Logan Ph1 1.6 & Sandero Stepway

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    am uitat sa pun eu o virgula sau un punct inainte. resoftarea la euro 6b e separat.
    ce voiam eu sa zic este ca se poate resofta la reprezentanta dci de 90 la 110 cum e la duster. aia cu 6b i-am zis tatalui meu sa stea potol cata vreme nu face vreo minune si ajunge masina euro 7 ca sa mai conteze peste 10 ani cand o s-o vindem, sa ramana asa cum e.

    acuma nu are tata bani de asa ceva si nu este interesat si in orice caz, daca il mananca sa o resofteze, ii platesc eu din banii mei si o duc la a-team sa aiba 110 reali nu 110 pe hartie. si asa o sa expire garantia pana atunci..ca am optat pentru garantia de 3 ani nu 5, ca sa nu mai plateasca nu gramadoi de bani pe revizii in reprezentanta. mai vedem.

    au venit sinceraurile, in weekend le montez. cel mai probabil o sa fiu incantat si multumit caci am trecut de la viking city tech 2 pe fata si kormorane pe spate la falken sincera + viking (le mai tin un an maxim 2 pentru ca nu am bani de set de falken + ca am nevoie de un set nou de iarna)
    Semințele acelaș gust are.

    Comment


    • #32
      Resoftare in reprezentanta de la 90 la 110? Ma indoiesc ca fac ei asa ceva, oficial si chiar neoficial.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • #33
        e un prieten de-al nostru tipul de la reprezentanta ce l-a sunat pe tata, pe mine nu ma intereseaza mai multe detalii cata vreme eu am 1.6 mpi iar tata nu are bani de aruncat aiurea pe resoftari ) daca simte nevoia de mai mult nerv la masina, 200 de euro si sa-mi lase mie masina ca o duc unde trebuie si ii las dupa masina cu stage 1 si pe butonu eco ii las harta de 90 de cai sau 75, depinde de cum doreste el ca doar e masina lui. daca cumva imi mai spune ceva detalii legate de pret si daca e oficiala treaba sau nu, mai revin pe aici
        Semințele acelaș gust are.

        Comment


        • #35
          ok, am fost la un service din baia mare pentru o verificare a masinii.
          ma costa aproximativ 50-54 de milioane lei vechi o vopsire exterioara completa, vopsea + lac + manopera pentru tinichigerie. am nevoie de portiera stanga fata, capota motor (am rugina la muchia capotei si vreau sa imi fac badboy. alta varianta nu este ca e rugina fix pe la intarituri si mai stiu eu pe unde) si 2 aripi fata pentru a inlocui muchiile aripilor spate. nu merita taiate panourile ca nu e asa grav afectata de rugina. pragurile sunt ok inafara de o portiune de la sofer unde trebuie taiata si sudata o alta tabla (se decojise vopseaua). dunga unde se pune cricul e cam ruginita dar cica mai tine si trebuie doar curatata bine.. eu nu prea sunt de acord ca in unele parti cam pot prinde o bucata de metal si daca sunt suficient de harnic o rup de acolo.. vedem, in cazuri extreme ii pun sa sudeze alta tabla acolo.
          eu as vrea vopsea cameleon, care costa 200 de euro litrul si am nevoie de 2 litri aproximativ. nu mi-a facut un calcul si pt vopseaua cameleon ca nu e sigur ca am atatia bani de investit dar mai vedem.
          piesele le voi lua originale adica o sa ajung la 2000 lei pt piese (intre 245-300 lei o aripa de origine, capota motor 535 lei, usa stanga fata 820-850 lei)
          avand in vedere ca e euro 3 si ruginita, mai mult de 1300 de euro nu as lua deci 3300 de euro ar fi bugetul pt o alta masina..golf 4 nu vreau, audi si bmw sunt masini de "lucs" cu multi km si piese cam scumpe singura varianta ar fi renault sau alte marci dar nu stiu ce gasesc in banii astia peste anul 2004-2005..cel mai probabil tot logan as lua, 1.6 16v doar ca si la ala ar aparea rugina in 3-4 ani..
          niste sfaturi? as prefera o masina care sa nu mai fie chiar ca cele 9472742 de pe strazi da in acelasi timp as economisi banii pt altceva.. as avea bani chiar de o masina noua dar am alte prioritati, nu masina. ca de era masina, luam jante, perne si apoi o vopseam. acum faptul ca ma deplasez in anumite locatii mai..selecte ma face sa pun putin la punct masina sa nu par ultimul sarac sau sa imi iau una care nu e ruginita )

          ps: pretul este calculat pt anul acesta, dar masina o bag anul viitor la reparat daca e cazul. posibil sa urce,depinde de cursul leu/euro. de asemenea este pretul doar pt vopsire exterioara, eu as dori si o vopsire a compartimentului motor pt ca o sa arate ciudat aca eu o vopsesc verde si deschid capota si e gri sters. m-am gandit la un negru sau un galben mai inchis, nu stiu cu ce se potriveste la ce nuanta am ales. estimez un cost total manopera + piese de 9000-10000 de lei MAX.

          astept parerile voastre, mai ales ale celor care au fost in situatia mea. multumesc

          mai jos este atasata nuanta pe care as alege-o pentru masina. jantele (cand o sa fie) v-or fi de culoare gri inchis. bandourile laterale, manerele, oglinzile si partile acelea de la barile fata si spate o sa ramana negre, asa cum o fost ele date de uzina. nu imi place ph1 cum arata cu toate elementele acelea vopsite in culoare caroseriei + ca nu imi permit sa schimb barile sau sa le fac custom sa arate cat de cat.
          Attached Files
          Last edited by grigu32; 2 May 2018, 11:38.
          Semințele acelaș gust are.

