Coduri Piese Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare. Stie cineva cate coduri pentru reperul "curea accesorii" pentru 0.9TCe exista? Masina are aer conditionat si folosind VIN-ul masinii, service-ul a gasit 2 coduri posibile: cel vechi 117206453R si cel nou 117207014R. Se pare ca nici unul dintre ele nu este corect si nu poate fi montat pe masina pentru ca diametrul curelei este cu 2 cm mai mare decat cel al curelei existente. De asemenea kitul de schimb include 2 role si un intinzator cu rola, dar pe masina exista o singura rola si un singur intinzator.

    Masina este fabricatie 2014 iar tipul de motor este H4B-A4.
    Last edited by JNic; 8 May 2018, 21:09.

    Comment


    • Are planetara de toate


      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

      Comment


      • Originally posted by JNic View Post
        Salutare. Stie cineva cate coduri pentru reperul "curea accesorii" pentru 0.9TCe exista? Masina are aer conditionat si folosind VIN-ul masinii, service-ul a gasit 2 coduri posibile: cel vechi 117206453R si cel nou 117207014R. Se pare ca nici unul dintre ele nu este corect si nu poate fi montat pe masina pentru ca diametrul curelei este cu 2 cm mai mare decat cel al curelei existente. De asemenea kitul de schimb include 2 role si un intinzator cu rola, dar pe masina exista o singura rola si un singur intinzator.

        Masina este fabricatie 2014 iar tipul de motor este H4B-A4.
        E H4B400 și cu AC trebuie să ai 2 role și un întinzător, ca în poză, codurile sunt bune. Dacă era fără AC aveai aceeași curea cu 2 role + întinzător + fulie liberă(emulator de compresor)
        Attached Files
        Last edited by t0rquemada; 9 May 2018, 00:19.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Originally posted by stefan1970 View Post
          D-l T0rquemada va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste coduri pentru kit accesorii,kit distributie si pompa de apa pentru logan 2,motor 1.5 dci,55 kw,k9k c6 din 2013.
          Si inca o intrebare:masina are aproape 100.000 km,trebuie sau nu inlocuita pompa de apa.Va multumesc.
          K9K612
          100000km = 5 ani/ 5 revizii = 1 distribuție deja schimbată

          Mai tragi de ea până la 120000km sau o schimbi depinde de cum se prezintă.
          Attached Files
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Originally posted by t0rquemada View Post
            E H4B400 și cu AC trebuie să ai 2 role și un întinzător, ca în poză, codurile sunt bune. Dacă era fără AC aveai aceeași curea cu 2 role + întinzător + fulie liberă(emulator de compresor)
            Ori cei din service nu se pricep ori motorul meu este mai ciudat, dar se pare ca nu sunt 2 role de inlocuit si cureaua este mai scurta.
            Attached Files

            Comment


            • Daca aia e poza masinii tale eu vad 2 role si un intinzator ca in schema postata mai sus.

              Comment


              • Nota 2 stai jos... Rola de sus e pompa de apă

                In prima poză se observă, de la o poștă, lipsa rolei dintre alternator(sus) și compresor(jos).

                În a2a se observă mai clar
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 9 May 2018, 10:29.
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Un alt coleg postase pe thread-ul cu revizii un alt cod de kit accesorii pentru 0.9TCe si anume 117203336R. Cureaua din acest kit pare sa aiba lungimea de 1570mm fata de 1605mm cat are cea din kitul recomandat de Dacia pentru motorul meu.

                  Colegule Torquemada ai vreo idee daca codul in cauza este pentru masini cu AC sau fara?

                  Comment


                  • 99% mașina aia nu a avut AC, avea fulie mică in loc de compresor, apoi s-a pus AC și s-a scos o rolă că era cureaua mai mică.

                    Diferentele cu AC fără AC sunt postate mai sus, ambele kituri au 2 role+întinzător
                    Attached Files
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • Este interesanta situatia. Am facut o sesizare la Dacia pentru clarificarea situatiei. Ei au generat-o si in consecinta este responsabilitatea lor sa o rezolve.

                      Comment


                      • S-a clarificat situatia mentionata/reclamata mai sus si a fost confirmat de catre cei de la Dacia codul 117203336R pentru motorul 0.9TCe de pe masina mea. Azi am fost la service si am inlocuit kitul accesorii.

                        Comment


                        • Câte role + întinzător ?

                          2 + 1,

                          117203336R e (și) pentru 1,2 TCe
                          Last edited by t0rquemada; 12 May 2018, 20:41.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Bine de stiut![emoji108]
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              Câte role + întinzător ?

                              2 + 1,

                              117203336R e (și) pentru 1,2 TCe
                              Kitul a fost compus din: o rola ghidaj + o rola intinzator + curea.
                              Last edited by JNic; 12 May 2018, 21:17.

                              Comment


                              • Un cod pentru suruburile si clemele cu care se prinde scutul de la puntea djn spate se poate? Am gasit in topic doar codul pentru scut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google