Alarmistul Va Raspunde

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In sfarsit am avut timp sa-mi montez alarma auto thunder ca 205 conform specificatiilor date de fratello si pe aceasta cale ii multumesc. De la inceput am separant circuitul de usi prin releu DAR la mine a fost total invers si anume :cu releu ---dupa cateva secunde de la armare telecomanda ma avertiza ca am usa deschisa si urma sa poneasca alarma, fara releu--- imi merge normal.Acum nu stiu ce sa zic, nu au toate aceeasi problema? Sunt foarte multumit de alarma. Urmeaza un upgrade,senzor de perimetru si modul inchidere geamuri.

    P.S. Cum leg la alarma si ledul cu sigla thunder? L-am alimentat la o baterie si vad ca clipeste deci nu as putea sa-l leg in paralel cu ledul de la alarma. As dori sa mearga pe timpul cat este armata alarma. Multumesc
    Last edited by amg; 20 October 2013, 21:47. Reason: Automerged Doublepost
    Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

    Comment


    • Alarma are o iesire "ground when armed" la care se leaga de obicei releul de blocare motor. Acolo legi firul de minus al siglei , iar plusul este permanent de dupa siguranta alarmei.
      GL-22-TOF

      Comment


      • Pe schema alarmei la pinul pentru conectare circuit oprire motor (releu) are iesirea pe + (plus). As putea sa leg + la releu oprire motor si - la minusul alarmei ?
        Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

        Comment


        • @amg, cred ca cu un releu poti sa rezolvi problema + cu -.


          Salutare, vreau sa montez si eu o alarma Pyle pwd710 la inchiderea centalizata a masinii, nu este logan.
          Sper sa nu deranjeze cu ceva.

          In usa la acuatorul principal, cel de la sofer am gasit urmatoarele fire:

          Doua fire mai groase
          Gri si Galben

          si patru fire mai subtirele:
          Alb cu Negru,
          Roz cu negru,
          Maro cu Gri sau Alb (nu mi-am dat seama exact)
          Albastru cu Negru.

          Cele doua groase cand inchid si deschid masina cu cheia in butuc imi da plus, cand pe unul cand pe altul, nu mi-am dat seama care la inchidere si care la deschidere. In repaus, firele masurate cu aparatul au minus.
          Celalalte 4 fire mai subtiri nu le-am masurat.

          Mentionez ca am cunostinte minime de electronica, stiu sa folosesc un aparat de masura etc.
          Last edited by PrietenCuTine; 23 October 2013, 22:56.
          sigpic

          Comment


          • Masoara pe firele subtiri, cand incui sau descui din cheie pe care fir iti da minus. Sau, cu un conductor cu o siguranta de 3-5 A pui la masa pe rand fiecare fir si vezi care da comanda de inchis respectiv deschis. Mai este unul care este masa permanenta si unul care indica usa deschisa. Presupun ca masina este Fiat-ul din poza.
            Vezi cand faci probele sa fie usile pe fata inchise, altfel inchiderea nu actioneaza, sau incuie si descuie automat.
            GL-22-TOF

            Comment


            • Intr-adevar, comanda de inchidere si deschidere era pe cele 4 cabluri mai subtiri.
              Pana la urma am reusit sa leg alarma, dar nu m-am legat la "avarii". Cum fac acest lucru, care din cablu din schema este pentru "avarii" la armare/dezarmare ?!
              Cablurile incercuiete cu rosu sunt legate, restul sunt manunchi izolate bine.





              Ce semnificatie au urmatoarele culori alte firelor din schema de mai sus ?!

              RED/WHITE - Parking Light Polarity ?!
              White - Lights ?!
              Black/White - Dome Light ?!
              Brown/White - Horn ?!
              Last edited by PrietenCuTine; 24 October 2013, 21:48.
              sigpic

              Comment


              • Deci:
                - rosu/alb il legi la +12V
                - alb - lumini avarii - pui doua diode si legi la firele care duc la becurile de semnalizare. Firele le gasesti pe langa pragul de la sofer. Te uiti la culorile care le au firele in triple si le gasesti in manunchiul de fire de langa prag.
                - verde - la semnal usi deschise - cauti care sunt firele de la fiecare usa care iti indica usa deschisa.
                - violet - nefolosit
                - albastru - optional la switch capota daca ai
                - maro/alb - comanda pentru releu claxon (in loc e sirena) - nu e cazul
                - negru/alb - iesire pentru comanda plafoniera, prin releu. -
                - gri - iesire canal auxiliar - aici poti lega un releu pentru deschidere portbagaj de exemplu
                - orange - de curiozitate, unde l-ai legat?
                GL-22-TOF

                Comment


                • Am incurcat portocaliu cu gri.