          Comment


          • #36
            Parerea mea este sa pui loganul actual la punct, merita investitia, mai ales ca il ai de nou, cand iei o masina sh nu sti ce iei....si cati bani ai de bagat in ea...

            Comment


            • #37
              Originally posted by grigu32 View Post
              acum faptul ca ma deplasez in anumite locatii mai..selecte ma face sa pun putin la punct masina sa nu par ultimul sarac sau sa imi iau una care nu e ruginita )
              Orice ai face, cand vorbesti de masina de 1000 de euro cu care sa te duci in locatii "mai selecte", tot ultimul sarac vei parea, n-ai cum sa iesi din sfera asta. Ba mai mult, daca o mai si vopsesti cameleon, vei parea doar un sarac cocalar.

              Sfatul meu e sa aduci masina la o conditie cat mai aproape de cum a fost ea noua, curata si fara rugina, fara badboy, cameleon sau cine stie ce jante.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #38
                pai acuma hai sa ne gandim ca masina e luata de noua (8500 euro), mai bag cam 10000 de lei in ea..deci ajung la un total de 10500 euro..pe cand unii si-au luat ei masinil "de lux" tot cam cu aceeasi bani )

                bine,am mai gasit intre timp o alta culoare care mi se pare mai decenta dar totusi "de efect", fara avioane de cameleon. mi se pare mai OEM avand in vedere ca este candy, cam cum cred ca e si brunul de pe sandero (la lumina puternica se deschide culoarea, cand nu e lumina pe ea e mai inchisa) si tare ma tem ca ajung sa renunt la camelon in favoarea acestei culori. de griul ala perlat sunt cam satul sincer, nu mai vreau masina gri, 13 ani tot aceeasi culoare..e cam destul, de aia i-am si zis la tata sa cumpere stepwayu in orice alta culoare inafara de gri. multumesc de pareri.
                Attached Files
                Semințele acelaș gust are.

                Comment


                • #39
                  vesti proaste: logan 1.6 alternator mort, am avut neaparat nevoie de masina si am mers cu ea pe baterie pana nu a vrut sa se mai accelereze.
                  repar alternatorul si o pun la vanzare, am mers deja la reprezentanta, a doua zi dupa ce a “decedat” masina si am dat comanda la un Logan Black& White 0.9 TCe, culoare Beige Dune. am ales varianta in rate cu 5 ani garantie si 5 ani revizii incluse. pretul masinii cred ca este 10670 euro. o sa iau prin programu rabla dar cumpr tichet si vand masina ca poate primesc ceva pe ea. cand repar alternatorul o sa fac un anunt pe care il postez aici.
                  as fi vrut sa revopsesc masina dar daca nu am sustinere si s-au hotarat parintii asa de pe azi pe maine, asta e. renunt la vis. poate cu alta ocazie.
                  Semințele acelaș gust are.

                  Comment


                  • #40
                    masina este de vanzare

                    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.
                    Semințele acelaș gust are.

                    Comment


                    • #41
                      15 octombrie data la care ajunge inlocuitorul "septarului" (logan ph1).
                      Logan 2 ph2 SL black and white 0.9 tce.

                      loganul 1 este inca de vanzare (vezi link mai sus) la 1200 de euro ultimul pret. se poate vedea la cluj
                      Semințele acelaș gust are.

                      Comment


                      • #42
                        rog un admin sa schimbe titlul topicului si sa adauge pe langa sandero stepway si Logan 2 ph2 0.9 tce

                        loganul 1.6 nu l-am vandut deci inca mai este in posesia mea o vreme. multumesc. am sa atasez poze cu noul logan dupa ce il ridica tata de la reprezentanta
                        Semințele acelaș gust are.

                        Comment


                        • #43
                          oficial sunt posesor de Logan 2 facelift B&W 0.9 tce.

                          nu sunt in baia mare sa o conduc dar am primit cateva poze cu ea. doar una vad ca pot uploada de pe telefon..dar na asta e. planuri de viitor cu ea...probabil un strat de OptiCoat pentru protejarea vopselei sau folie transparenta cu regenrare, depinde de buget + ca “taranii” folie pe geamuri fata spate Llumar cu omologare, la fel ca pe loganul 1. (as vrea sa trec aici ca o sa-i pun suspensie pe perne dar nu stiu cum sta treaba cu garantia..daca pierd toata garantia la masina atunci ma las pagubas si nu ii pun decat in cel mai bun caz, o reglabila
                          Attached Files
                          Semințele acelaș gust are.

                          Comment


                          • #44
                            Faina culoarea!Sa o stapanesti sanatos! Cum se numeste culoarea?
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • #45
                              S-o stapanesti sanatos! Foarte frumoasa culoarea. Pune mai multe poze cu ea.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google