Probleme Vopsea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Octavian View Post
    Scuza-ma, dar asta e mit din popor cules.
    Toate au lac protector, metalizate si nemetalizate.
    Iti dai seama ce s-ar intampla dupa un tratament de polish la o nemetalizata ? Ai ramane cu culoarea pe carpa !
    Vorbeam de modul de aplicare: strat de lac aplicat ulterior sau lacul inclus in vopsea.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #92
      Acum am posibilitate sa demonstrez tuturor celor "necredinciosi" care sustin ca nemetalizatele de la dacia au lacul amestecat in vopsea.Inca odata este vorba de legende urbane.Am fost plecat in CO,drum de vreo 600 km,mers continuu,f cald,pe plafon in locul unde a fost antenuta de la statie CB PNI Extra 45,sub ea a aparut o pata albicioasa,basicata,semn ca lacul s-a despris de vopsea.Nu-mi explic cauza,o fi fost efectul de ventuza al antenei,pe fondul caldurii,naiba stie?Vopseaua este originala.Mai am o zona cu lacul umflat pe capota.Asa ca nu va mai luati dupa radio sant cand sustineti acest lucru.Cea mica e de pe capota.
      Attached Files
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • #93
        dupa 11 ani si jumatate nu este matuita si nici lacul cojit..aplicare la 2 luni ceara lichida mafra si de 2..3 ori anul ceara solida
        Attached Files

        Comment


        • #94
          Alegerea Dacia e nefericita, ma refer la vopsea pt modelul nou (2), la primul model nu ma pronunt. E "moale", orice crenguta lasa urme pe masina. Exfolierea lacului cred ca e o problema izolata. Eu, pe un Stepway (prima mea Dacie) , am multe urme de la gainat de pasare. Mai am 2 masini, cu niciuna nu am probleme de genul asta. Vara trecuta, in Istanbul, nu am miscat masina (A6) 5 zile. La plecare am gasit-o plina de gainat pe partea dreapta, (capota, plafon, si ambele usi). Am oprit la prima spalatorie si l-am dat jos (gainatul), nu am gasit nicio urma. Altfel, pentru pretul ei, Dacia e o masina excelenta in opinia mea. Asa cum am mai spus in alt thread, nu se poate si cu ... si cu sufletu-n rai.
          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

          Comment


          • #95
            De acord cu tine , pana la urma in pret gasesti cam toate raspunsurile ,insa cu putina grija si vopseaua de pe Dacie poate rezista mult si bine.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • #96
              Cat timp nu rugineste, restul problemelor cu vopseaua le pui pe seama pretului.

              Comment


              • #97
                "Șii eu sunt complet dezamagit de "calitatea" toyota. Am dat 14000 eur pe un yaris d4d nu pentru ca nu gaseam altceva mai ieftin din clasa lui ci pentru ca am vrut sa cumpar ceva de calitate. Gresit.
                In afara de mii de zgarieturi pe toata caroseria (vopsea mai proasta n-am vazut niciodata)"

                Citat de pe forumul Toyota.

                Comment


                • #98
                  Cat timp nu esti afectat personal, ce te intereseaza pe tine problemelor altora?
                  Vechea problema a romanului cu capra vecinului.

                  Comment


                  • #99
                    Am și Toyota și mă interesează. Ce am vrut sa spun e că și la alte mărci cu preț mai mare exista aceeași problema cu vopseaua.
                    Last edited by 77sky; 31 July 2018, 23:09.

                    Comment


                    • Eu n-am vazut Toyota ruginite, Dacia am vazut.
                      Nici Toyota n-am si nici nu cred ca voi avea, nu-mi place marca, asa ca mi-e indiferent care zici tu ca e mai proasta la vopsea, Dacia sau Toyota.
                      Fiind pe forumul Dacia, ma interesa vopseaua la masina nationala.
                      Last edited by catalonia; 31 July 2018, 21:50.

