Cateva Intrebari Despre Consumabile & Filtre SCe 1.0

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cateva Intrebari Despre Consumabile & Filtre SCe 1.0

    Salut,

    am observat ca unii recomanda uzul de consumabile sau filtre aftermarket( produse de firme ca MANN sau MAHLE), in loc de cele OEM/Renault.

    In primul rand as vrea sa intreb daca ma prezent la revizie cu piese aftermarket a la MANN sau MAHLE, exista riscul sa nu mi le accepte si/sau sa imi pierd garantia dat fiind ca nu is produse Renault ?

    In al doilea rand, in privinta filtrelor, cu predilectie in privinta celui de ulei, am citit intr-un alt post ca acelasi filtru de ulei care se foloseste la 1.4MPI Benzina si la 1.5 Diesel s-ar potrivi si la sCe 1.0, dar ce ma interesa pe mine de fapt sa intreb e dupa ce criterii imi dau seama daca un filtru aftermarket e superior fata de cel OEM ? Nu ma intereseaza neaparat pareri subiective, ci daca exista ceva studii sau ma rog, ceva articol care sa explice in mod obiectiv daca exista diferente semnificative de la un filtru la altul, si care ar fi avantajele.

    Multumesc !

  • #2
    Originally posted by jrt View Post
    In primul rand as vrea sa intreb daca ma prezent la revizie cu piese aftermarket a la MANN sau MAHLE, exista riscul sa nu mi le accepte si/sau sa imi pierd garantia dat fiind ca nu is produse Renault ?
    Cat timp esti in garantie trebuie sa folosesti produsele recomandate de producator altfel iti poti pierde garantia.

    Sunt service-uri ce accepta si produsele tale dar sa fie OEM si cu certificat de garantie (exista site-uri online ce livreaza astfel de produse).
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #3
      Am inteles, deci cel mai bine ar fi sa intreb unde imi fac revizia cum sta treaba cu consumabilele.

      Multumesc !!

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google