Intrebari Si Raspunsuri!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by gabidaboy View Post
    cristi crede-ma ca am citit multe postari cu modificari, sunt satul de ele pt ca nu gasesc nimic concludent; ca sa-ti faci o parere, am o gramada de idei despre modificarea masinii mele; de la turbo la turbina electrica cu bypass, inlocuire pistoane, corp motor, motor cu totul, supercharger etc.
    sincer, la momentul de fata, ia-s pune motorul de la 1.6 16v plus remapare si gata!
    ce nu ai gasit concludent ? eu zic ca sunt destui care au scos "90-100" cai din 14.

    mai sus spuneai ca vrei ceva in limita banilor putini...nici una din modificarile ( daca se pot numi asa ) de mai sus nu se fac cu bani putini

    turbina electrica e un fel de filtru sport, inlocuire pistoane ? cu ce si pentru ce ? corp motor ? adica schimbi blocul si pastrezi ambielajul si pistoanele ? motor cu totul...asta da. e singura viabila doar ca trebuie sa scoti vreo 3000 coco lejer.

    Comment


    • #17
      Mai mult de 3000 de coco, mult mai mult, pentru ca numai omologarea la RAR te lasa mai sarac cu 6000Ron(si asta daca dai peste niste oameni intelegatori).

      Comment


      • #18
        Omologarea la rar e sub 1000lei, dar sa iei motorul de 1.6 16v de pe alt logan, nu de pe renault! Fix de pe logan, altfel nu'l omologheaza!
        sigpic

        Comment


        • #19
          mai bine daca nu mai ai rate, cauti sa o vinzi si iti iei un Clio II RS...un 150-170 cai or mai trai si respira prin motorul ala.
          macar stii ca daca ai rezervorul spart arde in motor si nu curge in esapament.
          si dupa aia o sa vrei loganu la loc ca ala consuma mai putin
          eu m-am linistit de cand a sarit de 6 lei un litru de benzina calda.
          m-am mutat la 15 minute de serviciu si acum merg o saptamana cu benzina cu care mergeam o zi-doua.
          cand criza e mai mare,
          si, belele bat in geam,
          mai am o singura scapare....

          Comment


          • #20
            ...sa-mi pun sticla termopan...
            @gabidaboy: tot ce ti-a bagat ala in cap, ma rog, ce-ai scris tu mai sus, scuza-ma, e o idiotenie fara margini, mai ales venita de la un injiner mecanic. poate la motoarele de nava merg tiganiile alea, dar la astea de logan, sigur nu. asa ca tine banii si arde-i in benzina, sau pui motor de 1.6 sau 1.6_16v(350-400euro la dezmembrari), pui discuri duble, de 259mm diametru pe fata, tamburi de 220 pe spate(ca tu la 1.4 ai discuri de 238, respectiv tamburi de 180, cu care in mod normal iti omolgheaza masina doar portarul de la registru, ca inginerii aia nu), faci softeala, RAR-ul si ai rezolvat treaba cu cca 800-1000 euro. daca vrei la bani mai putini, fa-i resoftare si lasa-l in pace...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              mai baieti am sa ma intalnesc zilele astea cu baiatul respectiv si vom discuta mai multe; imi pare rau ca ideile lui nu sunt agreate, dar eu nu judec pe nimeni; din punctul meu de vedere, si voi, dar si el are dreptate, fiecare in felul sau; promit ca voi incerca sa postez ce vom discuta sa vedem ce idei ne vin impreuna, poate scoatem din 1.4mpi o supercharged musclecar cu NOS

              Comment


              • #22
                Niciodata
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Va salut,daca ma poate ajuta cineva.Am un Logan 16 2007 cu inchidere centralizata a-si dori citeva fotografii cu incuetoare de la porbagaj cu telecomanda ,nu mai functioneaza din telecomanda,am desfacut dar este sarit ceva ca nu mai pot pune tija la loc.Ajutor.....

                  Comment


                  • #24
                    salut ! unde pot gasii consola casetofon de logan modificata pentru navigatie ? cine ma poate ajuta thx

                    Comment


                    • #25
                      xenon

                      Stie cineva care e pozitia corecta a becului xenon in far ?Cu bara aia de portelan in jos sau in sus .Daca are cineva poze rog sa le puna sa vedem pozitia corecta de montare a becului in far.E vb despre un bec h7.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google