                      Comment


                      • Originally posted by gimy View Post
                        dupa 11 ani si jumatate nu este matuita si nici lacul cojit..aplicare la 2 luni ceara lichida mafra si de 2..3 ori anul ceara solida
                        Frumos.
                        Si eu sunt adeptul intretinerii vopselei, indiferent ca e E Class sau Logan.
                        Dar majoritatea nu acorda atentie, nu e timp, efortul e prea mare, etc.
                        Eu aplicam (si in prezent la alta masina) ceara lichida minim o data pe luna.
                        Dureaza 15-20 minute, efectul e unul frumos si pe termen lung se vede diferenta care a fost ceruita si care nu.
                        E un minim necesar, dar nu facem nici atat.

                        La ceara solida intr-adevar dureaza ceva mai mult, daca e timp si chef, merita din plin.

                        Sunt o groaza de Passat-uri si Golfuri din 2007-2009 care au vopseaua sarita la praguri, usi, parbriz, portbagaj...

                        Comment


                        • Si eu mi-am facut obicei ca, cel putin o data pe luna, sa aplic o ceara lichida. A inceput chiar sa-mi placa operatiunea, iar rezultatele se vad. Praful adera mai putin la caroserie, iar la mersul prin ploaie, cu stropi de apa murdara improscati de rotile celor din jur, caroseria nu se murdareste la fel de tare ca atunci cand nu este aplicata ceara. Mi-am propus ca, pana la sosirea anotimpului rece, sa ma ocup putin si de cavitati, cu o ceara speciala. Fiind Logan Ph2, are ceara aplicata in cavitati din fabrica, dar o "improspatare" n-are cum sa strice. Problema este ca, pentru golurile din partea inferioara, o aplicare facuta cum trebuie (si mai comod, in acelasi timp), ar necesita ridicarea pe elevator, asa ca va trebui sa-l rog pe mecanicul meu sa ma "gazduiasca" pe elevatorul sau.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Teflon

                            Am vazut la o spalatorie auto ca se aplica (optional) un tratament cu teflon inainte de prespalare. Ce este teflonul acesta? Merita? Aplicarea se face cu pistolul, este ca o spuma la fel ca solutia pentru prespalare.

                            Comment


                            • In urma cu doi ani si doua luni am avut un mic accident, o tamponare usoara pe partea stanga produsa din vina unei soferite neatente. Reparatia masinii a necesitat inlocuirea aripii stanga-fata, precum si indreptarea portierei soferului si remedierea unei zgarieturi pe spoilerul fata. Bineinteles ca toate aceste elemente au necesitat la final si o revopsire.
                              Ei bine, acum cateva zile, in timp de aplicam un nou strat de ceara pe caroseria masinii, am observat o foarte vaga tenta de matuire a vopselei de pe cele trei elemente revopsite mentionate mai sus. Deocamdata fenomenul este vizibil doar de aproape si doar la o privire foarte atenta, dar daca s-a declansat, probabil ca peste inca doi ani si doua luni matuirea va fi deja extrem de vizibila si, probabil, cu schimbarea culorii cu tenta de roz, asta in timp ce vopseaua originala,in afara de micile zgarieturi si imperfectiuni inerente dupa 8 ani si jumatate de exploatare a masinii, continua sa fie stralucitoare. Intreaga reparatie a masinii (inclusiv vopsitoria) s-a executat intr-un service care, pana in urma cu vreo 4 ani, a avut statutul de reprezentanta Dacia (in prezent mai e doar dealer).
                              Pana la urma, se pare ca nicio lucrare de vopsitorie nu se ridica la nivelul calitativ al celei originale din fabrica.
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Si nu este firesc? Care este tehnologia din fabrica si care este tehnologia din (cel mai bun) service? Dar manopera? Parca in uzine se folosesc roboti. Eu zic ca la o masina indiferent de service (chiar cea mai tare reprezentanta din lume, nu doar din Romania) si indiferent de marca (Mercedes sau Dacia - totuna) nicio reperatie (inclusiv mecanica si electrica, nu doar tinichigerie) nu se compara cu ce este facut in uzina. Ma refer la piese/materiale (chiar si la cele de origine care nu sunt identice cu ce se foloseste in uzina!) dar si la manopera! Ai umblat la masina...PA! Chiar si pentru operatii curente de intretinere... Nu degeaba pretul oricarei masini noi scade substantial imediat ce ai iesit cu ea din showroom.
                                Last edited by abc; 14 August 2018, 21:42.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google