Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am spus de la inceput...
    Daca la 0.9 Tce se simte bine de tot cand iti cari casa in concediu (vreo 400 kg la pachet), oare cum se simte la 1 Sce cand pui greutate pe el??
    Tce nu prea simte AC, doar ca ce zice colegul bolovan e cam impropriu ptr motor. Eu nu am calcat si nu o sa calc acceleratia la Tce niciodata sub 115 km/h in tr 5. Nu mai folositi tampenia de ECO
    Sce e super bun in oras, recomand ptr taxi.

    Comment


    • Eco este ok in oras (consuma cu 1L mai putin in TM)
      Adica? Cum nu calci accelratia?

      Comment


      • @bolovan sper sa nu facem off topic si aici )
        Accelerez rareori si foarte subtil. In rest folosesc dr 5 doar ptr a menține viteza constanta.
        Mereu cand folosesc ECO imi creste consumul si vorbesc serios cred ca daca ai eco on si nu stii sa mergi la consum, mai rau faci.

        Comment


        • bolovan are 0.9 comanda speciala, pentru export. Pun pariu ca nu a mers cu 1.0 nici 15 km, ideea e doar sa ma contreze pe mine, nu stiu la ce naiba ii foloseste sa fie in antiteza cu mine, dar ma rog, fiecare cu frustrarile lui.

          Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

          Comment


          • mr.K scuze, nu discutam cu tine, prin urmare, nu te mai retin

            Comment


            • Te repeti cu replica asta, de 2 ori în 3posturi.

              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

              Cui te adresai mestere?

              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

              Originally posted by bolovan View Post
              mr.K ai ramane uimit, dar la 0.9 cand nu esti in modul eco si mergi cu viteza constanta pana in 90-100km/h (de exemplu autostrada)...tot ce se vede este o crestere subita a consumului instantaneu...adevarat, daca in timpul asta accelerezi sau ai viteze mai mari de 90-100km/h este alta mancare de peste...se simte, si se simte bine. Probabil calculatorul are un sistem de compensare (in sensul ca injecteaza ceva mai multa benzina...ca sa compenseze pierderea din compresor)
              Cu in modul eco, in tr-a II pe la 2300 rpm este cel mai haios...ca incetineste destul de agresiv
              .....,..

              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

              mr.K e unic.[emoji16]

              Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
              Last edited by mr.K; 4 May 2018, 22:43. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Suntem offtopic. Hai sa nu facem varza.

                Comment


                • Pe urma te plangi ca nu te bag in seama cand imi raspunzi.
                  Oricum, aberatii mai mari decat pe topicul cu 1.0 nu prea am citit recent.
                  Probabil urmeaza 200 la ora si inca mai avea pedala, ca la 1.4.
                  Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
                  Last edited by mr.K; 4 May 2018, 23:00.

                  Comment


                  • ) gata. Mr. K are rolul lui pe forum, dar sa nu uite ca bolovan face parte dintre băieții care spun lucruri ok pe forum, ajutătoare uneori. E valabil si reciproc.
                    Respect!

                    Comment


                    • @bolovan, oricat ar compensa ECU nu are cum sa schimbe valoarea puterii daca mentine turatia constanta. La o turatie X puterea are o valoare maxima, iar valorile se pot schimba doar prin modificarea turatiei (exista mici marje dar insuficiente cat sa compenseze la dosr 90CP).

                      Daca la 2700rpm ai 56CP iar cand cumplezi compresorul pierzi 6CP automat scade puterea daca mentii turatia. Asta se trade in scadere a vitezei.

                      Fa o incercare la vara cand sunt 35 afara cand caderea de putere la cuplarea compresorului este mai mare si revin-o cu impresii.

                      La 1.0 e si mai sesizabil.
                      Last edited by Silviu; 5 May 2018, 15:16.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Te repeti cu replica asta, de 2 ori în 3posturi.

                        Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                        Cui te adresai mestere?

                        Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                        .....,..

                        Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

                        mr.K e unic.[emoji16]

                        Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
                        Te rog sa incetezi cu flamele; inca odata. E un avertisment.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Ieri am condus si eu loganul lui vara-miu, un 1.0 SCE din iunie 2017 si am fost placut surprins, in sensul ca desi eram 3 adulti si 2 copii prin Buc se misca bine, chiar daca am mers pe GPL si AC on. El a ajuns la aprox 31k km si de vreo 9k km are GPL.

                          Comment


                          • Mi a zis cineva ca motorul de 1.0 de pe dacia se misca chiar mai bine decât cel de pe golf de 1.0 si 85 cai, cel fără turbo,
                            acum în golf avea ceva bagaje mai grele în portbagaj (oare este golful mai greu decât loganul?)
                            Oricum motorul de 1.0 de pe dacia si renault este foarte ok raportat la pret, consum, si fiabilitate
                            Chiar cu gpl montat inteleg ca merge ok
                            Last edited by panselin4; 29 May 2018, 12:31.

                            Comment


                            • Nu exista 1.0 85 CP aspirat pe Golf.
                              Cat despre dinamica lui mai slaba fata de Logan/Sandero 1.0 SCE... m-as mira.

                              Comment


                              • Depinde de greutatea golfului...
                                De exemplu, DSN are sprint usor mai mare pana in 90km/h decat un VW 1.9 TDI cu 105 cp...prin faptul ca DSN gol are vo 900 kg...iar VW-ul are vo 1400.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google