                  Am legat griul, adica vreau sa il leg, dar nu am reusit.
                  Am pus actuator la portbagaj l-am alimentat cu +12 continuu pe firul lui verde, iar firul gri de la alarma (iesire auxiliara), l-am legat la celalalt fir albastru al actuatorulului, dar nu vrea sa "traga" actuatorul. Daca pun firul albastru direct pe masa actuatorul merge, trage si se deschide portbagajul.
                  Nu inteleg de ce nu trage actuatorul cu masa de la alarma de pe firul gri (iesire auxiliara), si trage doar cand il pun la masa pe caroserie...

                  Trebuie montat un releu, sa transform iesirea auxiliara de - de pe firul gri al alarmei in +12 ?! Daca da, cum se leaga firele la pini unui releu ?!
                  Last edited by PrietenCuTine; 25 October 2013, 14:02.
                  sigpic

                  Comment


                  • Eu cred ca iesirea auxiliara iti da plus cand o activezi... Leaga actuatorul la masa (fir albastru) si firul verde il legi la firul gri al alarmei.
                    Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                    Comment


                    • Originally posted by PrietenCuTine View Post
                      Am incurcat portocaliu cu gri.

                      Am legat griul, adica vreau sa il leg, dar nu am reusit.
                      Am pus actuator la portbagaj l-am alimentat cu +12 continuu pe firul lui verde, iar firul gri de la alarma (iesire auxiliara), l-am legat la celalalt fir albastru al actuatorulului, dar nu vrea sa "traga" actuatorul. Daca pun firul albastru direct pe masa actuatorul merge, trage si se deschide portbagajul.
                      Nu inteleg de ce nu trage actuatorul cu masa de la alarma de pe firul gri (iesire auxiliara), si trage doar cand il pun la masa pe caroserie...

                      Trebuie montat un releu, sa transform iesirea auxiliara de - de pe firul gri al alarmei in +12 ?! Daca da, cum se leaga firele la pini unui releu ?!

                      100% ai ars partea din alarma ce comanda acea iesire. Acea iesire auxiliara este pt maxim 200mA, adica sa actionezi un releu. Actionind motorasul din actuator, curentul este mult mai mare. Actuatorul trebuie legat la masa undeva pe hayon, iar cu celalalt fir trebuie sa te legi la releu ce-ti da un plus la apasarea pe butonul de pe telecomanda. Este bine asa tocmai sa folosesti doar un fir spre spate, si sa nu ai fire prin masina alimentate incontinu.

                      Comment


                      • o intrebare daca stie cineva, alarma mea cred ca lucreaza la o frecventa apropiata de cea a uch-ului, drept urmare pot sa deschid masina de la jumate de metru de aceasta. daca scot sigurantele de la alarma si o inchid din telecomanda masinii merge si de la cativa zeci de metri, cum conectez alarma numai functioneaza decat de la jumate de metru, ce as putea face? multumesc
                        laureate 1.5l, albastru marin

                        Comment


                        • ...Adicata are dreptate ...dar "nu vrea sa "traga" actuatorul"" ...asa ca poate a scapat teafara acea iesire !
                          Si "mea culpa " : nu am vazut ca in poza scrie "auxiliary - " !
                          Corect ar fi asa :
                          - bobina releu = 1 capat la plus, celalalt capat la "auxiliary -" ; dioda 1N4007 in paralel pe bobina ; comunul contactului normal deschis al releului legat la plus 12 volti ;
                          - fir de masa actuator legat la caroserie ; celalalt fir al actuatorului (in functie de sensul de actionare ! ) legat la contactul normal deschis al releului.
                          Cand se apasa pe telecomanda pentru "auxiliary output", releul este actionat, prin inchiderea contactului alimenteaza cu plus motorasul actuatorului (care, in sarcina consuma mult mai mult decat cei 200 mA furnizati de alarma).
                          Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                          Comment


                          • @Fratello, nu are cum sa aiba iesirea pe plus la firul gri, deoarece si in schema arata ca firul gri este auxiliar -. Deci este o comanda cu -.

                            @adicata2003 iesirea auxiliara cu - actionata de pe butonul telecomenzii nu s-a ars/stricat, deoarece am masurat-o cu aparatul si imi da minus cand tin apasat butonul pentru 2-3 secunde.

                            @Fratello, iesirea auxiliara cu - este buna, incercand sa dau comanda, in surdina auzeam ca actioneaza actuatorul, dar nu avea forta sa il traga.


                            Intrebarea e cum leg un releu cu 4 pini 87 86 85 si 30 daca imi trebuie semnal cu + iar eu semnalul din alarma este - ?! Sau nu este bun un releu de genul asta ?!
                            Last edited by PrietenCuTine; 25 October 2013, 19:47.
                            sigpic

                            Comment


                            • Simplu: firul gri de la alarma la unul din pinii bobinei (de ex 85), +12V permanent la celalalt capat al bobinei (86), unul din contacte (de ex. 87) la +12V permanent si celalalt contact NormalDeschis (30) spre actuator.

                              S-a mai scris chestia asta de multe ori in diverse threaduri.
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • http://www.loganclub.ro/forum/folosi...re-t16164.html
                                Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google