usi? Dupa cum stiti nu exista buton de inchidere pe fiecare usa la interior. Le inchid din butonul de pe bord si dorm in masina pana fac rost de baterie la telecomanda de pe cheie?
                        Avand in vedere ca am avut problema cu usa soferului care nu se inchidea din telecomanda, nu stiu cum e normal. Atunci mi-au rezolvat problema, se inchid din telecomanda toate 4, dar ramane intrebarea de mai sus, m-am bucurat ca e ok din telecomanda atunci, dar fara sa gandesc...in profunzime.....

                        Comment


                        • #13
                          Postează în secțiunea dedicată Logan II.

                          Problema expusă nu există, s-a mai discutat, scrie și în manual trebuie doar căutat.

                          Atenție la data postării!





                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google