Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bolovan View Post
    Si sa nu uitam...nu se adreseaza cunoscatoriilor si pretentiosiilor...de care-i plina romania...din cate stiu eu...ROmania nu este nici macar in top 5 piete pt dacia.
    Cred totusi ca suntem in Top 5, stiu ca e o piata mare de desfacere in prezent in UK, Franta si Spania, dar in rest care ar fi cele mai mari piete care depasesc RO ?

    Comment


    • Originally posted by alex1ioan View Post
      Ok, mulțumesc mult, e identica panarama, am sa iau și una de rezerva, sa fie
      Eu strang si desfac rotile cu "panarama" aia de cheie de doua ori pe an, de 3 ani si nu s-a rupt sau stemuit nimic la cheie si nici nu mi-a sarit roata in mers! Asa ca nu va mai panicati aiurea!

      @valioglu
      Last edited by DannyMC; 18 September 2018, 20:00.

      Comment


      • In 2017:
        Franta: 120.000
        Germania: 65.000
        Italia: 63.000
        Spania: 56.000
        Turcia: 48.000
        Maroc: 46.000
        Romania 43.000
        Maria Britanie: 25.211

        Cred ca la un clasament complet nici in TOP 10 nu intra romania

        Comment


        • Noroc ca in curand in Maroc nu se vor mai comercializa Dacia, nu stiu daca va fi valabila si in Turcia.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Eu am patit-o. A inceput sa faca urat si in maxim 7 secunde mi-a luat-o roata inaintea masinii. Un alt cunoscut a patit exact la fel (n-am vazut dar mi-a povestit cineva care a fost cu el).
            Sunt sigur ca glumesti.
            Este posibil sa se rupa ceva datorita suprastrangerii, uzurii, sau ca urmare a unui accident, dar in nici un caz nu se vor desface prezoanele pana va cadea roata.
            Uite un exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=F_gGzd8n_DM
            Si in masina se aude mult mai nasol decat ce percepi din filmarea aia.
            Sau poti incerca aici pentru multe exemple: https://www.youtube.com/results?sear...se+wheel+noise
            Last edited by valioglu; 18 September 2018, 20:18.

            Comment


            • Toata stima valioglu pentru posturile si sfaturile utile (in cazul de fata postul #551).
              Bine trebuie sa ai si habar sa utilizezi o dinamometrica. Multi iau dinamometrica pt stransul la chiulasa, dar cand le spui de unghiulara raman sub semnul intrebarii
              @ rhydin. Bine spus. Despre strangerea la cuplu (moment) si unghiul de strangere este o intreaga alta discutie.

              Comment


              • Cheia din dotarea masinii e pentru a schimba roata in caz de pana. Cine vrea sa se joace de-a mecanicul trebuie sa cumpere si scule potrivite. Eu cred ca e mai simplu si mai sigur sa mergi la un service serios unde primesti factura pt. suma platita, piulitele se strang la cuplu, eventual se echilibreaza si rotile.
                Last edited by liviunvl; 18 September 2018, 21:25.

                Comment


                • Eu mi-am cumparat cheia aia din LIDL acum vreo 3 ani (plus cricul hidraulic + compresor).

                  Pentru 2 masini (a mea si a alor mei) sunt suficiente aceste scule. Da, daca strang cu cheia la cuplu, pot sa desfac cu cheia scurta ulterior.

                  Comment


                  • Originally posted by valioglu View Post
                    Daca vreti sa fiti scrupulosi inutil dar nu vreti sa spargeti banca luati o teava de un metru si strangeti cu un cantar la un metru de centrul surubului cu 10.7 kg. In loc de cheie dinamometrica.
                    sau cu cheia de masina ce are 30cm de la surub si apesi cu 35,69kg. E fix acelasi lucru, deoarece in cazul nostru:

                    cuplul de strangere = forta de apasare * lungimea bratului pe care se aplica forta

                    105Nm = 350N * 0,3m -- (35,69kg pe cheia originala)

                    sau

                    105Nm = 104,93N * 1m -- (10,7kg pe exemplul tau)

                    (1KG = 9,8N)

                    Sincer prefer cheia originala deoarece sunt sanse mult mai mici sa depasesc forta de strangere. Din acest motiv e si facuta asa mica.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Da Silviu... Insa astia de la vulcanizare strang prezoanele de le ia naiba. Cuplu de strangere nu exista în vocabularul lor.

                      Comment


                      • Daca ii lasi :-) La mine strang cu o cheie in cruce (similar cu ce a aratat t0rquemada mai sus) fara prelungitor sau dinamometrica dar doar o singura vulcanizare in TM foloseste asa ceva; orice altceva e exclus sa foloseasca la strangere.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • La vulcanizare le strang eu....
                          Schimbul de roti vara / iarna acasa, doar cu cheia masinii.
                          Imi ia mai putin timp daca le schimb eu....valabil si pentru curatare interior.
                          Trebuie sa mi iau o pompa de aer sa scap de vizitele la vulcanizare pentru presiune roti.
                          Logan 0.9 TCe 2018

                          Comment


                          • Poti sa verifici (reglezi) presiunea in roti la benzinarii. Este gratis!

                            Comment


                            • Originally posted by liviunvl View Post
                              Cheia din dotarea masinii e pentru a schimba roata in caz de pana. Cine vrea sa se joace de-a mecanicul trebuie sa cumpere si scule potrivite. Eu cred ca e mai simplu si mai sigur sa mergi la un service serios unde primesti factura pt. suma platita, piulitele se strang la cuplu, eventual se echilibreaza si rotile.
                              Eu nu consider ca ma joc de-a mecanicul daca dau jos o roata, singur, soferul trebuie sa aiba si alte notiuni in afara de a baga cheia in contact si sa-i dea calcaie. Pe vremuri,nu demult, trebuia sa ai si notiuni de mecanica(pt B) iar domnului politist trebuia sa ii prezinti elementele din compartimentul motor etc.
                              Despre service-urile serioase unde primesti factura(?!) pentru schimbat rotile am renuntat sa le mai caut. Rotile se echilibreaza obligatoriuasta chiar nu poti s-o faci singur.

                              Daca cel care schimbă rotile trebuie sa fie mecanic, după această ipoteză, cel care schimbă discul de ambreiaj cum îl mai numim?
                              Last edited by alex1ioan; 19 September 2018, 11:24. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Sunt sigur ca glumesti.
                                Uite ca nu. In cazul meu am plecat cu suruburile nestranse. In cazul celuilalt nu stiu care a fost factorul determinant. Eu am mers cam 50-60 de metri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google