Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TS 860 au ieșit câștigătoare si anul acesta:

    Comment


    • Ciudat ca Nokian WRD4 a iesit nasol pe ud...unde e cotat cu A.
      Keep walking...

      Comment


      • Test probabil comandat de continental, care a iesit castigator si la allseason
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Ca de obicei, testele comandate de câștigători, nu?

          Comment


          • Potrivit acestor teste, Pirelli Cinturato Winter este cam egal cu Hankook Winter icept rs2. Același scor la testul ud deși Pirelli este B iar Hankook este C. Prețul 250 față de 180 lei. Unde însă diferența este enormă este zgomotul: 66 dB la Pirelli față de 71 dB la Hankook.

            Aceste două anvelope sunt la egalitate pe podium. Aș exclude Nokian WR D4 fiind ca o anvelopă care este prea dedicată pentru zăpadă, fără pretenții de asfalt ud.

            Comment


            • Ca de obicei, testele comandate de câștigători, nu?
              Nu neaparat, dar Conti care era cel mai inversunat adversar al anvelopelor allseason, a reusit sa fabrice o asemenea anvelopa care e prima antaia; da-mi voie sa ...
              Una peste alta, in mai toate testele efectuate de firme cu renume, clasamentul la allseason arata diferit, cele de la conti fiind in cele mai bun caz pe 3.
              Last edited by IancuMIC; 18 October 2018, 08:19.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • conti era inversunat pe all-seson ca nu mai vindeau doua seturi de gume, nu ca n-ar fi in stare sa le faca. la ce gume de uscat si de zapada fac, ma gandesc ca sunt in stare sa faca si una all-season calumea. poate nu cea mai buna, dar printre alea bune. asa si crossclimate-ul e bun, dar tot mai schioapata pe ici pe colo. testele sunt relevante daca le citesti si le intelegi, daca doar te uiti la top si visezi la guma din prima pozitie, s-ar putea sa ai o surpriza, sa nu fie potrivita vremii de la tine de acasa si apoi constati ca nu e o guma pe atat de buna pe cat o prezentau testele. e cala euroncap, cand o masina are caroserie de 3-4 stele, dar ia 5 pentru un led care nu te ajuta cand dai in gard, iar altele au caroserie de 4-5 dar sunt depunctate pentru lipsa acelui led. michelin, bridgestone, goodyear si conti raman oricum printre cele mai bune gume, asta nu inseamna ca doar acesti producatori fac gume bune. si da, si-o mai iau in cate un test, dar per ansamblu, doar fac schimb de locuri in top5 in cele mai multe teste, cu diferente minime intre ei, dar diferentele dintre astia din top 5 si cei din top 6-10 sunt deja semnificative.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Bineinteles ca un test se desfasoara pe mai multe sectiuni, ca sa zic asa; tractiune, manevrabilitate, franare ud/uscat/ zapada si functie de acest lucru si specificul rulajului tau, iti alegi anvelope dorita; ideea mea era alta.
                  De exemplu pe cine intereseaza un allseason cu inclinatie de vara, va alege crosclimate, cine doreste una cu inclinatie spre iarna, va lua vector 4. samd.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Following on from the 51 winter tyre braking test, the excellent German publication Auto Bild have promoted the best 20 tyres to their full winter test, which covers every aspect of ...


                    asta este testul pe care l-am gasit ieri inainte de a comanda pentru "batranu" (tata). Pentru mine am luat acum 2 saptamani NOKIAN WR D4 185/65R15 88T. Iar pentru "batran" am luat FALKEN EUROWINTER HS01 185/65R15 88T. Inca nu am montat Nokian-urile dar daca stau sa ma uit pe teste parca as merge cu Falken....

                    chiar nu stiu ce sa fac
                    Attached Files

                    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                    Comment


                    • Pai tocmai ce spuneam; depinde de specificul rulajului.
                      Nokian sunt mai bune pe zapada, "tin" mai mult, dar stau mai prost pe carosabil ud. Falken sunt mai bune pe ud, acvaplanare redusa, dar mai stau destul de prost pe zapada.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Si dintre nokian wr d4 si continental ts 860 care ar fi cel mai ok? Am tot citit reviewuri, vad ca unii zic ca nokian nu sunt chiar asa bune pe umed fata de continental insa la specificatii nokian au clasa A pe umed fata de ts860 care au B. Insa inteleg ca pe zapada sunt mai bune. In Bucuresti e mai mult carosabil umed decat zapada, cu toate ca nu as vrea sa ma prinda in alt oras (rar) o zapada ceva.

                        Comment


                        • Ce pot sa garantez este ca Ts850 sunt bestiale. Nokian nu este o firma rea, din contra.. Dar eu recomand Conti, nu ai nevoie de mai mult. Ts 860 sigur sunt cel putin la fel de bune.
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • @iatagan daca te prinde zpada în alt oras , iei o camera la hotel si astepti sa se topeasca zapada. Eu asa fac, nici eu nu am nokian. )
                            Am falken eurowinter si nu cred ca am sa raman inzapezit. Daca se anunta ceva drumuri închise am sa stau linistit. Totusi nu am senile.

                            Comment


                            • Am trecut de la Michelin Cross Climate la Goodyear Vector 4 Seasons.

                              Sunt mai confortabile Goodyear si mai moi.
                              Cred ca pentru mers preponderent in oras si pentru zapada sunt mai potrivite Goodyear.

                              Cross Climate sunt foarte bune daca faci multi kilometri la viteze mari. Par mai durabile si mai precise in regim de autostrada.

                              Pentru nevoile mele de condus cred ca voi ramane pe Goodyear Vector 4 Seasons.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • Ai fost cu ele si pe zapada de zici ca sunt mai bune?
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google