Burduf Planetara Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am schimbat reperul cu probleme la service reprezentanta , aprox 400 ron ( set burduf + 3 l ulei cutie viteze ) ; costul reperului este aproximativ 215 ron (TVA inclus) , scump este uleiul de cutie 35 ron/ L fara TVA
    am beneficiat si de 20% reducere la piese pt masina mai veche de 5 ani
    cod set 392414459R

    Comment


    • Problema cu vestitul burduf, logan din 2008 cu problema grava la pertea dreapta, pt ca nu am observat la timp. Inca NU BATE dar ma gandeam la o piesa aftermarket, SKF in caz ca pica planetara sa nu arunc 250 lei pe plastice...

      Trimis de pe al meu Nexus 6P folosind Tapatalk

      Comment


      • SKF am de 3 ani pe partea stanga si se comporta excelent. Ce-i drept, nici nu sunt "racer" ca sa o fortez...

        Comment


        • Burduf peste burduful existent - partea stanga, burduf inspre roata

          Salut

          Ce stiti despre acest fix...un burduf peste cel de langa roata (planetara stanga), cu vaselina si coliere?

          Adica, cu alte cuvinte, ca sa nu se dea si celalalt capat, se pune un burduf peste cel existent...

          cu respect..astept pareri...

          Comment


          • Si cand vaselina se va strange intre burduful vechi si cel aplicat peste, cum vei mai avea ungere pe articulatia planetarei? Iar daca se vor desprinde bucatele din burduful vechi unde crezi ca vor ajunge?

            Comment


            • Nu cred ca este posibil fizic.

              Comment


              • E un altfel de burduf, cu clips, care se pune dupa ce se elimina cel vechi. Are sens ceea ce spuneti, m-am gandit si eu.

                Comment


                • Burduf mai elastic

                  Deci am rezolvat problema mult mai simplu. Exista un tip de burduf, pentru tot felul de planetare, care se poate taia in functie de necesitate. Caracteristica principala este elasticitatea. Asfel, cu o unealta speciala, pe baza de aer, care arata ca o caracatita , intinde acel burduf si il trece peste capul planetarei. Cel vechi este taiat si inlaturat.



                  Apoi se adauga vaselina, se taie burduful in functie de marimea necesara si apoi se prind colierele.

                  zi buna!

                  Comment


                  • Adica e un fel de burduf universal?
                    SUnt curios cat va rezista, din punctul meu de vedere dimensiunile conteaza, de aia sunt dedicate pe marci si modele de masini.

                    Comment


                    • Ceva universal de la SKF (VKJP 01001 dca nu ma insel) am folosit eu pentru planetara. Rezista eroic de 5 ani.

                      Comment


                      • Salutare! Am și eu o problemă legata de curgerea uleiului din cutie pe la intrarea planetarei stanga în cutie. La mine nu are acel burduf, ci intra direct in cutie și e etanșată de un simering. A schimbat cineva acel simering sau are idee cum ar trebui procedat?
                        You do not have permission to view this gallery.
                        This gallery has 4 photos.

                        Comment


                        • Indicat ar fi sa inlocuiesti si burduful; simeringul e 40X55X13.
                          Trebuie scoasa planetara complet cu masina ridicata spre partea dreapta (pentru a nu pierde tot uleiul din cutie), se demonteaza tripoda si dupa aia se monteaza burduful cu simeringul. Nu e mare smichirie, doar ca, daca nu ai ceva cunostinte de maecanica, e bine sa lasi pa altii.
                          Attached Files
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • pozele lui cerapin sunt de burduf stanga, d-nul Iancu are o poza de burduf dreapta

                            Comment


                            • E pentru stanga; ala de dreapta nu are prindere pe cutie si nici simering.Eu nu m-am uitat prera atent la pozele colegului, am citit doar postul, dar vad ca a pus poze de la planetara dreapta.
                              Attached Files
                              Last edited by IancuMIC; 26 February 2019, 18:33.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Pozele sunt de la planetara stânga. Tocmai asta spuneam că la mine planetara stânga NU ARE acel BURDUF care văd că îl au majoritatea iar etanșarea este făcută de un simering care se află pe cutia de viteze. Mașina este un mcv 1.6 16v din 2007.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google